Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzłowiek i pisarz

Człowiek i pisarz

Dodano:
Człowiek i pisarz
Wywiadem z Wiesławem Przybyłą, autorem książki ”Stanisław Czernik – człowiek i pisarz” zakończyły się Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie zdjęcia do filmu Andrzeja Mosia o tym zapomnianym poecie, pisarzu i wydawcy

Wywiadem z Wiesławem Przybyłą, autorem książki ”Stanisław Czernik – człowiek i pisarz” zakończyły się Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie zdjęcia do filmu dokumentalnego Andrzeja Mosia o tym zapomnianym poecie, pisarzu i wydawcy.

Stanisław Czernik, urodził się w roku 1899 w Zochcinie pod Opatowem w rodzinie chłopskiej, zmarł w Łodzi w 1969 roku, po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w Jędrzejowie i Uniwersytetu Poznańskiego przez wiele lat pracował jako nauczyciel w małych, wiejskich szkołach na ziemi świętokrzyskiej, Kujawach, Mazowszu i w wielkopolskich gimnazjach (Gostyń, Koźmin, Ostrzeszów).

Był twórcą i propagatorem „autentyzmu”, oryginalnego kierunku literackiego, który postulował, aby poeci i pisarze odwoływali się w twórczości do swoich autentycznych przeżyć. Autentyzm niezwykle mocno związany był z nurtem chłopskim, ludowym i podkreślał, że na wsi tkwi wielki, uśpiony potencjał polskiej kultury. Zadebiutował tomikiem „Droga do gwiazd”, który powstał w Przedczu w 1924 roku, a pełnym spełnieniem manifestu autentyzmu był miesięcznik literacki „Okolica poetów” wydawany w latach 30-tych w Ostrzeszowie, którego Czernik był twórcą i redaktorem.

Na łamach „Okolicy poetów” zadebiutowało wielu uznanych później autorów, a o samym piśmie zrobiło się głośno w całej literackiej Polsce. Stanisław Czernik, po wojnie, którą spędził na emigracji, osiadł w Łodzi i całkowicie oddał się pracy twórczej i wydawniczej. Jak podkreśla Andrzej Moś, film przypomnieć ma tę niezwykłą postać i postawę przedwojennego inteligenta o chłopskim rodowodzie, który swoją pracą dydaktyczną i literacką połączył tak wiele lokalnych środowisk w jeden nurt kultury i historii pokoleń.

Film finansowany został z funduszy samorządowych marszałka województwa wielkopolskiego, miasta Opatowa, Ostrzeszowa i powiatu ostrzeszowskiego przy pomocy Radia ŁÓDĹą oraz wielu wielkopolskich i świętokrzyskich instytucji kultury, szkół, uczelni, archiwów i wsparciu osób prywatnych.

Chociaż Stanisław Czernik nie miał związków  z Koninem to Andrzejowi Mosiowi pomagały również Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Koniński Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz redakcja portalu LM.pl.  Również w większości koninianie tworzyli ekipę tego filmu, oprócz Andrzeja Mosia byli to Zdzisław Siwik, Jarek Piekarski, Marcin Oliński, Tristan Tomczak, muzykę skomponował Krystian Weber, a wiersze Stanisława Czernika przeczytał Szymon Pawlicki.

Producentem filmu „Stanisław Czernik – pisarz autentyczny” jest Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916 w Ostrzeszowie, które również zajmie się jego późniejszą dystrybucją.

 

Człowiek i pisarz
20130713_152712
20130713_152612
20130713_152601
20130713_152558
20130713_152544
20130713_152525
20130713_152500
Przeczytaj również:Konińscy filmowcy na festiwalu
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole