Dzisiaj jest poniedziałek 17 czerwca 2019, imieniny: Laury, Alberta, Marcjana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19883) SPORT FORUM FIRMY (5336) PRACA (58) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
22 / 15oC
Jutropogoda
23 / 16oC
Pojutrzepogoda
25 / 20oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wizyta w zakładach produkcji wodoru. Prezydent wró ... (3)Stare Miasto. Pierwsze absolutorium wójta Dariusza ... (1)

Prosty poseł z kopalni

Z HISTORII KONIŃSKIEJ KOPALNI

Dodano: 20.10.2013 10:23
Źródło: Kurier Koniński

Jerzy Krakowski (fot. nr 5), który służył nam za przewodnika po życiorysie swojego ojca, do kopalni poszedł w 1977 r., zaraz po ukończeniu szkoły górniczej w klasie automatyki-elektroniki. – Przyszedłem do pracy w połowie sierpnia, tuż przed odejściem ojca na emeryturę - pamięta. - Od początku byłem w dziale automatyki, zaczynałem na Kazimierzu jako monter urządzeń elektroniki i automatyki.

Pożytecznie i przyzwoicie

Kiedy w 1980 roku Jerzy Krakowski wrócił z wojska, na Pątnowie czekała na uruchomienie nowa centrala telefoniczna i tam też skierowano go do pracy. - Od tego czasu przestałem zajmować się automatyką a wszedłem w łączność. Zostałem najpierw sztygarem, potem zastępcą kierownika a wreszcie nadsztygarem łączności. Pod moim nadzorem modernizowana była kopalniana łączność, przestawiana na centrale cyfrowe.

W początkach swojej pracy Jerzy Krakowski był świadkiem, kiedy podczas przerwy śniadaniowej jeden z pracowników obsługujących centralę telefoniczną usłyszał, że stukanie przekaźników jest inne niż normalnie. Poszedł sprawdzić i okazało się, że wystąpiła jakaś awaria, wymagająca jego interwencji. - Pomyślałem, że to niesamowite, że można coś takiego usłyszeć. Ale potem sam potrafiłem w ten sposób rozpoznać czy urządzenia pracują prawidłowo.

Jerzy Krakowski przeszedł na emeryturę w 2012 r. Dwanaście lat wcześniej umarł jego ojciec. - Umarł 23 listopada, w dniu moich urodzin, a na dzień przed swoimi, osiemdziesiątymi – opowiada. – Paradoksem jest, że choć przeszedł cztery zawały, w tym dwa ciężkie, zagrażające życiu, w końcu zabił go rak kości – zamyśla się pan Jerzy. – Ale przynajmniej pożytecznie i przyzwoicie spędził swój czas na Ziemi.

Robert Olejnik

strona 6 z 6
1 2 3 4 5 6
  • Prosty poseł z kopalni
  • Prosty poseł z kopalni
  • Prosty poseł z kopalni
  • Prosty poseł z kopalni
  • 11-Posel_1
  • Prosty poseł z kopalni

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Dzisiejsi posłowie cukierków i talonów na rower już nie potrzebują. Dali sobie takie "pensje" i premie, że mogą wypoczywać na Riwierze, pałacyki kupować i za jedną dietę średniej klasy wóz zachodni kupić, a jeszcze jak ktoś z nich jest troszkę przekręcikiem lub kombinatorem (teraz to się nazywa przedsiębiorczym) to ho ho ho....
Dodano: 20.10.2013 18:32    Przez: ~Luniu

KOMENTARZE

kto pisał te wypociny?
Dodano: 20.10.2013 11:42    Przez: ~?
Ciemnota i zabobon kwitły w komunie ale POmuna przebija wszystko tak ciemnych byków jak ma PO nie było w historii ludzkości,mozna to porównać do mrików reżimu Korei czy Chin
Dodano: 20.10.2013 18:00    Przez: ~Mariusz
''Został posłem, choć miał tylko podstawowe wykształcenie.''-'&# MATURA LECZ CHĘĆ SZCZERA,ZROBI Z CIEBIE BOHATERA !!!"W tamtych czasach przynależność do partii to podstawa kariery...,wystarczyło powiedzieć TAK i wrota '' RAJU'' otwierały się .
Dodano: 20.10.2013 12:08    Przez: ~pzpr
Jako członek tej zbrodniczej PZPR miał przywileje o których inni mogli tylko marzyc.Pamiętam te lata, cukierki dla dzieci towarzyszy ,śledzie dla towarzyszy,bale dla aktywu PZPR,rowery na talony dla towarzyszy albo za zboże itd,itd.Wspominki o towarzyszach którzy byli dobrymi ludżmi nie ma sensu bo oni nawet nie świadomie ale służyli okupantowi z czerwoną gwiazdą.
Dodano: 20.10.2013 12:28    Przez: ~,,,
Dzisiejsi posłowie cukierków i talonów na rower już nie potrzebują. Dali sobie takie "pensje" i premie, że mogą wypoczywać na Riwierze, pałacyki kupować i za jedną dietę średniej klasy wóz zachodni kupić, a jeszcze jak ktoś z nich jest troszkę przekręcikiem lub kombinatorem (teraz to się nazywa przedsiębiorczym) to ho ho ho....
Dodano: 20.10.2013 18:32    Przez: ~Luniu
Lepszy prosty poczciwy chłop, który zrobi coś dla innych jak przeintelektualizowane gęby wiecznie nienasycone swoją chciwością i opowiadające bzdury o tym co robią dla innych.
Dodano: 20.10.2013 15:01    Przez: ~Filozof
To komuch
Dodano: 20.10.2013 20:23    Przez: ~Mateusz
przyzwyczaić motłoch do czerwonych 'bohaterów'
Dodano: 20.10.2013 20:46    Przez: ~gruby
Pan dziennikarz to chyba chce dobić swojego bohatera. Temat fajny potencjalnie, ale zaraz potem rozczarowuje. Skoro partia go wywindowała, to co za problem, że miał podstawówkę. Równie dobrze mógł nawet jej nie mieć. Po co sążnisty artykuł na taki temat. Kogo to obchodzi?
Dodano: 20.10.2013 20:52    Przez: ~kit
pisz za siebie ! a moze obchodzi ! bedzie wiadomo o tej garstce ludzi tak jadowitych ! co boja sie rzeczywistosci ! Normalnej Pracy Jak Wiekszosc ...........
Dodano: 20.10.2013 21:55    Przez: ~krawcowa
Takich sekretarzy utrwalaczy władzy ludowej było tysiące. Nie podporządkujesz się woli Partii to na Egzekutywę lub Komisja Kontroli Partyjnej się sprawą zajęła. W domu na ul. Kolskiej chyba od 1941 r?
Dodano: 21.10.2013 06:20    Przez: ~komisarz
Tak dla olśnienia tych, co niby znają tamte czasy, a mają po naście lat. Nie byłem w partii, odmówiłem wstąpienia do niej poważnej osobie, bo sekretarzowi gminnemu. Nigdy, ale to nigdy nie doznałem żadnych szykan ze strony władzy. Powiem więcej. Musiałem chyba dobrze pracować bo otrzymałem odznakę "Zasłużony dla miasta Konina" nawet wcześniej niż Pan Pałasz czy Nowicki. Jeszcze jedno. Gdyby nie ta jak nazywacie komuna, obecna władza nie miała by co sprzedawać. Tak zupełnie na koniec - komuny w Polsce nie było. Była tylko trzy dni na Kubie ale zbyt niska świadomość społeczna zrujnowała ją.
Dodano: 21.10.2013 09:25    Przez: ~zwolennik nowej lewic ...
Pracowałem z panem Jerzym 30 lat porządny człowiek jak jego ojciec.
Dodano: 22.10.2013 21:11    Przez: ~polak