Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościAkademia dla niepełnosprawnych

Akademia dla niepełnosprawnych

Dodano:
Akademia dla niepełnosprawnych
Fundacja Podaj Dalej z Konina zaprasza osoby niepełnosprawne ruchowo w wieku 18 - 25 lat z całej Polski do udziału w projekcie „mieszkań treningowych” Akademia Życia. 
Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej z Konina zaprasza osoby niepełnosprawne ruchowo w wieku 18 - 25 lat z całej Polski do udziału w projekcie „mieszkań treningowych” Akademia Życia.

Młodzi ludzie, którzy na progu dorosłego życia stracili sprawność i poruszają się na wózkach inwalidzkich mają szansę na usamodzielnienie w codziennych czynnościach życiowych i aktywizację społeczno - zawodową. Uczestnicy projektu na 6 miesięcy przeprowadzą się do mieszkań treningowych w Koninie. W styczniu 2014 r. zostanie przyjęta pierwsza grupa 8 młodych osób niepełnosprawnych z całej Polski. Zgłoszenia do projektu przyjmowane są do końca listopada.

- Akademia Życia to projekt, który daje osobom niepełnosprawnym szansę na rozpoczęcie nowego, lepszego życia. Zapraszamy do nas osoby, które chcą się usamodzielnić, nauczyć podstawowych czynności, np. samodzielnego ubierania się, przygotowywania posiłków, pokonywania barier, ale też poszerzyć swoją wiedzę i rozwinąć umiejętności zawodowe – mówi Marek Bystrzycki, reprezentant kadry narodowej koszykarzy na wózkach, który będzie realizował zajęcia z uczestnikami projektu.

Fundacja Podaj Dalej oferuje w ramach projektu wsparcie asystentów osobistych, naukę niezależnego życia, udział w zajęciach aktywnej rehabilitacji oraz warsztatach rozwojowych, naukę języków obcych oraz szkolenia zawodowe ukierunkowane na podnoszenie indywidualnych kompetencji. Uwieńczeniem tych działań będą półroczne staże zawodowe z wynagrodzeniem oraz możliwość podjęcia pracy. Te działania mają szansę stać się modelowym rozwiązaniem niwelującym zagrożenie wykluczenia społecznego młodych osób niepełnosprawnych w Polsce.

- Osoba niepełnosprawna, dla której trzeba w znacznym stopniu przystosować dotychczasowe miejsce zamieszkania (a poziom dochodów rodziny nie pozwala na pokrycie związanych z tym kosztów), często pozostaje bierna życiowo ze względu na niemożność samodzielnego opuszczenia mieszkania. Oferta Fundacji  nie tylko umożliwia uczestnikom projektu czasowe zamieszkanie w przystosowanym mieszkaniu, ale pozwala efektywnie wykorzystać ten czas na usamodzielnienie życiowe przy pomocy doświadczonych instruktorów i terapeutów, a także na zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń zawodowych – podkreśla prof. AWF dr hab. Tomasz Tasiemski z Katedry Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych poznańskiej AWF, którego działalność naukowa, badawcza i dydaktyczna, koncentruje się wokół zagadnień rehabilitacji, sportu i podnoszenia jakości życia osób po urazach kręgosłupa. 

- Potrzebowałem aż dwóch lat, żeby nauczyć się żyć w innej, zupełnie nowej i pełnej ograniczeń  rzeczywistości. Akademia Życia to ogromna szansa dla wszystkich, którzy niedawno nabyli niepełnosprawność i chcą nauczyć się z nią żyć. – mówi Przemek Stelmasik, który od  6 lat jeździ na wózku.

Akademia Życia jest finansowana przez duńskie Fundacje Velux. Partnerem projektu jest Samorząd Miasta Konina, który przygotowuje mieszkania na potrzeby realizacji projektu. Cały projekt został bardzo dokładnie przemyślany, będzie realizowany przez zespół specjalistów od lat pracujących z osobami niepełnosprawnymi, jak również przez samych niepełnosprawnych. W ciągu 5 lat skorzysta z niego minimum 50 osób niepełnosprawnych.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt z Karolem Włodarczykiem, tel. (63) 211-22-19

Akademia dla niepełnosprawnych
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole