Dzisiaj jest środa 24 stycznia 2018, imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (24288) SPORT FORUM FIRMY (5125) PRACA (63) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / 3oC
Jutropogoda
3 / 2oC
Pojutrzepogoda
2 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:
IMGW: Marznące opady i śliskie drogi. Od 00:00/24.01 do 06:00/24.01
Polecamy:
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościWydział od śmieci

Wydział od śmieci

Dodano: 18.04.2013 09:14
Źródło: LM.pl
W Urzędzie Miejskim w Turku powstała nowa komórka organizacyjna. To Wydział Gospodarki Odpadami, który zajmie się wprowadzeniem w mieście nowego systemu „śmieciowego”. Będzie on obowiązywał od 1 lipca.
           
Wówczas w życie wchodzi tzw. „ustawa śmieciowa”, czyli przepisy całkowicie zmieniające gospodarkę odpadami na terenie całego kraju. Ich celem jest zachęcenie Polaków, by skuteczniej niż do tej pory segregowali śmieci. Rząd, jak to często bywa, obciążył tym zadaniem samorządy. To one po 1 lipca staną się właścicielami odpadów. Konsekwencją nowego prawa jest potrzeba zbudowania w każdej gminie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Systemu, który obejmować będzie odbieranie i transport odpadów, ich odzysk i unieszkodliwianie, utworzenie punktów ich selektywnej zbiórki oraz jego administracyjną obsługę. I właśnie wprowadzeniem tego systemu w Turku, a potem jego obsługą zajmować się będzie Wydział Gospdarki Odpadami (IGO).

Rada Miasta uchwaliła, że turkowski system „śmieciowy” obejmie tylko tzw. odpady stałe i tylko te, które wytworzone zostały w nieruchomościach zamieszkałych. I właśnie w tych obszarach działać będzie IGO. Pierwszym zadaniem wydziału jest objęcie nowym systemem wszystkich mieszkańców Turku. Trwa już praca nad budową bazy osób objętych systemem. Jest co robić, bo 1 lipca powinno tam być zarejestrowanych około 29 tysięcy osób. Wydział przygotował także i wyśle do wszystkich właścicieli nieruchomości w Turku pismo informujące o obowiązku złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wraz z formularzem owej deklaracji. W przyszłym tygodniu pracownicy wydziału rozpoczną również odbieranie pierwszych wypełnionych formularzy. Wreszcie IGO uczestniczy też w postępowaniach przetargowych dotyczących wprowadzenia nowego systemu. To między innymi jego pracownicy przygotowali przetarg, który ma wyłonić firmę, jaka po 1 lipca będzie odbierać odpady komunalne w Turku.

Docelowo w IGO będą trzy stanowiska. Obszarem działania pierwszego będzie analiza funkcjonowania systemu i nadzorowanie wykonawcy usług, drugie zajmie się rozliczaniem wpłat mieszkańców, trzecie z kolei będzie stanowiskiem do spraw obsługi administracyjnej, będzie m.in. przyjmować deklaracje mieszkańców i wydawać decyzje administracyjne. Wydział będzie też zajmował się egzekucją, czyli ściąganiem od mieszkańców opłat niezapłaconych. Kierownikiem IGO został Waldemar Trojan, wcześniej zajmujący w Urzędzie stanowisko ds. utrzymania systemu jakości. Obok niego pracować będzie tam 5 osób. Większość przeniesiona została z innych wydziałów, dzięki czemu udało się uniknąć wzrostu zatrudnienia w magistracie
           


  • Wydział od śmieci

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Turek,   Urząd Miejski,   gospodarowanie odpadami

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

KOMENTARZE

W przypadku gdy był od dawna przerost zatrudnienie znajomych królika a właściwie czapli to nie jest prawdą ponieważ Ci wybrańcy byli na garnuszku podatnika od dawna przygotowani do nowego etetu no i chyba z lepszymi poborami. Czyli stanowisko d.s.utrzymania jakości zostało zlikwidowane a Pan doc.Trojan nic nie zyskał,tylko prestiż .Zobaczymy jak się zakończy sprawa przygotowanego z góry niby przesądzonego przetargu i zastrzeżenia złożonego przez ewentualnych odbiorców śmieci.Kto będzie czrpał czyste zyski z tej dziedziny . Dlaczego tak drogo :13,10 i 17,oo zł.
Dodano: 18.04.2013 10:05    Przez: ~Mieszkaniec K
Sądząc po zdjęciu przed nimi przyszłość. Jednak są nieco zestresowani i nie widać z ich postawy zapału do roboty. Życzę tym sympatycznym urzędnikom efektywnego gospodarowania odpadami. W dzisiejszych czasach skutecznie są zbierane tylko puszki po piwie. Może by jakieś medale, odznaczenia dla zbieraczy.
Dodano: 18.04.2013 10:09    Przez: ~912
Boję się, że zacytowane przez ciebie opłaty nie wystarczą. Koszt śmieci w miastach typu Konin, Turek, Koło, Kalisz oscyluje ok. 17 zł za odpady posegregowane. Na wsiach, gdzie w dalszym ciagu obowiązuje selekcja śmieci na te spalane w dzień i na te spalane w nocy, opłaty mogą być nieco niższe, ale przekroczą 10 zł za śmieci segregowane, Utrzymanie czystości kosztuje. Czyste środowisko w Szwecji, Austrii czy Niemczech to efekt wieloletnich działań i wysokich opłat za śmieci. My jestesmy dopiero na początku tej drogi i musimy zrobić wszystko, aby pozostawić przyszłym pokoleniom czyste i zdrowe środowisko. Pozdrawiam.
Dodano: 18.04.2013 15:46    Przez: ~Do Mieszkańca K.
tak , tylko pozornie konsument jest wytwórcą odpadów ...głównym wytwórcą odpadów jest producent to tylko on ma wpływ jakiego rodzaju odpady pozostają po produkcie...więc dlaczego kosztami odpadów obarcza się tylko konsumenta ...a producent produkuje co chcę i jak chcę ...dla mnie to chory układ nie prowadzący donikąd ...proste i najuczciwsze a przy tym najtańsze rozwiązanie to płacenie za śmieci przy zakupie towaru ...tyle płacisz ile konsumujesz i na jaki towar cię stać ...a producenta mobilizuje cena towaru czyli produkt opakowanie (czytaj śmieci )...i gdzieś mam wasze rozważania 10 czy 20 zł robienie ludziom wody z mózgu ...rządzi nami banda cwaniaków a ludzie tego nie chcą zauważyć więc niech płacą
Dodano: 19.04.2013 08:17    Przez: ~cdw
czy ktoś może wyjaśnić dlaczego w gminie Turek opłaty za wywóz śmieci ustalono za segregowane 5 zł/os. niesegregowane 10 zł/os. podobne opłaty będą obowiązywać w gminach ościennych natomiast w mieście Turek stawka za śmieci segregowane będzie prawie trzykrotnie wyższa 13,10 zł/os. a niesegregowane dwukrotnie 17 zł/os.(człowiek człowiekowi nierówny)
Dodano: 19.04.2013 08:05    Przez: ~pytanie
powiedz co ci da taka wiedza ...po co ta dyskusja ...błędne koło ...ustawa jest do kosza ...ani sprawiedliwa ani tania ani przyszłościowa ...w komunie było bardziej demokratycznie ...po co my mamy tych polityków ... płacimy za ich błędy coraz to większą cenę ...kiedy to się skończy
Dodano: 19.04.2013 15:04    Przez: ~cdw
Tylko naq Węgrzech jest inna filozofia zbierania odpadów. W całej Europie system się sprawdził, natomiast jak zwykle w Polsce wszystko jest do d..y. A może to my jestesmy do niczego? Może nie powinnismy mieć swojego PAŃSTWA, skoro nie potrafimy w nim samodzielnie funkcjonować
Dodano: 19.04.2013 15:44    Przez: ~do cdw
nie wiem o jakiej sprawdzalności piszesz ...ale jak polak będzie miał małą dziurę w płocie to furtkom chodził nie będzie ...no a jeśli będziemy przyjmować wszystko od innych bezkrytycznie ...to w końcu nie będziemy mieszkać w swoim państwie ...bo mi na przykład co nie polskie szkodzi ...a żyjesz po to żeby sięgać po nowe czy chcesz małpować coś co innym się już znudziło ...tylko wtedy ten kraj będzie miał swoją tożsamość kiedy zasady współżycia wypracuje sobie sam ...tak jak Wielka Brytania czy inne wolne kraje ...co z tego że włożysz ubranie po wujku z ameryki jak będziesz w nim się źle czuł to życie do dupy a i amerykanem z tego powodu nie zostaniesz ...ciesze się że masz swoje zdanie pozdrawiam
Dodano: 20.04.2013 08:31    Przez: ~cdw

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.