Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDopalacze wracają

Dopalacze wracają

Dodano: , Żródło: LM.pl
Dopalacze wracają
Ponad tysiąc tzw. produktów kolekcjonerskich w ostatnim czasie zabezpieczyli konińscy policjanci. Problem dopalaczy powraca.

Ponad tysiąc tzw. produktów kolekcjonerskich w ostatnim czasie zabezpieczyli konińscy policjanci. Problem dopalaczy powraca.

Zamykane jeden po drugim sklepy z dopalaczami, specjalna ustawa i wydawało się, że po kłopocie. Tak było trzy lata temu. Niestety dopalacze wracają, a ich producenci prześcigają się w wykorzystywaniu coraz to nowych środków. - Ściganie producentów jest trudniejsze niż wcześniej, bo dopalacze ciągle są modyfikowane. Coś się zmienia na rynku, musimy i my się zmieniać i obowiązujące prawo. Ustawodawca musi nadążać za pomysłowością producentów, a my musimy szybko działać, żeby ustrzec młodych ludzi – mówi Marcin Jankowski, rzecznik konińskiej policji.

Podczas kontroli mundurowych tylko w ostatnim czasie zabezpieczono ponad tysiąc dopalaczy w sklepach kolekcjonerskich przy ul. Torowej i Spółdzielców w Koninie. Próbki trafiły do Sanepidu. Tam są badanie, ale jak mówi Marcin Jankowski, jeśli nie zostaną w nich znalezione substancje zakazane, policja będzie miała związane ręce. - Musimy działać zgodnie z literą prawa. Będziemy dalej walczyć i próbować w inny sposób dobrać się do skóry producentom – zapewnia Jankowski.

O tym co z dziećmi i młodzieżą robią chemiczne narkotyki rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej przez konińską policję w auli PWSZ. Wzięło w niej udział ponad 300 nauczycieli, pedagogów, kuratorów sądowych, dyrektorów szkół, pracowników instytucji pozarządowych i rodziców.

Jak poznać, czy dziecko zażywa dopalacze? Wśród objawów najczęściej wymieniana jest agresywność, odrealnienie od rzeczywistości, zmiany fizjologiczne, a nawet samookaleczanie. Nie ma żadnego testu, który wykryje ich obecność w organizmie. Rodzicom pozostaje obserwacja. - Trzeba się przyglądać przez tydzień, czy dwa i prowadzić dzienniczek obserwacji dziecka. Jak młody człowiek zauważy, że jesteśmy na tropie narkotyków to zejdzie do podziemia, dlatego nie można go od razu tępić, atakować, nazywać narkomanem. Mądry rodzic powinien powiedzieć dziecku, że je kocha i się martwi, a potem spróbować go odizolować od środowiska – mówi Jolanta Łazuga-Koczurowska, terapeutka i przewodnicząca zarządu stowarzyszenia „MONAR”. - Dopalacze nie uzależniają. Tu raczej chodzi o zdrowie dziecka. One rujnują jego psychikę, a zmiany często są nieodwracalne. Nie wolno tego lekceważyć – dodaje.

W ostatnich latach do ośrodków zdrowia psychicznego i ośrodków dla uzależnionych trafia coraz więcej młodych osób, które zażywały dopalacze. Najmłodsza pacjentka szpitala w Gnieźnie miała zaledwie 10 lat.  

Dopalacze wracają
Dopalacze wracają
Dopalacze wracają
Dopalacze wracają
Dopalacze wracają
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole