Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPowstańcza wystawa

Powstańcza wystawa

Dodano:
Powstańcza wystawa
"Hej, strzelcy, wraz, nad nami Orzeł Biały" - to tytuł wystawy w Muzeum Okręgowym w Koninie - Gosławicach.
"Hej, strzelcy, wraz, nad nami Orzeł Biały" - to tytuł wystawy w Muzeum Okręgowym w Koninie - Gosławicach. Ekspozycję uświetni koncert Jacka Kowalskiego "Śpiewy powstańcze 1863" - 15 maja o godzinie 16.00. Otwarcie wystawy o godz. 17.00. To wszystko w ramach obchodów 150 rocznicy powstania Styczniowego.

Wystawa przyjęła tytuł z pierwszych słów jednej z najbardziej znanych pieśni insurekcji 1863 r., do której tekst jak i muzykę napisał Władysław Ludwik Anczyc. Na ekspozycji zaprezentowano oryginalne zbiory z wielu instytucji, również obszerny zestaw materiałów dokumentarnych i ikonograficznych, pozyskanych w postaci reprodukcji z archiwów, bibliotek, muzeów, jak i cyfrowych wydawnictw internetowych.

Wydzielono kilka tematycznych sekwencji.
I. Biżuteria patriotyczna i oznaki żałoby narodowej.
W części tej znalazły się obiekty Działu Rzemiosła Artystycznego Muzeum Okręgowego w Koninie. Można wydzielić w prezentowanym zestawie trzy grupy: obiekty powstałe, czy też nawiązujące do okresu przed powstaniem 1860 -1862 i z żałobą narodową; obiekty powstałe w okresie insurekcji 1863 -1864; obiekty powstałe po 1864 r., nawiązujące do bogatych tradycji, etosu i legendy powstania. Są to różnego rodzaju brosze, wisiorki, pierścionki, obrączki, różańce, krzyżyki noszone na łańcuszkach czy też czarnych wstążkach. Charakterystyczną cechą tych precjozów jest narodowa, patriotyczna i religijna symbolika, uwidaczniająca się w napisach, datach ważnych wydarzeń, elementach przedstawień natury religijnej.
II. Ogólne tło powstania.
Zaprezentowano unikatowe, oryginalne dokumenty pochodzące z Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym i Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Są to odezwy i ulotki Rządu Narodowego oraz obszerny zestaw prasy, zarówno z okresu przedpowstaniowego, jak i z lat insurekcji styczniowej („Wiadomości z Placu Boju”, „Wiadomości z Pola Bitwy”, „Naprzód”, „Ruch”, „Strażnica”, „Niepodległość”, „Pobudka”, „Głos Kapłana Polskiego”). W muzealnych gablotach wyłożono wydawnictwa z różnych lat, tematycznie związane z powstaniem, woluminy pochodzące z Działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Okręgowego w Koninie.
III. Odznaki, odznaczenia, medale pamiątkowe.
Muzealia falerystyczne i medalierskie tej części wystawy to m. in.: Odznaka Pamiątkowa Stowarzyszenia Weteranów Powstania Styczniowego (ok. 1930), Odznaka Krzyż Pamiątkowy 70-lecia Powstania Styczniowego (1932), odznaczenie rosyjskie: Medal Za Uśmierzenie Polskiego Buntu 1863-64, Medal Na Pamiątkę Uwłaszczenia Włościan Przez Rząd Narodowy…, pochodzą z Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Okręgowego w Koninie.
IV. Broń powstańcza.
Zaprezentowano obiekty z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie:: sztucer wz. 1849syst.
Augustyn [Austria]; karabin dragonów wz. 1847 [Rosja].; bagnet do karabinu skałkowego, Rosja, I. poł. XIX ; bagnet tulejowy, jednosieczny, do sztucera wz. 1849 syst. Augustyn [Austria]; dubeltówka, sygn. : BEKKER A VARSOVIE ; rewolwer syst. Lefaucheux kal. 11 mm [Belgia1850 1870]. Przedstawiono ponadto obiekty (pociski łuski) odkryte w czasie prac wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów Muzeum Okręgowego w Koninie i Wielkopolskiego Forum Eksploracyjno-Historycznego na terenie bitwy pod Olszowym Młynem.
V. Powstanie na ziemi konińskiej.
To przede wszystkim prezentacja reprodukcji materiałów dokumentarnych i ikonograficznych (m. in. z zasobu Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Koninie). Osobne sekwencje poświęcono bitwom: pod Olszowym Młynem (22 marca 1863), Brdowem (29 kwietnia 1863), Ignacewem (8 maja 1863). W gablocie wyeksponowano kilka pamiątek związanych z bitwa pod Ignacewem, pochodzących z Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Koninie
VI. Malarstwo Kazimierza Białkowskiego. Znany koniński regionalista wystawił kilka prac portretowych, np.: O. M. Tarejwy, E. Taczanowskiego , L. Younga de Blankenheima, K. Mielęckiego i innych.
Powstańcza wystawa
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole