Dzisiaj jest czwartek 9 kwietnia 2020, imieniny: Mai, Dymitra, Dobrosławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17075) SPORT FORUM FIRMY (5476) PRACA (19) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 5oC
Jutropogoda
11 / 5oC
Pojutrzepogoda
12 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

Urzędnicy zamiast strażników?

Dodano: 18.09.2013 15:54
Źródło: LM.pl
Ponad 600 podpisów zebrali członkowie „Ruchu Palikota” pod inicjatywą uchwałodawczą w sprawie likwidacji konińskiej straży miejskiej. – Mamy nadzieję, że radni zajmą się tym podczas najbliższej sesji – mówią wnioskodawcy.

Dyskusja o przyszłości straży miejskiej w Koninie rozpoczęła się kilka miesięcy temu. Pojawili się zarówno zwolennicy likwidacji tej jednostki jak i jej przeciwnicy. Jednak tych pierwszych było zdecydowanie więcej. – Zbieraliśmy podpisy tylko podczas Dni Konina i Fety, a mamy ich 639. To pokazuje jak mieszkańcy są zdeterminowani – mówi Jarosław Matuszewski z „Ruchu Palikota”. – Pomysł stworzenia straży miejskiej jest dobry, ale życie wypacza tę jednostkę. Strażnicy skupiają się na zdarzeniach drogowych, czyli powielają obowiązki policji. Jestem przeciwko temu, żeby płacić dwa razy za tą samą usługę – dodaje.

Roczny koszt utrzymania konińskiej straży miejskiej oscyluje w granicach 2 mln zł. Zdaniem Marcina Nowaka z „Ruchu Palikota” te pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na co innego. – Uważamy, że lepiej byłoby spożytkować 2 mln zł na budżet partycypacyjny, budowę domów socjalnych, czy dróg. Jest mnóstwo miejscowości, które radzą sobie bez straży miejskiej – mówi Marcin Nowak.
Jarosław Matuszewski podkreśla, że obowiązki strażników mogliby przejąć policjanci i urzędnicy. –Miasta, które zlikwidowały straż miejską pokazują, że większością spraw zajmują się miejscy urzędnicy. Podczas interwencji dobierają policjanta i kontrola jest przeprowadzana. Nie traci ani bezpieczeństwo, ani porządek w mieście – mówi Matuszewski.

Marek Zawidzki, sekretarz konińskiego magistratu twierdzi, że to chybiony pomysł. – Najważniejszym zadaniem straży miejskiej jest bycie w terenie i kontrolowanie przestrzegania prawa. To wymagałoby zatrudnienia w urzędzie nowych pracowników i wyposażenia ich w odpowiednie środki. Urzędników robić strażnikami jest bezsensowne – mówi Zawidzki.

Interpelacja w sprawie likwidacji straży miejskiej trafiła dziś do biura Rady Miasta. O tym kiedy znajdzie się w porządku obrad zdecyduje przewodniczący Wiesław Steinke.  


  • Urzędnicy zamiast strażników?

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Likwidacja Ruchu Palikota to bardzo dobry pomysł. Szkoda że nie wystarczą do tego zebrane podpisy... Żenująca akcja!
Dodano: 18.09.2013 16:39    Przez: ~Tomasz Konieczka
egzaminy ssprawnosciowe dla tych co chca zostac w strazy miejskiej ! no i WIEDZA W TEMACIE ! SZEROKO EUROPEJSKO POJETA ! nie JAK wyrwani z epoki kamienia ...........................
Dodano: 18.09.2013 20:06    Przez: ~ znajacy temat ...... ...
Jaruś zawsze był szują i pasożytem. Nie wierzcie ani trochę w to co robi ten pajac.
Dodano: 18.09.2013 16:44    Przez: ~dron
A ilu Konin ma mieszkańców,że zebrane 600 głosów ma o czymkolwiek decydować?Może to tylko rodzinka z Ruchaniakota?
Dodano: 18.09.2013 16:53    Przez: ~rechot
Kongres Nowej Prawicy zaprasza na spotkanie z JKM, szczegóły na konińskim profilu KNP (facebook)
Dodano: 18.09.2013 17:01    Przez: ~KNP Konin

KOMENTARZE

avatar Dziękuję wszystkim zaangażowanym w zbieranie podpisów oraz wszystkim tym, którzy złożyli swój podpis pod naszym projektem uchwały. Podczas rozmów z mieszkańcami spotkałem się z ogromnym poparciem naszej inicjatywy. Na kilkaset przeprowadzonych rozmów może dwóch lub trzech mieszkańców wyraziło niezrozumienie dla naszej akcji. To pokazuje jak bardzo mieszkańcy są zdeterminowani w tym aby zlikwidować tą jednostkę.Cel akcji to żeby było taniej i bezpieczniej w naszym mieście. Bezpieczniej bo obowiązki SM przejmie policja a taniej bo zaoszczędzimy 2 mln z budżetu miasta.
Dodano: 18.09.2013 16:03    Przez: Jarosław Matuszewski
Niech Ci urzędnicy nie boja się ruszyć tyłków w teren. Najwyżej kawka im wystygnie
Dodano: 18.09.2013 16:10    Przez: ~Karol
Likwidacja SM to bardzo dobry pomysł
Dodano: 18.09.2013 16:11    Przez: ~mieszkaniec
Od teraz mam dobry dzień. Dobry news = dobre samopoczucie.
Dodano: 18.09.2013 16:17    Przez: ~Alicja
Panie Jarku trzymam za Was kciuki. Czas na zmiany i ludzi czynu.
Dodano: 18.09.2013 16:19    Przez: ~E.W.
Likwidacja Ruchu Palikota to bardzo dobry pomysł. Szkoda że nie wystarczą do tego zebrane podpisy... Żenująca akcja!
Dodano: 18.09.2013 16:39    Przez: ~Tomasz Konieczka
Ty jesteś żenujący, tak jak Twój komentarz.
Dodano: 18.09.2013 16:51    Przez: ~o
Straż miejska, to nie tylko straty, ponieważ przy obecnych założeniach, SM ma nakładać mandaty w uzasadnionych oczywiście przypadkach. SM uparła się na prędkość i parkowanie, nie robi na przykład nic w sprawie palenia śmieci w piecach podczas okresu grzewczego, a sami strażnicy często zachowują się jak służbiści. To minusy, które moim zdaniem da się naprawić, zamiast zasilać grono bezrobotnych.
Dodano: 18.09.2013 17:01    Przez: ~p
Dlaczego LM nie informuje o tym, ze Janusz Korwin Mikke 24 września będzie w Koninie ? Promowanie palikotow co tydzien a jak ktos normalny ma przyjechac to cisza
Dodano: 18.09.2013 17:28    Przez: ~on
PRAWDA JEST TAKA, ŻE NA CO DZIEŃ NIE WIDAĆ STRAŻY MIEJSKIEJ W MIEŚCIE ZA WYŁACZENIEM PILNOWANIA FOTORADARU. TAK JAK KTOŚ NAPISAŁ BRAK INTERWENCJI W JAKICHKOLWIEK SPRAWACH. pRAWDA JEST TAKA, ŻE POLICJA ZROBIŁABY TO SAMO. GDYBY NIE WSPOMNIANE WCZEŚNIEJ FOTORADARY TO CZŁOWIEK NAWET NIE WIEDZIAŁBY, ŻE W KONINIE JEST STRAŻ MIEJSKA
Dodano: 19.09.2013 06:49    Przez: ~xsd
Sama się podpisałam i jestem za jeżeli już mają zostać to niech się zajmą srającymi psami na chodnikach i menelami koło bloków a nie wlepianiem mandatów za złe parkowanie od tego jest policja
Dodano: 19.09.2013 10:54    Przez: ~monia
W mojej ocenie ta inicjatywa jest pewnego rodzaju sposobem na zaistnienie w świadomości społecznej osób, które nie potrafią tego dokonać inaczej
Dodano: 19.09.2013 22:03    Przez: ~Paweł
Likwidacja Straży Miejskiej,to bardzo zły pomysł,ponieważ wykonują prace bardzo dobrze,kojarzenie SM tylko z fotoradarami jest błędne,Policja ma dużo innych czynności i spraw do rozwiązania,SM to nie Policja,SM podlega Prezydentowi Miasta Konina i służy mieszkańcom miasta,są to sprawy związane ściśle z działalnością,która jest konieczna w dopilnowaniu porządku w mieście min.monitoring,patrole itp.reasumując Policja nie posiada tak wiele środków na patrole miasta, o też dodatkowymi patrolami realizującymi kontrolę i pieczę nad porządkiem prawnym jest właśnie SM.Tak więc,likwidacja SM doprowadziłaby do zmniejszenia bezpieczeństwa miasta i mieszkańców.Jeżeli dzisiaj są postulaty o likwidację SM,to może jutro będą o likwidację Policji może w kwestii ilościowej policjantów w Koninie,a globalnie może likwidację wszystkich służb,czyli też wojska,to jest chore i bardzo niepoważne,podając przykłady innych miast,że po likwidacji jest tam s ...
Dodano: 21.09.2013 17:14    Przez: ~RT
Pierwszy raz popieram Ruch Palikota - odwolac tych pasozytow raz na zawsze. Drogi sa w fatalnym stanie i to na drogi przeznaczmy te pieniadze. Wtedy faktycznei wzrosnie bezpieczenstwo Bo aktualnie podczas jazdy 80% mojej uwagi skupiam na omijaniu dziur . Straz miejska to jednostka zbedna, ktora utrudnia zycie obywateli i zajmuje sie wyciaganiem z ich kieszeni pieniedzy. Zlikwidowac to dziadostwo...
Dodano: 18.09.2013 16:14    Przez: ~prawy
ZLIKWIDOWAĆ SM .NIC NIE ROBIĄ ,NIC DOSŁOWNIE. ZADZWOŃ ŻE POJAZDY NA PRZEJSCIU DLA PIESZYCH STOJA -EFEKT PRZYJECHALI I NIE WIDZĄ ROBLEU LUB NIE CHCA .JAK NIE ZNAJĄ PRZEPISÓW SAMI TO DOKSZTAŁCIĆ ICH ALBO ZLIKWIDOWAĆ !!!!
Dodano: 18.09.2013 16:21    Przez: ~Koninianin
Może mi radny jeden z drugim wytłumaczy, jak 2 mln zł zaoszczędzone po likwidacji SM miasto przeznaczy na policję, skoro jest to jednostka finansowana centralnie? Jak niby wzrośnie bezpieczeństwo, jak liczba policjantów nie wzrośnie? Po drugie: ludzie są za likwidacją SM bo wszystkim kojarzą się z fotoradarami. Zabrać im te fotoradary i wysłać do pilnowania innych rzeczy, a nie od razu likwidować.
Dodano: 18.09.2013 16:21    Przez: ~mieszkaniec
Miasta na prawach powiatu mogą wspierać policję i tak robią przeznaczając kasę na piesze patrole. Ja chcę piesze patrole.
Dodano: 18.09.2013 16:31    Przez: ~starszy człowiek
Skoro miasto przeznaczy 2mln zł ze SM na policję to jakim cudem " zaoszczędzimy 2 mln z budżetu miasta"?? Zdecydujcie się! Nie można zlikwidować SM i nie dając grosza policji mówić, że wzrośnie nasze bezpieczeństwo!
Dodano: 19.09.2013 08:11    Przez: ~mieszkaniec
Jaruś zawsze był szują i pasożytem. Nie wierzcie ani trochę w to co robi ten pajac.
Dodano: 18.09.2013 16:44    Przez: ~dron
Czyżby pracownik SM siał jadem
Dodano: 18.09.2013 16:53    Przez: ~rozszyfrowany
A dlaczego na osiedlu Międzylesie nikt nie zbierał podpisów???? Chętnie podpiszemy żeby zlikwidować tych darmozjadów,a poza tym zachowują się po chamsku,a jeden to już do potęgi n-tej po chamsku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodano: 18.09.2013 16:47    Przez: ~mieszkańcy osiedla
A ilu Konin ma mieszkańców,że zebrane 600 głosów ma o czymkolwiek decydować?Może to tylko rodzinka z Ruchaniakota?
Dodano: 18.09.2013 16:53    Przez: ~rechot
Likwidacja Straży Miejskiej,to bardzo zły pomysł,ponieważ wykonują prace bardzo dobrze,kojarzenie SM tylko z fotoradarami jest błędne,Policja ma dużo innych czynności i spraw do rozwiązania,SM to nie Policja,SM podlega Prezydentowi Miasta Konina i służy mieszkańcom miasta,są to sprawy związane ściśle z działalnością,która jest konieczna w dopilnowaniu porządku w mieście min.monitoring,patrole itp.reasumując Policja nie posiada tak wiele środków na patrole miasta, o też dodatkowymi patrolami realizującymi kontrolę i pieczę nad porządkiem prawnym jest właśnie SM.Tak więc,likwidacja SM doprowadziłaby do zmniejszenia bezpieczeństwa miasta i mieszkańców.Jeżeli dzisiaj są postulaty o likwidację SM,to może jutro będą o likwidację Policji może w kwestii ilościowej policjantów w Koninie,a globalnie może likwidację wszystkich służb,czyli też wojska,to jest chore i bardzo niepoważne,podając przykłady innych miast,że po likwidacji jest tam s ...
Dodano: 21.09.2013 17:17    Przez: ~RT
Ale "elyta" Palikociarni uaktywniła.
Dodano: 18.09.2013 16:57    Przez: ~ohohoooo
W koninie jest 78 008 mieszkańców[wikipedia] oni mają 639. co to jest z liczba to jest ok.1% mieszkanców kanina.macie jeszcze so zebrania 77 369.teraz policja nie ma czasu na interwencję czeka się czasami po 30min a bez straży to po 2godziny bedziemy czekać.STOP LIKWIDACJI STRAŻY MIEJSKIEJ
Dodano: 18.09.2013 17:00    Przez: ~mieszkaniec konina
Straż Miejska już teraz interweniuje po 2 godzinach więc po co ją trzymać. W 3 dni zebrali 600 podpisów co by było jakby zbierali tydzień zastanów się co mówisz.
Dodano: 18.09.2013 17:26    Przez: ~Karolina
Że zbierali 3 dni to powiedział obibok Jaruś,a rzeczywiście było ich 30.
Dodano: 19.09.2013 07:43    Przez: ~yahoo
Kongres Nowej Prawicy zaprasza na spotkanie z JKM, szczegóły na konińskim profilu KNP (facebook)
Dodano: 18.09.2013 17:01    Przez: ~KNP Konin
1 z 5
12345>>