Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLicheń. Organowe koncerty

Licheń. Organowe koncerty

Dodano:
Licheń. Organowe koncerty
Półgodzinne koncerty na największych organach w Polsce rozpoczęły się w licheńskiej bazylice.

Półgodzinne koncerty na największych organach w Polsce rozpoczęły się w licheńskiej bazylice.

Muzyczną ucztę dla pielgrzymów przybywających każdego dnia do licheńskiego sanktuarium zapewniać będą studenci i absolwenci akademii muzycznych z Warszawy i Wrocławia. Każdego roku od czerwca do września studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyjeżdżają do Lichenia, aby szlifując swoje muzyczne umiejętności, sprawiać przyjemność pielgrzymom. Jako pierwszy w tym roku występuje Emanuel Bączkowski z Warszawy, doktorant na tamtejszej Akademii Muzycznej, który na koncerty do Lichenia przyjeżdża od 10 lat. - Przez te lata można zauważyć, że są utwory, które pielgrzymi najbardziej lubią. Myślę, że do tych najciekawszych zaliczają się „Toccata i fuga d-moll” Jana Sebastiana Bacha, ale ponieważ jest to sanktuarium maryjne, więc nie możemy zapomnieć o „Ave Maria” Franciszka Schuberta.

Dla organistów możliwość występu w licheńskiej bazylice jest ogromną nobilitacją i wyróżnieniem. - Przede wszystkim jest to miejsce święte, po drugie – to największe organy w Polsce, nie możemy też zapomnieć, że organy noszą imię Jana Pawła II – błogosławionego, a za chwilę świętego – powiedział Emanuel Bączkowski.  

Koncerty organowe w licheńskiej bazylice odbywać się będą każdego dnia trzy razy dziennie - o godz. 11.00, 14.00 i 20.00. Każdy z nich będzie trwał około 30 minut. Licheńskie organy noszą imię bł. Jana Pawła II. Ich budowa trwała cztery lata. Projektantem instrumentu jest Andrzej Chorosiński - były rektor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Instrument od podstaw wykonała firma „Zych” z Wołomina. Składa się on z pięciu części. Instrument liczy 157 głosów. Składa się z 12.323 piszczałek. Główna część instrumentu, znajdująca się na chórze nad wejściem do świątyni od strony południowej, waży około 50 ton. Największa z piszczałek, które powstały w Polsce, Portugalii i Holandii, mierzy niemalże 10 metrów. Cześć z nich została odlana z 90-procentowej cyny.

 

Organy, przed oddaniem do użytku, zostały poddane ocenie specjalistów. W tym celu powołana została komisja złożona z organistów, dyrygentów, organmistrzów i księży muzykologów z Polski, Niemiec i Włoch. Znawcy organowego brzmienia przyznali, że licheński projekt jest brzmieniowo bardzo nowatorski. Wielką niewiadomą było, jak zachowa się w akustyce bazyliki. Komisja przyznała, że mimo kilkunastosekundowego pogłosu instrument brzmi bardzo czytelnie.

 

Koncerty organowe w licheńskiej świątyni rozpoczęły się w poniedziałek, 17-go czerwca. Ostatni z nich zaplanowany jest w dniu 15-go września br.

 

 

Licheń. Organowe koncerty
Licheń. Organowe koncerty
Licheń. Organowe koncerty
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole