Dzisiaj jest piątek 23 kwietnia 2021, imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17481) SPORT FORUM FIRMY (5597) PRACA (58) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 1oC
Jutropogoda
9 / 2oC
Pojutrzepogoda
8 / 0oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wygrali, ale nie awansowali. KKF Automobile Torino ... (0)Wystawa oryginalnych prac Marca Chagalla w Muzeum ... (2)

Jeziorsko, ale po co?

Dodano: 18.07.2013 12:09

Takie pytanie zadawali rolnicy z podtapianych terenów regionu konińskiego.

Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała w Koninie spotkanie na temat skutków oddziaływania zbiornika przeciwpowodziowego Jeziorsko na Dolinę Warty poniżej zbiornika. Chodzi głównie o rolników, których łąki i uprawy są zalewane po spustach wody z zbiornika do Warty. Temat wraca praktycznie przy okazji każdego mokrego roku, przy okazji podtopień.

Czy zbiornik retencyjny spełnia swoją funkcję przeciwpowodziową – pytali rolnicy, którzy uważają, że Jeziorsko wyrządza raczej olbrzymie szkody na terenach nadwarciańskich. W tym roku nie mogą liczyć na odszkodowania za starty, bowiem, jak powiedział wojewoda wielkopolski nie było klęski żywiołowej. Zrzuty wody z Jeziorska dało się zauważyć w tym roku również w Koninie, gdzie zalało bulwar nadwarciański. Narzekano na zły system napełniania zbiornika, który z daniem rolników zgromadzonych w konińskim ratuszu, bardziej służy rozwijającej się nad akwenem turystyce, niż rolnictwu i przyrodzie, zwłaszcza ptakom poniżej zbiornika.

- Zadaniem tego zbiornika jest spłaszczanie fali powodziowej – tłumaczył zebranym Dariusz Krzyżaniak z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. - Wiosenna rezerwa powodziowa w zbiorniku to 40 mln metrów sześciennych wody. Gdyby nie było odpływu, ta rezerwa wyczerpie się w ciągu doby. Poza tym mówimy o zalewaniu terenów zalewowych – podkreślał dyrektor RZGW.

Najlepszym wyjściem z sytuacji byłoby wysiedlenie z tych terenów rolników, a przede wszystkim nie udzielanie pozwoleń na budowę na terenach zalewowych i to był apel do gospodarzy gmin, których dotyczy ten problem.

O mapie zagrożeń powodziowych poinformował na spotkaniu wojewoda wielkopolski, Piotr Florek. _ o zagrożeniach powodziowych w Wielkopolsce trzeba mówić całościowo, gdyż oprócz Warty są też inne rzeki tworzące system naczyń połączonych. Wojewoda powiedział także o konieczności przygotowania polderu Golina, co też jest przedmiotem dyskusji od pewnego czasu. Ale przygotowana przez RZGW dokumentacja, na którą wydano 1,5 mln złotych, nie spełnia tych oczekiwań. Przewiduje bowiem modernizację urządzeń hydrologiczny. Nie ma w niej mowy o wykupie terenów rolniczych i innych istotnych kwestii. _ Są pewne pieniądze, pewne możliwości – mówił wojewoda. Muszę jednak wiedzieć co, za co, za ile, a tego nie wiem. Z dokumentacji to nie wynika. Można ja tylko odstawić na półkę. Nie ma innego polderu w dolinie warty i nie ma innego miejsca na polder.

Rolników nie satysfakcjonowały jednak wypowiedzi samorządowców, przyrodników, przedstawicieli marszałka wielkopolskiego i łódzkiego. Planują powołać stowarzyszenie, aby wspólnie ubiegać się o odszkodowania za starty spowodowane zalewaniem ich gospodarstw.

 

  • Jeziorsko, ale po co?
  • DSC03908
  • DSC03909
  • DSC03911
  • DSC03912
  • DSC03917
  • DSC03919
  • DSC03921

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Tak aroganckiej władzy to jeszcze w tym kraju nie było . Za komuny sekretarz lepiej traktował petenta , jak te cwaniaki . Urzędasy zbyli rolników , a nawet burmistrzów , że szkoda gadać , jedynym rzeczowym człowiekiem był pan profesor , ale telewizje opłacane z państwowej kasy nie są obiektywne i nie pokazały wypowiedzi pana profesora i rolników tylko z robiły kampanie posłom i tym nie przyjemnym i aroganckim urzędasom .
Dodano: 18.07.2013 12:28    Przez: ~mieszkaniec
Kiedy nastały mroczne czasy stalinizmu wydawało się że ludzkość osiągneła dno jednak POmatoły ich przebiły naiwność chłopstwa że donek cokolwiek zrobi oprócz haratania w gałe palenia cygar i bredzenia jest niespotykana w historii gatunku ludzkiego,chłopki peło jest od kręcenia lodów i woli zagłodzić zatopić i okraść Polske niz posadzić swojego aferała.
Dodano: 18.07.2013 15:08    Przez: ~Kalafior
Ten przemawiający obrońca chłopów z PEESELU na zdjęciu to niedługo pęknie od głodu.Koniczynkowa mafia dba głównie o swoje interesy a rolników ma w POważaniu razem z POpaprańcami.
Dodano: 18.07.2013 23:01    Przez: ~oracz
proponują kredyty na siki procent niech sobie w d...... wsadzą!!!!!!
Dodano: 18.07.2013 13:14    Przez: ~rolnik
pan florek jest człowiekiem zrównoważonym i na propozycje rozwiazania jakiegoś problemy oświadcza niezmiennie spokojnie,rozkładając rączki:"a co ja moge".
Dodano: 18.07.2013 13:48    Przez: ~szkarlatyna
Wybierzcie POwturnie POsioła Nowaka i senatora Bin Ladena to wam sprawę załatwią.Pierwszy Pobuduje wam Wieże widokowe z których będziecie mogli oglądać swoje zalane pola a drugi obieca sołtysom fundusz sołecki po 1,5 zł na mieszkańca i możliwość POmocy samym sobie POd jego nadzorem.Jaką władzą wybraliśta takom władze mota!!!
Dodano: 18.07.2013 19:45    Przez: ~parobek
Łapy precz od Jeziorska! Będą majstrować z poziomem wody i mi łódka na brzegu będzie osiadać, albo pomost zaleje.
Dodano: 18.07.2013 13:58    Przez: ~Burżuj
A kto się tym przejmuję że komuś zalało 90% gospodarstwa, odszkodowań nie będzie tak powiedział pan wojewoda. Pewnie że tonie była klęska żywiołowa tylko umyślne działanie ale kogo obchodzi kilku set rolników. Jednym słowem brak słów
Dodano: 18.07.2013 15:03    Przez: ~Rolnik
Do dupy z tym.A pan Pluta - Plutowski nie mógł by swoich znajomości użyć?
Dodano: 18.07.2013 15:41    Przez: ~ciotka klotka
Chłopstwo, a czego WY się spodziewali po florku. Przecież wojewodą jest się chwilowo, a np. daczę nad zbiornikiem ma się aż do śmierci. Nie twierdzę że wojewoda ma daczę nad rzeczonym zbiornikiem, uważam że kolesie mogą mieć, a układ-układy są dla peło ważniejsze, jak jakieś tam chłopstwo i ich łąki. Pozdrawiam naszych karmicieli i przepraszam za sformułowanie- chłopstwo. Walczcie o swoje, a jak zajdzie potrzeba to kosy na sztorc.
Dodano: 18.07.2013 16:16    Przez: ~Krewa
Krewa, po raz pierwszy w życiu napisałeś coś z sensem - tak trzymaj.
Dodano: 18.07.2013 22:44    Przez: ~śledczy
rolniki oddajcie kasę z UE na edukację dla nauczycieli i szpitalom na zdrowie. Wy się wyżywicie sami, naród cały odetchnie bo największe bolączki znikną. Naród uratowany a Was jest tak mało, że możecie dać tą wielką daninę krwi (kasy) z UE. I możecie co zalanie jechać do Warszawy z protestami bo za czasów UE protesty się skończyły a zalewanie łąk trwa! I ramię w ramię z górnikami oni za emerytury i ZUS wy za łąki i KRUS
Dodano: 19.07.2013 09:06    Przez: ~lo
Krzyżański Dariusz-dyrektorem RZGW w Poznaniu to chyba jakiś żart!
Dodano: 18.07.2013 17:26    Przez: ~LAŚNIK
Pani Elu smutną masz minę , dziękujemy za te działania na rzecz rolników , ale to nie rozwiąże rolniczych problemów , górą urzędnicy , ale to ich możemy pociągnąć do odpowiedzialności finansowej na rzecz rolników , bo oni muszą zapłacić za te błędy . Proszę się nie załamywać i działać dalej .
Dodano: 18.07.2013 17:51    Przez: ~poszkodowany
a może wysiedlić z okolic Jeziorska tych prominentów z jachtami?
Dodano: 18.07.2013 19:33    Przez: ~d
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.