Dzisiaj jest wtorek 20 kwietnia 2021, imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17796) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (56) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
8 / 8oC
Jutropogoda
14 / 5oC
Pojutrzepogoda
6 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Bon ton również w pracy - „Czwartkowe spotkania z ... (1)MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (9)

Dopalacze wracają

Dodano: 5.11.2013 15:06
Źródło: LM.pl

Ponad tysiąc tzw. produktów kolekcjonerskich w ostatnim czasie zabezpieczyli konińscy policjanci. Problem dopalaczy powraca.

Zamykane jeden po drugim sklepy z dopalaczami, specjalna ustawa i wydawało się, że po kłopocie. Tak było trzy lata temu. Niestety dopalacze wracają, a ich producenci prześcigają się w wykorzystywaniu coraz to nowych środków. - Ściganie producentów jest trudniejsze niż wcześniej, bo dopalacze ciągle są modyfikowane. Coś się zmienia na rynku, musimy i my się zmieniać i obowiązujące prawo. Ustawodawca musi nadążać za pomysłowością producentów, a my musimy szybko działać, żeby ustrzec młodych ludzi – mówi Marcin Jankowski, rzecznik konińskiej policji.

Podczas kontroli mundurowych tylko w ostatnim czasie zabezpieczono ponad tysiąc dopalaczy w sklepach kolekcjonerskich przy ul. Torowej i Spółdzielców w Koninie. Próbki trafiły do Sanepidu. Tam są badanie, ale jak mówi Marcin Jankowski, jeśli nie zostaną w nich znalezione substancje zakazane, policja będzie miała związane ręce. - Musimy działać zgodnie z literą prawa. Będziemy dalej walczyć i próbować w inny sposób dobrać się do skóry producentom – zapewnia Jankowski.

O tym co z dziećmi i młodzieżą robią chemiczne narkotyki rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej przez konińską policję w auli PWSZ. Wzięło w niej udział ponad 300 nauczycieli, pedagogów, kuratorów sądowych, dyrektorów szkół, pracowników instytucji pozarządowych i rodziców.

Jak poznać, czy dziecko zażywa dopalacze? Wśród objawów najczęściej wymieniana jest agresywność, odrealnienie od rzeczywistości, zmiany fizjologiczne, a nawet samookaleczanie. Nie ma żadnego testu, który wykryje ich obecność w organizmie. Rodzicom pozostaje obserwacja. - Trzeba się przyglądać przez tydzień, czy dwa i prowadzić dzienniczek obserwacji dziecka. Jak młody człowiek zauważy, że jesteśmy na tropie narkotyków to zejdzie do podziemia, dlatego nie można go od razu tępić, atakować, nazywać narkomanem. Mądry rodzic powinien powiedzieć dziecku, że je kocha i się martwi, a potem spróbować go odizolować od środowiska – mówi Jolanta Łazuga-Koczurowska, terapeutka i przewodnicząca zarządu stowarzyszenia „MONAR”. - Dopalacze nie uzależniają. Tu raczej chodzi o zdrowie dziecka. One rujnują jego psychikę, a zmiany często są nieodwracalne. Nie wolno tego lekceważyć – dodaje.

W ostatnich latach do ośrodków zdrowia psychicznego i ośrodków dla uzależnionych trafia coraz więcej młodych osób, które zażywały dopalacze. Najmłodsza pacjentka szpitala w Gnieźnie miała zaledwie 10 lat.  

  • Dopalacze wracają
  • Dopalacze wracają
  • Dopalacze wracają
  • Dopalacze wracają
  • Dopalacze wracają

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

zero tolerancji dla narkotyków zero absolutne. Wystarczy popatrzeć dać ludziom wolność i prawa i co mamy gnojków w gimnazjum co mówią do nauczyciela tyku... ty su... mamy gimnazjalistę który nie boi się policjanta i robi sobie jaja z pielęgniarki i sklepikarki. Żaden zawód żeby nie bronić służb nie ma dziś poważania, kiedyś nawet mleczarz i śmieciarz go miał dziś NIKT! nie ma szacunku do pracy i ludzi. chodzi po ulicach gnojstwo co rozwala lusterka co niszczy witryny cheje piwa i wódę po nocach i to nie ludzie 30 czy nawet 25 letni to gnoje co mają 20 18 16 lat. ćpają chlają i kradną mamy przykłady sosnowa, zakole, okólna, chopina tuwima czy to się do cholery skończy policja sprawdza ale nie ma to szans na większą skalę gdy się im nie pomoże. widzisz w domu u dziecka reaguj mów policji pomóż obywatelska postawa. i wsparcie władzy stop legalizacji stop dewiacji
Dodano: 5.11.2013 17:22    Przez: ~olinek
najlepsze jest to ,że większość ludzi co pali marihuanę od lat...nigdy w życiu by nie wzieła żadnego jakiegoś dopalacza...najwięcej to właśnie dzieci są na to narażone...By wprowadzili ustawe jak w Czechach i problem dopalczy by zniknął...ale gdzie tam lobbby producentów alkoholi trzyma łape nad tym aby w Polsce miękkie narkotyki nie były dopuszczone do legalizacji... SŁYSZAŁ KTOŚ ABY OSOBA POD WPŁYWEM MARIHUANY ZABIŁA KOGOŚ...ZA TO PO ALKOHOLU CODZIENNIE KTOŚ KOGOŚ W SZALE ZABIJE
Dodano: 5.11.2013 15:15    Przez: ~kongres nowej prawicy
Najwyzsza pora zalegalizowac Marihuane
Dodano: 5.11.2013 15:11    Przez: ~lll
Mógłbym tu tony wiedzy w tym temacie napisać, ale tego nie zrobię, bo czy bym krytykował dopalacze, czy promował marjuane mój komentarz nic nie zmieni:/ więc idę sobie ściągnąć potężnego busia, a Wy komentujcie - jak wrócę, żebym miał się z czego pośmiać
Dodano: 5.11.2013 15:31    Przez: ~qck
Dobrze, tylko jak ćpunek wyląduje w szpitalu, to nie ma prób ratowania lub obciążyć go wszystkimi kosztami leczenia. A jak nie będzie miał na zwrot kosztów leczenia to do roboty i niech odpracowuje wraz z rosnącymi odsetkami.
Dodano: 5.11.2013 16:03    Przez: Ushiromiya

KOMENTARZE

Najwyzsza pora zalegalizowac Marihuane
Dodano: 05.11.2013 15:11    Przez: ~lll
to już by WAM do końca mózg wypaliło.... nie dość, że od fajek i alkoholu mózgi wam wyparowały to jeszcze ćpać wam się zachciewa legalnie...
Dodano: 05.11.2013 19:21    Przez: ~normalny
idiota zawsze się znajdzie...dobór się dzieciaków i wtedy pogadamy czy chcesz legalizacji cwaniaczku.
Dodano: 05.11.2013 20:17    Przez: ~ona
ćpać marihunane POZDRO 600 ciulu
Dodano: 05.11.2013 21:29    Przez: ~xyz
najlepsze jest to ,że większość ludzi co pali marihuanę od lat...nigdy w życiu by nie wzieła żadnego jakiegoś dopalacza...najwięcej to właśnie dzieci są na to narażone...By wprowadzili ustawe jak w Czechach i problem dopalczy by zniknął...ale gdzie tam lobbby producentów alkoholi trzyma łape nad tym aby w Polsce miękkie narkotyki nie były dopuszczone do legalizacji... SŁYSZAŁ KTOŚ ABY OSOBA POD WPŁYWEM MARIHUANY ZABIŁA KOGOŚ...ZA TO PO ALKOHOLU CODZIENNIE KTOŚ KOGOŚ W SZALE ZABIJE
Dodano: 05.11.2013 15:15    Przez: ~kongres nowej prawicy
ja słyszałem sie nie podoba jedź do czech
Dodano: 05.11.2013 20:18    Przez: ~olinek
w dupie byłeś gówno widziałeś
Dodano: 05.11.2013 22:18    Przez: ~****ćDopy
Tylko osoba która miała z marihuaną styczność to zrozumie. Najczęściej głupoty o tym że to trawa zabija, niszczy psychikę i uzależnia piszą ludzie którzy nie mają zielonego pojęcia w temacie, słuchają wszystkiego co im ludzie gadają i sieją takie herezje. Wystarczy przeczytać raport WHO, chyba najbardziej wiarygodnej instytucji międzynarodowej która ma coś do powiedzenia w tej sprawie. Jasno z tego wynika, że to alkohol prowadzi do większych uszkodzeń zarówno fizycznych jak i psychicznych. Każda tego typu używka ma swoje negatywne strony ale spójrzmy realnie - fajki i wóda mają tego dużo więcej. Widzieliście kogoś, kto po konopi byłby agresywny (nie mówię tu o dopalaczach bo to inna sprawa)? Po alkoholu ludziom po prostu odbija, agresja, patologia i tak dalej i tak dalej. Popytajcie ludzi którzy palą - po zajaraniu nie podniósłbyś na nikogo ręki, siadasz na tyłku, chilloutujesz się przy dobrej muzyce/filmie, bilard u kumpla i gastrofaza a ...
Dodano: 05.11.2013 23:35    Przez: ~nevermore
...a nie picie pod blokiem za śmietnikiem i robienie ludziom niepotrzebnie krzywdy jak to po alkoholu czy twardych narkotykach ma miejsce.Etanol w alkoholu to substancja psychoaktywna, taka sama jak choćby tetrahydrokannabinol w marihuanie, jak amfetamina, krak czy nawet nikotyna z wyrobów tytoniowych. Proponuję najpierw zorientować się trochę w temacie zanim zaczniecie pisać głupoty. Nie jestem jakiś prolegal czy coś w ten deseń bo sam zbyt często nie palę. Ale po co wydawać miliony zł z kieszeni podatników jak handel narkotykami zawsze będzie w Polce chlebem powszednim?Pędzenie bimbu w Polsce też nie jest legalne, a i tak ludzie to robią, sprzedają nielegalnie a bisnes kwitnie. Nikt tego nie ściga a skąd wiesz czy w twojej butelce kupionego od cygana na bazarze nie ma płynu do spryskiwaczy z domieszką denaturatu? To samo tyczy się trawy i dopalaczy.
Dodano: 05.11.2013 23:55    Przez: ~nevermore
w dupie byles gowno widziales? Miekki narkotyk to mozesz mowic swojej zonie/mezowi/babci/dziadkowi ***** czlowieku czy ty wiesz jak to psuje organizm? najpierw pomysl nim cos napiszesz a lm bym prosil o zawiadomienie ip do Policji odrazu widac ze taki cpa ile mozna..
Dodano: 06.11.2013 01:09    Przez: ~wladek
oni myślą że marihuana to kwas ćpany w strzykawkach im tego nie wytłumaczysz jak któryś z nich zachoruje na aids stwardnienie rozsiane alzheimera czy nowotwór nie do wyleczenia to szybciutko przeproszą marihuanę oczywiście tą leczniczą
Dodano: 07.11.2013 08:22    Przez: ~kosmos
no to jeżeli jesteś takim przeciwnikiem marihuany i uważasz ją za narkotyk groźny dla życia to co opowiesz mi na temat papierosów? pewnie nie wiesz że rocznie ten narkotyk jakim jest nikotyna zabija rocznie kilka milionów ludzi na Świecie a zabił już więcej ludzi niż wszystkie razem wojny więc nie gadaj mi bzdur że marihuana to zabójca i samo zło alkohol i pety to są narkotyki które zabijają najwięcej ludzi na Świecie od marihuany się odwal i nie obrażaj czegoś czego nie znasz
Dodano: 07.11.2013 08:31    Przez: ~kwas ćpany w strzyka ...
zlikwidowac te punkty sprzedazy z dopalaczami to syf. Pozdrowienia dla Policji
Dodano: 05.11.2013 15:17    Przez: ~jbhuh
Pało jak kiedys dorosniesz to zrozumiesz
Dodano: 05.11.2013 17:52    Przez: ~ss
szybko sie zorientowali -.- Jak ku**a na torowej jest ciągle otwarte to gówno ... Rząd, Policja c**le
Dodano: 05.11.2013 15:30    Przez: ~zatorzak
Mógłbym tu tony wiedzy w tym temacie napisać, ale tego nie zrobię, bo czy bym krytykował dopalacze, czy promował marjuane mój komentarz nic nie zmieni:/ więc idę sobie ściągnąć potężnego busia, a Wy komentujcie - jak wrócę, żebym miał się z czego pośmiać
Dodano: 05.11.2013 15:31    Przez: ~qck
to jak już wrócisz to szybko coś nabazgrol żebyśmy My też mieli się z czego a raczej z kogo pośmiać
Dodano: 06.11.2013 07:38    Przez: ~ljh
Zalosne. A na to wszystko sa marnowane pieniadze podatnikow. Ci ludzie NIKOMU NA SILE NICZEGO NIE WCISKAJA. PROWADZA LEGALNY BIZNES I PLACA PODATKI ORAZ TWORZA MIEJSCA PRACY. NIKT NIKOGO NIE ZMUSZA DO ZAKUPOW W TYCH SKLEPACH. Dzialania Policji tak naprawde wspieraja jedynie czarna strefe i nielegalny handel. Bo jak ktos nie kupi legalnie to nie ma zadnego problemu aby sobie zalatwic od dilera nielegalne. Logika tych imbecyli niestety tego nie pojmuje. To czy ktos tam kupuje czy nie to jego indywidualna sprawa. Jego zycie i jego zdrowie. Ale lapska socjalistow musza robic chore akcje pod publiczke. Kto sie cieszy ? Dilerzy osiedlowi bo maja wiekszy obrot... to jest wlasnie chory socjalizm.
Dodano: 05.11.2013 15:32    Przez: ~KNP
Dobrze, tylko jak ćpunek wyląduje w szpitalu, to nie ma prób ratowania lub obciążyć go wszystkimi kosztami leczenia. A jak nie będzie miał na zwrot kosztów leczenia to do roboty i niech odpracowuje wraz z rosnącymi odsetkami.
Dodano: 05.11.2013 16:03    Przez: Ushiromiya
To samo powiedziałbym o pijanym kierowcy, który uderzył w drzewo!!!
Dodano: 06.11.2013 11:20    Przez: ~niewolnik sytemu
a dla ciebie by sie przydal preparat na rozbudowanie twojej szeroko pojetej inteligencji para butow jest bardziej ogarnieta od ciebie
Dodano: 06.11.2013 14:23    Przez: ~mlaskasz jakbys mial ...
trzeba trawe zalegalizować, to nikt o dopalaczach nawet nie usłyszy.
Dodano: 05.11.2013 16:10    Przez: ~555
Zmień DILERA na FARMERA !
Dodano: 06.11.2013 20:05    Przez: ~lubie tooo !
kolega dobrze pisze czas na llllllleeegal a nie sie truja dopalaczami masaxra
Dodano: 05.11.2013 16:13    Przez: ~zeus
chodzą naiwne małolaty naćpane wiśnią towar z pod lady na torowej zamknąć to w piz.du
Dodano: 05.11.2013 16:33    Przez: ~ko5
No proszę jak się na forum uruchomiło towarzystwo uzależnionych narkomanów od marychy od razu widać po komentach kto jara !!! I jak już ma zryty łeb !!zalegalizujcie sie ale w oddziałach odwykowych !!
Dodano: 05.11.2013 16:36    Przez: ~Jacek
krzywde ci ktos prostaku robi tym, ze pali ?
Dodano: 05.11.2013 17:25    Przez: ~straznik_miejski
1 z 6
123456>>