Dzisiaj jest wtorek 19 listopada 2019, imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20089) SPORT FORUM FIRMY (5415) PRACA (40) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 7oC
Jutropogoda
9 / 10oC
Pojutrzepogoda
11 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Luźna gierka: Już w niedzielę Bieg o Lampkę Górnic ... (1)Sztab kryzysowy. Po zamieszkach, miasto bardziej p ... (9)

Znikające jezioro

Dodano: 24.07.2013 13:23
Źródło: LM.pl

O metr od ubiegłego roku obniżył się stan wody w jeziorze Wilczyńskim. Mieszkańcy wspólnie z władzami samorządowymi od lat walczą o wybudowanie przepompowni. Bez niej akwen wyschnie.

Problemy z uciekającą wodą zaczęły się już ponad 10 lat temu. Kiedy miejscowi zauważyli, że z jeziorem coś się dzieje rozpoczęli starania o wybudowanie rurociągu mającego doprowadzić wodę z odkrywki Jóźwin II. Wszystko było na dobrej drodze. Sporządzono stosowną dokumentację, przygotowano projekt, a nawet zabezpieczono pieniądze na inwestycję. Miały w niej partycypować kopalnia, zarząd województwa wielkopolskiego oraz kilka samorządów powiatu konińskiego.

Niestety prace się nie rozpoczęły, bo w jeziorze Wilczyńskim znaleziono rzadko spotykane glony – ramienice. Okazało się, że przerzut wód z odkrywki o innym składzie fizykochemicznym mógłby doprowadzić do wyginięcia łąk ramienicowych, a te są pod ścisłą ochroną.

Zarząd województwa podkreśla, że inwestycję zablokowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu. Przedstawiciel RDOŚ odpiera zarzuty twierdząc, że rurociąg może powstać ale musi być monitorowany.

Przerzucanie odpowiedzialności trwa. Tymczasem mieszkańcy są coraz bardziej zaniepokojeni. - To jezioro niedługo wyschnie. Nie będzie już czego ratować. Razem z nim znikną też ramienice, ale wtedy nikt nie odpowie za ich wyginięcie – mówią.

Miejscowe stowarzyszenie wspólnie z wójtem liczą, że dramatyczny scenariusz nie dojdzie do skutku. Ciągle walczą. Zapowiadają, że jeśli nikt nie podejmie stosownych decyzji skierują sprawę do prokuratury.

 

 

  • Znikające jezioro

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Wiecie co... miastowe prostaki nie rozumieją, że czasy się zmieniły i mało kto pracuje w polu. Zależy od miejscowości ale bardzo mało ludzi się już zajmuje tym. Z resztą gdyby nie oni to byście jedli jakieś g*wna z konserwantami przywożone nie wiadomo z jakich zakątków świata...
Dodano: 24.07.2013 21:24    Przez: ~gościu

KOMENTARZE

przynajmniej plaża sie powiekszy
Dodano: 24.07.2013 13:32    Przez: ~dre
Wiecie co... miastowe prostaki nie rozumieją, że czasy się zmieniły i mało kto pracuje w polu. Zależy od miejscowości ale bardzo mało ludzi się już zajmuje tym. Z resztą gdyby nie oni to byście jedli jakieś g*wna z konserwantami przywożone nie wiadomo z jakich zakątków świata...
Dodano: 24.07.2013 21:24    Przez: ~gościu
Ludzie mają tam działki.. Tak jak np ja! Dojeżdżam ponad 100km z Poznania Są tam piękne okolice.. a wieśniakiem to jesteś ty!
Dodano: 24.07.2013 22:00    Przez: ~Iza
A ty nie musisz się chwalić co masz ja mam tam rodzinę i się nie chwalę. Fakt jest tam fajnie nic nie mam do mieszkających tam ludzi. Napisałem wyżej komentarz który brzmi: "No właśnie po co na wsi jezioro i tak wieśniaki nie mają czasu na plaże bo muszą pracować w polu, a młode tylko szpanują na wsi ze swoją "Mafią" tak w ogóle chciałem sprawdzić waszą naiwność wiesz nie zawsze trzeba wierzyć w komentarzom w internecie bo ta osoba co napisała mogła to zrobić tylko żeby was strollować. Jesteście żałośni...
Dodano: 24.07.2013 22:50    Przez: ~Adam Pierwszy
Ej, skąd się wziął tu mój komentarz? Był po debilnym wpisem który został skasowany (coś w stylu: "po co na wsi jeziora"), co to za manipulowanie dyskusją?
Dodano: 25.07.2013 09:12    Przez: ~Q
Jak by nie wieś to ty bys zdechł z głodu.
Dodano: 25.07.2013 10:17    Przez: ~Mieszkaniec wsi
Do: Mieszkaniec Wsi Gdyby nie miasto to byście nie mieli w czym chodzić...
Dodano: 25.07.2013 11:36    Przez: ~Mieszkaniec Miasta
...
Dodano: 25.07.2013 12:02    Przez: ~Q
ADAMIE PIERWSZY tobie w głowie się pie...... tacy ludzie jak ty nie powinni mieć dostępu do internetu
Dodano: 25.07.2013 23:37    Przez: ~Bogaty Wieśniak
dlaczego obrazacie ludzi ze wsi oni ciezko pracuja w pocie czoła przy zniwach abysmy mieli chleb a my wygrzewamy sie w słoncu mamy wolne soboty urlopy a oni tyraja NA OKRAGŁO przeciesz forse ktora zarabiamy w miescie nie da sie zjesc jestem z miasta z dziada pradziada ale nie Śmie obrazac ludzi ze wsi
Dodano: 28.07.2013 19:03    Przez: ~OLEK
A nie wiedziałem, że w mieście są fabryki gdzie szyje się ubrania hehehehehe????? Raczej markowe to szyje sie na burmunach w świecie gdzie siła robocza tania hehehehe
Dodano: 30.07.2013 15:57    Przez: ~Miastowy
po co rurociąg, teraz przynajmniej jest kawał ładnej plaży
Dodano: 24.07.2013 13:38    Przez: ~desa
kawał ładnej plaży??? kiedyś woda byla aż pod same sklepiki..
Dodano: 24.07.2013 16:41    Przez: ~asdf
ale po co plaża bez wody ?!
Dodano: 24.07.2013 22:05    Przez: ~zdesperowana
"Przerzucanie odpowiedzialności trwa." MAŁE PYTANIE: czy w 'dzikim' kraju wogóle 'ktoś' rządzi? 'Dzikim krajem' określił kraj były ministerek z aktualnej ekipy, tak właśnie.
Dodano: 24.07.2013 13:41    Przez: ~cóż?
No cóż, nie pierwszy to raz tzw. "ekolodzy", rzekomo coś chroniąc, doprowadzają do destrukcji.
Dodano: 24.07.2013 14:16    Przez: ~berus
DO BERUS: Nic nie rozumiesz. Ci, co wieszają psy na ekologach nazywając ich ekoterroryzmami sami teraz skorzystali z ich usług w roli obrońców jednej roślinki wodnej bo tak było wygodniej.
Dodano: 24.07.2013 14:39    Przez: ~Rozwielika-wymówka
filmik: 01.25 sek. - niezły fryz :)
Dodano: 24.07.2013 14:18    Przez: ~mmm
Asterix
Dodano: 24.07.2013 23:48    Przez: ~ano
Jak kopalni pasuje.. jak ekolodzy mówią o obniżaniu wód gruntowych przez odkrywki.. to kłamią.. ale jak są jakieś ramienice, to w to im graj.. Niemoralna beztroska rabunkowej gospodarki wydobywczej jest porażająca..a za 20 lat zostawią ziemię konińską suchą i jałową.. i wtedy już NA PEWNO ci wszyscy pracownicy kopalni co psioczą na ekologów, będą w norwegii na zmywaku jechać..
Dodano: 24.07.2013 14:23    Przez: ~Sedrt
Dwa lata temu po BARDZO śnieżnej zimie gdzie po roztopach na chwilę woda trochę przybrała jakiś ważny Pan z Kopalni zapytał, „KTO PRZEPROSI KOPALNIE", jednak już latem tego samego roku woda ponownie opadła i opada nadal. WIĘC NIKT KOPALNI PRZEPRASZAĆ NIE MUSI. A kwestia ochrony jakieś rozwielitki czy jednej roślinki wodnej w sytuacji, kiedy zaraz nie będzie ani tego ani kilku innych jezior jest po prostu śmieszną wymówką tym bardziej, że powstaje nowa odkrywka, która będzie jeszcze bliżej jezior. Mam wrażenie, że Ci, co wieszają psy na ekologach nazywając ich ekoterroryzmami sami teraz skorzystali z ich usług w roli obrońców jednej roślinki wodnej. Wystarczy wybudować zbiornik, w którym woda się dotleni ni nagrzeje przed przepompowaniem jej do jezior i nie będzie problemu, bo wiadomo, że woda z głębinówek nie ma problemów z czystością a jedynie jest zimna i niedotleniona.
Dodano: 24.07.2013 14:26    Przez: ~Rozwielika-wymówka
Czy LM kłamie pisząc, że to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu zablokowała tę inwestycję? Z tekstu nie wynika, aby to kopalnia, czy władze samorządowe istnienie tej roślinki potraktowały jako wymówki w celu zrezygnowania z budowy tego rurociągu.
Dodano: 24.07.2013 15:56    Przez: ~ermus
Do ERMUS: Najpierw ekolodzy, których raz się słucha a raz nie w zależności od potrzeby zgłosili problem roślinki, potem dopiero zainteresował się tym Urząd. Jak cytowana przez Ciebie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jest bombardowana apelami ekologów o wysychających jeziorach to jakoś tak bardzo się nie przejmują jak roślinką czy rozwielitką? A czy w Jeziorze Budzisławski też żyją chronione roślinki i robaczek? Ono też wysycha, kwestia budowy instalacji była także rozpatrywana pod kontem dostarczania wody to tego jeziora. A to też by dużo załatwiło, ponieważ Budzisławskie w naturalny sposób połączone jest z również wysychającym Suszewsko-Wójcińskim a te z kolei z Ostrowskim (Przyjezierze)
Dodano: 24.07.2013 16:17    Przez: ~Rozwielika-wymówka
dwa lata temu zima była mniej śnieżna niż w tym roku, ale dwa lata temu skończyła się eksploatacja wyrobiska przy Złotkowie, kopalnia przemieszczała się w kierunku wsi Kaliskie czy jak tam , i własnie w tym okresie nie potrzebne było takie dojenie z gleby wody pompami głębinowymi i dla tego podniósł się na krótko poziom wody w jeziorze Wilczyńskim , teraz panowie z kopalni ze swoimi pompkami są już w prostej linii 5 km od jeziora , szybko lustro wody wróciło do poziomu z przed 3 lat czyli obniżyło się od stanu normalnego o 3,5 m!!! A w ogóle wypowiedź jakiegoś ch*ja z Poznania Przedstawiciel RDOŚ typowa wizja urzędasa z odległości 100 km.Tam należy szukać układu KWB z tą instytucją.
Dodano: 26.07.2013 22:40    Przez: ~działkowicz
Do działkowca: W większości się z Tobą zgadzam, ale uwierz mi, że dwa lata temu śnieg padał praktycznie bez przerwy przez cztery bite miesiące a roztopy były gwałtowne. Pamiętam to doskonale, ponieważ jako kierowca zawodowy bardzo odczułem tą aurę, a ostatnia zimna już nie dała mi się tak we znaki. Mam też znajomego, który ma sprzęt do odśnieżania i umowę w pewnej gminie i on też mi potwierdził, że dwa lata temu maił cztery razy więcej pracy. Mówi, że od więcej jak 10 lat nie było takiej zimy jak dwa lata teamu.
Dodano: 28.07.2013 12:08    Przez: ~Rozwielitka-wymówka
Gdzie wyschnie zaraz, za głębokie jest na to, jak ma do 25 metrów głębokości. A rurociąg niech budują, czemu nie, była o tym mowa jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji nowej odkrywki po drugiej stronie DW263.
Dodano: 24.07.2013 16:11    Przez: ~Q
W jednym miejscu miało 25 metrów głębokości, teraz może 20, średnia głębokość jest dużo mniejsza. Oczywiście jakiś staw w największym zagłębieniu zostanie, ale czy o to chodzi. A co z linią brzegową, taka pusta bez trzcin i zieleni podoba się Tobie, kiedyś jak jezioro było w normalnym stanie to trzciny wyrastały z dużej głębokości dzięki temu było tam pełno ptaków i ryb.
Dodano: 24.07.2013 16:40    Przez: ~Wędkarz
A gdzie napisałem, że mi się podoba? :-P Zwracam tylko uwagę na fakt, że nie wyschnie tak szybko, bo nie jest to technicznie możliwe.
Dodano: 25.07.2013 09:14    Przez: ~Q
Brawo !! chociaż Wilczyn coś robi, Budzisław nic nie walczy, a przecież kiedyś te dwa jeziora łączyły się !! Brawo Wilczyn, Budzisław niech patrzy i bierze przykład !!
Dodano: 24.07.2013 16:55    Przez: ~gminny
Pamiętam jak byłem dzieckiem to jeszcze ten przesmyk pomiędzy jeziorami istniał (Tręby). Rosła tam taka piękna czerwona roślinność na dnie. Z tatą tam kajakami pływałem. W zagłębieniach z roślinności widać było węgorze, szczupaki....Maska i rurka to było wszystko co potrzebne do szczęścia.Obecnie do wyspy można właściwie dojść z wodą do szyi/pasa.Przykre jest to co rabunkowa gospodarka robi z naszym regionem.Teoretycznie w samym centrum Polski takie skarby. Tak zmarnowane i zabite dla paru lat pracy paru % okolicznych ludzi.Teraz cały region może podziękować pracownikom tego sektora. Bo za 20 lat oni też będą na bezrobociu, tylko że z regionem już się nic nie zrobi...Przykład właściwego rozwoju. Jezioro Białe obok Leszna.U nas wszyscy politycy tylko klepią się po pleckach i czekają na dotacje od znajomków. Ludzie ile jeszcze będziecie dawali się mamić tym wynglem... rozliczcie polityków w wyborach za rok.
Dodano: 24.07.2013 17:56    Przez: ~Referendum now!
Jakie tam skarby, zwykłe jeziorka jakich tysiące w Polsce. Kopalnie nie powstały, aby dać parę lat pracy paru % okolicznych ludzi, ale dlatego bo tu był węgiel brunatny, jeden z podstawowych surowców energetycznych. Jeśli kopalnia rzeczywiście powoduje obniżenie lustra wody w jeziorach, więc żaden problem by tę wodę właśnie z kopalni uzupełniać, ale trzeba się dogadać, a największą przeszkodą są ci rzekomi obrońcy tych jezior, mnożąc różne trudności i nierealne postulaty. A powód jest jeden, im wcale nie chodzi o środowisko, chodzi o likwidację kopalni, bo niezależność energetyczna Polski jest solą w oku dla wielu. Przyjrzyj się bliżej Greenpeace, a zrozumiesz jaka tu gra jest prowadzona.
Dodano: 24.07.2013 20:00    Przez: ~gregoris
Do GREGORIS: Przestań z tą teorią spiskową. Tu chodzi jedynie o to, że woda z pomp głębinowych jest potrzebna do zapełniania dziur po wyrobiskach zwanych szumnie "nowymi jeziorami”, aby potem te jeziora opylić za ciężkie pieniądze i chodzi też o to, że woda do tych dziur wpływa naturalnym spadem a żeby oddać wodę Jeziorom Wilczyńskim trzeba by było pompować ją pod górę, co kosztuje- ot i rozwiązanie całego Twojego podejrzenia o spisek całego świata przeciwko naszej archaicznej odkrywce.
Dodano: 25.07.2013 08:44    Przez: ~Spiskowyśmiewacz
@Spiskowyśmiewacz, za takie ciężkie jak to nowe jezioro w Mikorzynie? :-D Bez pompowania też się napełniają (wolniej, bo wolniej, ale jednak), jak to po odkrywce Kazimierz Północ, jeszcze kanał nie jest gotowy, a wody jest już tam sporo.
Dodano: 25.07.2013 14:03    Przez: ~Q
Głupcze, jezioro w Mikorzynie zapełniane jest właśnie wodą z aktywnej odkrywki