Dzisiaj jest niedziela 18 kwietnia 2021, imieniny: Apoloniusza, Bogusławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18070) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (60) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
10 / 9oC
Jutropogoda
15 / 9oC
Pojutrzepogoda
11 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (7)Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)

Jubileusz eremu

Dodano: 5.05.2013 13:28
Źródło: LM.pl
Klasztor Kamedułów Bieniszewie obchodzi w tym roku 350. rocznicę powstania. Z tej okazji wydane zostaną między innymi jubileuszowe wydawnictwa.

Erem w Bieniszewie powstał w 1663 roku. Historycy nie potrafią określić dokładnej daty, ale wiadomo że wszystko zaczęło się od drewnianej pustelni. – Pierwszy erem spłonął. W 1750 roku został wybudowany murowany, który stał pusty do okresu międzywojennego. Później senator Mańkowski postanowił go odbudować i wznieść drugą wieżę, żeby spełnić warunki miejsca do życia zakonników – mówi Jerzy Łojko, koniński historyk.

Zgodnie z regułami w eremie musi być kościół z dwiema wieżami, furta, domki eremickie oraz wydzielona część klauzularna. Zakonnicy, którzy godząc się żyć w zamknięciu chcą być bliżej Boga. – To jest wybór pewnej formy życia, alienacji z kręgu cywilizacyjnego. Chcą żyć w dialogu z Bogiem. Wiedzą, że dzięki temu czeka ich nagroda po śmierci – mówi Łojko.

W bieniszewskim eremie żyje obecnie siedmiu zakonników. Pustelnia tak jak przed setkami lat, rządzi się swoimi, restrykcyjnymi regułami. Klasztor jest zamknięty dla kobiet, a bracia oddają się głównie modlitwie. Rozwój cywilizacyjny jednak nieco wkroczył już do zakonu. – Kameduli nie siedzą już przy świeczkach. Mają elektryczne oświetlenie. Przeor jeździ samochodem, a bracia nie trudnią się pracą rąk. Odeszli od zasady „Ucz się i pracuj”. Ta praca ma teraz inny charakter – mówi Jerzy Łojko.

Tegoroczne obchody 350-lecia fundacji eremu bieniszewskiego będą wyjątkowe. Przygotowywane są materiały naukowe i jubileuszowe wydawnictwa. Jak zapowiada Jerzy Łojko, mają one rzucić zupełnie nowe światło na przeszłość eremu. 


  • Jubileusz eremu

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Zasada "ucz się i pracuj" przydałaby się redaktorom lm-a, którzy wypisują tutaj takie bzdety. Trzeba być komplenym nieukiem, żeby nie znać klasztornej reguły "ora tet labora", czyli MÓDL SIĘ i pracuj. Śmiechu warte te wasze wypociny.
Dodano: 05.05.2013 16:48    Przez: ~makabra
ora et labora
Dodano: 05.05.2013 17:14    Przez: ~zzax
Ale nie z dziewuchą.
Dodano: 05.05.2013 20:08    Przez: ~Ps
Warto zastanowić się pisząc tutaj swoje uwagi. Jestem ateistą. Zakonnicy z Bieniszewa sami się potrafią utrzymać. Ich potrzeby są niewielkie. Znacznie mniejsze od potrzeb każdego proboszcza pasionego na waszych parafiach. Swoją pracą i ,,dochodami" nie utrzymają obiektu. Czy pan Jerzy Łojko przestał już pić? Czy już jest gdzieś zameldowany? Jest mieszkańcem jakiego miasta, jakiej gminy? Może by lepiej poprosił zakonników z Bieniszewa o chleb.
Dodano: 05.05.2013 20:21    Przez: ~PS
Walnij sobie baranka kolego .....
Dodano: 05.05.2013 21:10    Przez: ~nieateista
"W 1750 roku został wybudowany murowany, który stał pusty do okresu międzywojennego. "Trzeba mieć pusto w głowie, aby takie bzdury pisać, bo chyba Łojko tego nie powiedział?
Dodano: 05.05.2013 21:13    Przez: ~rew
Przygotowane są materiały......tzn: jakie, gdzie ich szukać? mile widziana podpowiedź...
Dodano: 06.05.2013 07:15    Przez: ~konczarny
Rzeczywiście nowe światło może być rzucone na historię eremu. Już te kilka zdań budzi wielką ciekawość....Ale tak to już jest w tym kraju....Resztę każdy może sobie dopowiedzieć....
Dodano: 06.05.2013 08:52    Przez: ~Obserwator
" W 1750 roku został wybudowany murowany, który stał pusty do okresu międzywojennego."- poprawcie to, chyba Łojko takich bzdur nie powiedział
Dodano: 06.05.2013 17:39    Przez: ~fg
w oststnich dniach nakładem Wydawnictwa Bernardinum z Pelplina ukazał się "Znak z Popiele" będący poetyckim świadectwem pustelniczego powołania jednego z kamedułów Br. Mateusza Kolbusa. Żyje on jako pustelnik w bieniszewie od 2004 roku. Publikował wczesniej w "Śląsku" "Więzi" "Toposie". Wspaniała publikacja.
Dodano: 11.05.2013 10:30    Przez: ~Poeta

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.