Dzisiaj jest sobota 4 lipca 2020, imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17860) SPORT FORUM FIRMY (5503) PRACA (32) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 17oC
Jutropogoda
21 / 18oC
Pojutrzepogoda
22 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Górnik z licencją na grę w III lidze. Skład ligi j ... (0)Malanów. To 13 lokalizacja punktu wymazowego w Wie ... (0)

Żegnaj bohaterze

Dodano: 23.10.2013 20:50
Źródło: LM.pl
Piloci z Powidza, Dęblina i Poznania, rodzina, władze samorządowe oraz mieszkańcy Wilczyna pożegnali dziś 96-letniego mjr pil. Tadeusza Karnkowskiego.

Majora Karnkowskiego w Wilczynie miejscowi właściwie nie pamiętają. Wiedzą tyle ile dowiedzieli się z rodzinnych opowieści. – Mieszkał w Wiśniewie i był dziedzicem. Potem wyjechał do Anglii, a teraz do nas wrócił. Wrócił do domu – mówili mieszkańcy Wilczyna.



Urodzony 27 listopada 1917 roku Tadeusz Karnkowski, kiedy wybuchła II wojna światowa kończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Warszawie. Na rozkaz dowództwa wyjechał do Anglii. Tam został przydzielony do 316. „Warszawskiego” Dywizjonu Myśliwskiego”. W swojej karierze wykonał 84 loty bojowe i 47 lotów operacyjnych. Zestrzelił co najmniej jeden samolot FW-190 i zniszczył sześć bomb latających V-1. Za zasługi dla kraju został odznaczony Krzyżem Wojennym Virtuti Militari.

Choć większość życia spędził na emigracji, nigdy nie zapomniał o Polsce. Pojawiał się na każdym spotkaniu pilotów. Ostatni raz był w ubiegłym roku.

Zmarł 13 września w amerykańskim New Haven. Jego ostatnią wolą było spocząć w rodzinnym grobowcu w Wilczynie.



  • Żegnaj bohaterze
  • DSC_0132
  • DSC_0134
  • DSC_0201
  • DSC_0145
  • DSC_0149
  • DSC_0150
  • DSC_0152
  • DSC_0156
  • DSC_0157
  • DSC_0159
  • DSC_0163
  • DSC_0164
  • DSC_0165
  • DSC_0167
  • DSC_0173
  • DSC_0176
  • DSC_0178
  • DSC_0179
  • DSC_0180
  • DSC_0186
  • DSC_0187
  • DSC_0190
  • DSC_0191
  • DSC_0193
  • DSC_0197
  • DSC_0198

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Większego wydarzenia w dziejach Wilczyna to chyba nie było i już nie będzie. Smutne, że ten człowiek nie miał po co wracać do Polski po wojnie. Dziedzic i żołnierz polskich sił zbrojnych na Zachodzie było wystarczającą winą, żeby komuniści i ubecja go zniszczyli. Ciekawe, gdzie byłby dziś nasz kraj, gdyby podczas wojny i po wojnie nie wyniszczono tylu wartościowych, wykształconych i prawych obywateli. Ale i dziś historia zatacza koło, bo właśnie tacy ludzie opuszczają Polskę, szukając chleba za granicą. Tutaj nikt ich nie chce i nikt nie potrzebuje ich pracy, wiedzy, zdolności. Smutek, smutek, smutek.
Dodano: 23.10.2013 21:11    Przez: ~magistra vitae
Emeryt, systematycznie przylatywał z Anglii do Polski a u nas emeryt systematycznie jest głodny. Tylko proszę nie pisać, że to wina Jaruzelskiego, Wałęsy Tuska czy Kaczyńskiego czy innego konkretnego polityka. My ze swojej biedy nie potrafimy się wyrwać od pokoleń.
Dodano: 23.10.2013 21:03    Przez: ~Powiew Prawdy
CHWAŁA CI BOHATERZE !!
Dodano: 23.10.2013 21:39    Przez: ~Husar
Jestem dumna , że właśnie w Wilczynie został pochowany major Karnkowski, który jest przykładem umiłowania Ojczyzny i rodzinnych stron.Mam nadzieję,że mieszkańcy dołożą wszelkich starać, aby pamięć o Majorze nie zginęła i była wzorem patriotyzmu.Panie Boże wprowadź Go do Niebieskich Przestworzy.
Dodano: 24.10.2013 19:15    Przez: ~Wilczynianka.

KOMENTARZE

Emeryt, systematycznie przylatywał z Anglii do Polski a u nas emeryt systematycznie jest głodny. Tylko proszę nie pisać, że to wina Jaruzelskiego, Wałęsy Tuska czy Kaczyńskiego czy innego konkretnego polityka. My ze swojej biedy nie potrafimy się wyrwać od pokoleń.
Dodano: 23.10.2013 21:03    Przez: ~Powiew Prawdy
Nie z Anglii tylko z USA :)
Dodano: 23.10.2013 23:01    Przez: ~Ćwik
Byłem na tym pozegnaniu Bohatera i jestem dumny . Moje serce przez chwile poczulo to co czuli ludzie którzy walczyli o wartosci ktorych juz prawie nie ma
Dodano: 24.10.2013 20:11    Przez: ~heros
szacunek i respekt.... do zobaczenia
Dodano: 23.10.2013 21:04    Przez: ~qwerty
wybierasz sie gdzies
Dodano: 24.10.2013 00:47    Przez: ~kostek
jak to jest krzyz wojenny czy krzyz walecznych
Dodano: 24.10.2013 00:49    Przez: ~????????
Większego wydarzenia w dziejach Wilczyna to chyba nie było i już nie będzie. Smutne, że ten człowiek nie miał po co wracać do Polski po wojnie. Dziedzic i żołnierz polskich sił zbrojnych na Zachodzie było wystarczającą winą, żeby komuniści i ubecja go zniszczyli. Ciekawe, gdzie byłby dziś nasz kraj, gdyby podczas wojny i po wojnie nie wyniszczono tylu wartościowych, wykształconych i prawych obywateli. Ale i dziś historia zatacza koło, bo właśnie tacy ludzie opuszczają Polskę, szukając chleba za granicą. Tutaj nikt ich nie chce i nikt nie potrzebuje ich pracy, wiedzy, zdolności. Smutek, smutek, smutek.
Dodano: 23.10.2013 21:11    Przez: ~magistra vitae
Tak to smutne, że niepłacący podatków i składek sprowadzacz samochodów czy przepychacz zapchanych kibli zarabiają więcej niż absolwent wyższej uczelni. W pełni się zgadzam. Masz rację, koło zatoczyło krąg.
Dodano: 23.10.2013 21:29    Przez: ~Zmarnowane pokolenie
geograficznie nasz kraj był by w tym samym miejscu co teraz .Społecznie tez troche bogaczy i reszta biedoty. Czasem jasnie pan wykształcił by jednego Janka muzykanta
Dodano: 24.10.2013 00:59    Przez: ~babas.
Geograficznie to polska jest w centrum Europy czy nawet świata. Można powiedzieć, że Europa to zgrabna Du.pa a w środku du.py leży.......
Dodano: 24.10.2013 10:14    Przez: ~patriota
szacunek
Dodano: 23.10.2013 21:13    Przez: ~my
CHWAŁA CI BOHATERZE !!
Dodano: 23.10.2013 21:39    Przez: ~Husar
na temat polityki i naszych wladcow to szkoda kometarza co z kraiem zrobili a ci co o to walczyli to sie w grobach nie pszewracaja ale kulaja
Dodano: 24.10.2013 00:48    Przez: ~janek
A za co byscie wy chcieli dostawać duże pieniądze(absolweci wyzszych studiów) jak wy nic nie umiecie.
Dodano: 24.10.2013 06:47    Przez: ~Wit
Wit brawo nic nie umieja studenci-absolwenci tylko na kasy do marketow tak was wykorzystuja
Dodano: 24.10.2013 07:05    Przez: ~.,.,.,.,.,
tak na marginesie magistrze vitae co z tego ze wyksztalcony jak w wiekszosc ma to poparte -papierem toaletowym - a szkoda bo mogli by cos zmienic a nie bo po deklem sieka bo brak im wlasnie tych wartosci bo te z domu sie wynosi tego prof czy doktor na uczelniach nie ucza a ucza to co im wladza nakazujebo za to otrzymuja dywidendy - popatrz na wlasy podwórek- robole at ak dosadnie potrafia sie zbuntowac a widziales by studenci sie buntowali ze kraj im taka przyslosc gotuje
Dodano: 24.10.2013 08:28    Przez: ~jet
CHWAŁA BOHATEROM
Dodano: 24.10.2013 08:37    Przez: ~salva
Co to za stacja w tle? Chevron?
Dodano: 24.10.2013 15:53    Przez: ~pytajnik
Huzar