Dzisiaj jest poniedziałek 10 maja 2021, imieniny: Antoniego, Antonina, Izydora WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17100) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (67) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
9 / 14oC
Jutropogoda
22 / 15oC
Pojutrzepogoda
20 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Prezes Górnika po ciężkim COVID-19. Potrzebne środ ...Żychlin. Nowy wóz strażacki dla jednostki OSP i me ... (3)

Szukasz pracy? Znajdź ją w spółdzielni socjalnej!

Materiał promocyjny

Dodano: 20.05.2013 13:19
Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych od ponad dziesięciu lat działa aktywnie w obszarze aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych, rozwoju przedsiębiorczości, tworzenia nowych przedsiębiorstw społecznych i wspierania ich funkcjonowania. W subregionie konińskim właśnie startuje Projekt realizowany przez Stowarzyszenie - Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej (KOWES).

CZYM JEST PRZEDSIĘBIORSTWO SPOŁECZNE?
O tym na czym polega przedsiębiorczość społeczna najłatwiej opowiedzieć na przykładzie spółdzielni socjalnej. Spółdzielnia socjalna to wyjątkowy podmiot gospodarczy, łączący w sobie cechy przedsiębiorstwa i organizacji pozarządowej. Cechą, która ją wyróżnia jest nadrzędność celów społecznych nad maksymalizacją zysków. Spółdzielnia socjalna, jako rodzaj spółdzielni pracy, opiera się na zasadzie osobistego świadczenia pracy przez jej członków. Zasadniczym celem jej istnienia jest udzielenie trwałego wsparcia osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, które, z różnych powodów, są w trudnym położeniu  na rynku pracy i w związku z tym znalazły się w niestabilnej sytuacji życiowej. Dla osób długotrwale bezrobotnych jest szansą na zdobycie środków i wsparcia niezbędnych do trwałego powrotu na rynek pracy.

DLACZEGO WARTO?
Praca w spółdzielni to nie tylko możliwość podjęcia zatrudnienia, ale także szansa na zdobycie wartościowych doświadczeń na rynku pracy, wzięcie spraw w swoje ręce, zdobycie nowych kwalifikacji, naukę współdziałania, rozwój osobisty, społeczny i zawodowy. W spółdzielniach socjalnych obowiązuje kolektywny sposób podejmowania decyzji, a każdy członek, niezależnie od wielkości udziału w spółdzielni, dysponuje w tym procesie jednym głosem. To sprawia, że członkowie spółdzielni są w pełni odpowiedzialni za sprawy przedsiębiorstwa, uczą się samodzielności i długofalowego planowania, wspólnego decydowania. Sami dbają o finanse, zarządzają własną działalnością, wyznaczają kierunki rozwoju.

JAK TO ZROBIĆ?
Pomimo wskazanych różnic między spółdzielnią socjalną a tradycyjnym przedsiębiorstwem należy pamiętać, że istnienie spółdzielni jest uzależnione również od sukcesów gospodarczych podejmowanych przedsięwzięć. Spółdzielnie mogą liczyć na szerokie wsparcie w zakresie przygotowania  do prowadzenia działalności gospodarczej i profesjonalizacji podejmowanych działań. Mogą starać się m.in. o dofinansowania z Funduszu Pracy, wsparcie inwestycyjne i pomostowe ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (w przypadku zatrudniania osób niepełnosprawnych). Spółdzielnie mogą liczyć również na kompleksową pomoc merytoryczną ze strony Ośrodków Wspierania Ekonomii Społecznej. Jednym z takich Ośrodków jest właśnie Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej (KOWES).

DLACZEGO WŁAŚNIE KOWES?
Jak podkreśla Dominika Jackowska, członkini zespołu projektowego:Rolą specjalistów i doradców KOWES jest udzielanie szerokiego wsparcia szkoleniowo-doradczego ułatwiającego start osobom, które myślą o stworzeniu przedsiębiorstwa społecznego lub profesjonalizacji prowadzonego przez siebie podmiotu. Istotne dla nas jest również budowanie otoczenia sprzyjającego przedsiębiorczości społecznej, angażowanie w rozwój gospodarki społecznej partnerów, samorządowych, biznesowych, społecznych. Widzimy w tym zakresie ogromny potencjał w subregionie konińskim. W połączeniu z naszą wiedzą i doświadczeniem dzięki temu potencjałowi będą powstawać nowe inwestycje w gminach, nowe miejsca pracy, nowe innowacyjne modele rozwiązywania lokalnych problemów społecznych”. Misja Konińskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej jest ambitna – w czasie 2,5-letniego okresu trwania Projektu wsparcie otrzyma co najmniej 400 osób szukających pracy. W subregionie konińskim powstanie 10 spółdzielni socjalnych zatrudniających minimum 50 osób. Co istotne, osoby zainteresowane utworzeniem spółdzielni socjalnych mogą starać się o wsparcie inwestycyjne na założenie lub zatrudnienie w spółdzielni socjalnej oraz wsparcie pomostowe. Ze wsparcia merytorycznego w Projekcie korzystać mogą ponadto inne podmioty ekonomii społecznej – warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej, kluby integracji społecznej, centra integracji społecznej, organizacje pozarządowe.

KOWES ZAPRASZA!
Zainteresowała Cię perspektywa pracy w przedsiębiorstwie społecznym? Masz pomysł na biznes, ale nie wiesz jak się za to zabrać? A może prowadzisz firmę i zastanawiasz się na nad nową strategią działania na rzecz społeczności lokalnej? Może jesteś samorządowcem szukającym nowych rozwiązań problemów społecznych i gospodarczych w swojej gminie/powiecie? We wszystkich tych przypadkach – ten Projekt jest dla Ciebie! Zadzwoń, przyjdź i poznaj sympatyczny zespół Konińskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej:
 
Biuro Projektu KOWES:
ul. 3 Maja 26, 62-500 Konin
tel. 63 245 58 29
mail: kowes@spoldzielnie.org
www.kowes.spoldzielnie.org
 
Projekt „Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII „Promocja Integracji Społecznej", Działanie 7.2. „Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej", Poddziałanie 7.2.2. „Wsparcie ekonomii społecznej".


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Człowiek – najlepsza inwestycja!

  • Szukasz pracy? Znajdź ją w spółdzielni socjalnej!

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:bezrobocie,   kowes,   biznes,   aktywizacjaNAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.