Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościO przyszłości polskiej wsi

O przyszłości polskiej wsi

Dodano:
O przyszłości polskiej wsi
O utworzeniu Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi, powołaniu Rady Programowej Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej oraz konkursie na najlepszą wiejską stronę internetową poinfomował senator Ireneusz Niewiarowski.

O utworzeniu Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi, powołaniu Rady Programowej Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej oraz konkursie na najlepszą wiejską stronę internetową poinfomował senator Ireneusz Niewiarowski.

W Strumieniu (woj. śląskie) 36 wójtów i burmistrzów z 15 województw ( w tym z naszego regionu gmina Kawęczyn) podpisało porozumienie o utworzeniu Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW) - nowej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie najlepszych praktyk rozwoju obszarów wiejskich w Polsce. Inicjatorem powołania Sieci jest wojewoda opolski Ryszard Wilczyński. W spotkaniu wziął udział Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS. Stowarzyszenie jest wśród członków wspierających PSORW. Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi to przestrzeń, w której poszczególne gminy będą mogły wymieniać się doświadczeniami, wiedzą i praktyką, co doskonale sprawdza się w wymiarze międzynarodowym.

Na corocznej konferencji w Jasionce , organizowanej przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, eksperci, politycy, samorządowcy oraz przedstawiciele Unii Europejskiej, dyskutowali o perspektywach rozwoju polskiej wsi. W trakcie debaty powołano Radę Programową Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. W jej skład wszedł Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS. Najważniejszym punktem spotkania była dyskusja dotycząca polityki rozwoju obszarów wiejskich w nowych realiach budżetowych. Uczestnicy konferencji zastanawiali się między innymi nad tym jak planowane cięcia budżetu Wspólnej Polityki Rolnej wpłyną na możliwości rozwojowe obszarów wiejskich oraz w jaki sposób można efektywniej (te mniejsze) środki w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich wykorzystać.

Podczas konferencji została oficjalnie powołana Rada Programowa Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. W jej skład weszli: prof. Jerzy Buzek, prof. Marek Kłodziński , prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz , dr hab. Aleksander Hall, Ireneusz Niewiarowski, prof.Zbigniew Ćwiąkalski , prof. Walenty Poczta , prof. Witold Orłowski oraz dr Stanisław Kluza. - Chętnie zgodziłem się na udział w pracach Rady, gdyż z EFRWP jestem związany od początku jego istnienia, czyli od ponad 20 lat – powiedział I. Niewiarowski.

Rada Programowa EFRWP będzie organem opiniodawczo-doradczym. Została powołana na potrzeby pełnej i efektywnej realizacji celów statutowych Fundacji. Do zadań Rady należeć będzie m.in.: opiniowanie planów działalności Fundacji pod względem merytorycznym, doradztwo i wyrażanie opinii na temat nowych kierunków działalności, inicjowanie i proponowanie nowych kierunków rozwoju, programów czy metod działania, a także realizacja analiz i raportów. EFRWP ma bogaty dorobek. Z jego pomocy skorzystały m.in. gimnazja z : Sokołowa gm. Koło, Przykony i Kawęczyna. Granty na rozwój różnych inicjatyw otrzymało m.in. Stowarzyszenie ,,Z edukacją w przyszłość” z Korzecznik gm. Kłodawa, KGW z Orchowa czy OSP z Brudzewa. Do tego fundusz wspierał budowę szkół, dróg, wodociągów , sal komputerowych w wielu innych miejscach naszego regionu.

Na koniec senator wspomniał o konkursie na najlepszą wiejską stronę internetową organizowanym przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Celem konkursu jest przeciwstawienie się wykluczeniu cyfrowemu, które grozi szczególnie na obszarach wiejskich. Honorowy patronat nad konkursem objął Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. - Mamy około 100 zgłoszeń. Finał odbędzie się 7 czerwca w Senacie – mówi I. Niewiarowski.  

O przyszłości polskiej wsi
Przeczytaj również:O funduszu sołeckim
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole