Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Trzecia siła w Radzie Miasta. Obywatele Konina zarejestrują stowarzyszenie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Od godz. 13.30 wstrzymana z powodu awarii dostawa wody na ul. Karłowicza 5. Na czas przerwy będzie podstawiona cysterna.

LM.plWiadomościZłota Szekla powraca

Złota Szekla powraca

Dodano:
Złota Szekla powraca
Gdzie: Konin, Oskard
Kiedy: 22 listopada, godz. 18.00
Wstęp: 20, 25 złotych 

W Domu Kultury „Oskard” odbędzie się spotkanie śpiewających żeglarzy pod nazwą „Złota Szekla”. 22 listopada w Koninie wystąpią: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mohadick, Henryk Czekała „Szkot”, Darek Zbierski.

Kiedy w połowie lat 80-tych zastanawiano się nad przygotowaniami do obchodów 25-lecia powstania Klubu Żeglarskiego Kopalni Konin, ktoś zaproponował aby poszantować z tej okazji. Pomysł zaowocował organizacją Ogólnopolskiego Spotkania Śpiewających Żeglarzy „Złota Szekla”.

Pierwsza „Szeklę” odbyła się w marcu 1987 roku. Na gościnnej scenie Górniczego Domu Kultury „Oskard” pojawiły się „Stare Dzwony” – razem i każdy z osobna: Rysio Muzaj, Marek Siurawski i śp. Janusz Sikorski. Do tego składu dołączyła Beata Bartelik z zespołu „Krewni i Znajomi Królika” oraz debiutujący przed własną publicznością Dariusz Zbierski. Pierwsza impreza to tych kilku wykonawców i około trzydziestu pięciu widzów. Jednak następne lata były już znacznie lepsze. Być może sprawił to udział Darka w wielu festiwalach i przeglądach piosenki morskiej oraz żeglarskiej, na które wędrował uparcie pociągami z gitarą. Przez ten pierwszy rok nawiązano wiele kontaktów z wykonawcami, zawiązały się różne przyjaźnie, impreza weszła do kalendarza imprez PZŻ.

Przez czternaście lat imprezę naszą odwiedziło sporo widzów i wszystkie najbardziej znani wykonawcy z gatunku muzyki szantowej i folkowej. Śpiewało również wielu debiutantów, którzy wypromowani do udziału w Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „SHANTIES” w Krakowie odnosili tam i na wielu innych scenach sukcesy. Impreza stała się także znana po za granicami kraju, stąd przyjazd w 1991 roku brytyjskiego zespołu „The Brystol Shantyman” z legendą ruchu szantowego w Europie – Kenem Stephensem.

Coroczna „Złota Szekla” ma swoisty klimat. Tematyczne koncerty. Zaproszenie widzów na spotkanie z solistami w „Żeglarskiej Krainie Łagodności”, jak i kończąca imprezę „Tawerna Złotej Szekli” gdzie co roku inny pomysł na jej główny temat, np: „Tawerna u Lady Mary”, „Pod piracką banderą”, „Gorące rytmy południowych mórz”, „Porozmawiajmy o wielu(o)rybach”, „Kapitańskie Party”, „O czym szumi sitowie?” czy wreszcie „40 – lat u Steru” - czynią „Złotą Szeklę” popularną wśród wykonawców oraz publiczności, przyjeżdżającej z niemal całej polski. Ciekawostką jest także i to, że znani wykonawcy, zespoły „Shantyman” z Lublina i „Wodny Patrol” z Olsztyna napisali specjalne piosenki o „Szekli” i konińskim klubie.

 

Statuetki Ogólnopolskiego Spotkania Śpiewających Żeglarzy „ZŁOTA SZEKLA” otrzymali:

Ryszard Muzaj (1987), Anna Sojka (1988), Zespół „Jolly Roger” – Konin. (1989}, Zespół „Tonam & Synowie (1990), Zespół „Spinakery” (1991), Zespół „Smugglers” (1992), Jerzy Porębski (1993)

Zespół „4 Refy” (1994), Zespół „Zejman i Garkumpel” (1995), Dariusz Zbierski (1996), Waldemar Mieczkowski (1997), Zespół „Shantyman” (1998), Marek Siurawski (1999), Andrzej Korycki (2000), Zespół Mechanicy Szanty (2001), Zespół EKT Gdynia (2002).  

Złota Szekla powraca
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole