Dzisiaj jest niedziela 16 maja 2021, imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17047) SPORT FORUM FIRMY (5598) PRACA (69) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 9oC
Jutropogoda
17 / 10oC
Pojutrzepogoda
14 / 9oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Górnik wybronił punkt w Toruniu, fantastyczny Szym ... (0)Szczepidło. Z Warty zniknęły platformy lęgowe dla ... (2)

Oszczędne budowanie

Dodano: 22.05.2013 12:24
Źródło: LM.pl

Od 20 do nawet 60 procent można zaoszczędzić inwestując w budownictwo niskoenergetyczne. Wyższy koszt budowy zwraca się po około 8 latach.

Budowa domu to nie tylko dbałość o jego wygląd, ale też funkcjonalność i późniejszą eksploatację. - Wybudować to jedno, ale utrzymać to drugie. Patrzymy na to, ile warto więcej wydać na etapie inwestycji, żeby móc eksploatując wydawać jak najmniej – mówi Dariusz Kałużny, prezes spółki „Nuvarro” i menedżer Klastra Technologii Niskoenergetycznej.

Przygotowując się do budowy domu, warto pomyśleć o rozwiązaniach które pozwolą później oszczędzać. Koszt takiej budowy jest o 20 procent większy od standardowej, ale z drugiej strony można liczyć na dofinansowanie nawet w wysokości 50 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Niskoenergetyczne budownictwo nie jest zarezerwowane tylko dla osób, które myślą o budowie domu. Z nowoczesnych technologii może skorzystać każdy. - Zamiast inwestować środki w odnawialne źródła, zastanówmy się nad miejscem, w którym mieszkamy i nad tym co tam możemy zrobić. Wydana 1 zł w termomodernizację, czy oświetlenie energooszczędne pozwoli zaoszczędzić nam 5 do nawet 10 zł – mówi Piotr Kolasa z fundacji „Libre”. - Musimy też zwracać uwagę na to co robimy, tzn. oszczędzanie wody, czy wyłączanie światła. To przyniesie największe korzyści, bez inwestowania dużych środków – dodaje.

O tym jak budować i co zrobić, żeby móc oszczędzać rozmawiano podczas konferencji naukowej „Budynki pełne energii”, która odbyła się w auli PWSZ w Morzysławiu.

 

  • Oszczędne budowanie
  • Oszczędne budowanie
  • Oszczędne budowanie
  • Oszczędne budowanie
  • Oszczędne budowanie

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Cytując znanego ekonomistę Miltona Friedmana należy przypomnieć, że nie ma obiadu za darmo. Również te oszczędności w niskoenergetycznym budownictwie mogą być złudne. Każde działanie musi być racjonalne, również te związane z oszczędzaniem energii i ochroną środowiska. Ostatnio mocno lansuje się oświetlenie LEDowe, ale milczy się, że nie do wszystkich zastosowań się ono nadaje. Trochę oszczędzisz na prądzie, ale na starość po wielokroć więcej wydasz na okulistę. Po prostu, czysty zysk.
Dodano: 22.05.2013 13:11    Przez: ~chronos
ROTFL, a skąd masz informacje, że światło LED szkodzi na oczy?Od sprzedawcy świetlówek?
Dodano: 22.05.2013 16:16    Przez: ~kiniu
Oooo, nawet pan wiceprezydent Waszkowiak zaszczycił swoją obecnością konferencję Nuvarro. To ci nowina!
Dodano: 22.05.2013 14:41    Przez: ~miro
Szkoli się by nie wybudować drugiej Nadrzecznej!!!!!! Ha ha!
Dodano: 22.05.2013 15:02    Przez: ~Rydz
Porównując dużo wyższe koszty budowy i porównując w różnicy kosztów w utrzymania domu ( ogrzewanie ) nie daję wiary ze w ciągi 8 lat zwraca się koszt podwyższonej ceny budowy. Gdzie można taką kalulacją ujrzeć?
Dodano: 22.05.2013 20:45    Przez: ~Obywatel-emeryt
JA TO WIDZĘ, ŻE NA TYM FORUM SAMI MALKONTENCI. COKOLWIEK BY NIE ZROBILI TO NIC WAM NIE PASUJE. sam uważam, że sprawy w tym kraju nie idą w dobrym kierunku, ale trzeba umieć docenić mądre decyzje.P.S. mam na myśli ogólnie wszystkie sprawy na tym portalu poruszane.
Dodano: 22.05.2013 22:06    Przez: ~obserwator
ŚWIATŁOWODY ,,SĄ'' ?[-,,OCZĘDNOŚĆ ŚWIATŁA']. PRZEZ STYROPIAN ,JEST ,,GRZYB'?. ...'
Dodano: 22.05.2013 23:34    Przez: ~BIED

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.