Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKoncert bożonarodzeniowy

Koncert bożonarodzeniowy

Dodano:
Koncert bożonarodzeniowy
Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego wystąpi w Koninie z koncertem bożonarodzeniowym.

Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego wystąpi w Koninie z koncertem bożonarodzeniowym.

Na koncert, który odbędzie się 22 grudnia o godz. 18.00 w Centrum Wykładowo - Dydaktycznym PWSZ im. Jana A.P. Kaczmarka w Morzysławiu, zapraszają: prezydent Konina, Koniński Dom Kultury i Konińskie Towarzystwo Muzyczne. Wraz z 85-osobowym chórem wystąpią: Ewa Wilczyńska (fortepian) oraz soliści: Magdalena Dobrowolska, Aneta Kapla, Kinga Łukasik, Justyna Jedynak-Obłoza, Inga Poąkutė, Barbara Szczerbaczewicz, Tomasz Warmijak i Przemysław Żywczok. Zaproszenia na koncert do odbioru w KDK i konińskich parafiach. 

W wykonaniu chóru usłyszymy najpiękniejsze kolędy polskie i zagraniczne. Wśród zaplanowanych do wykonania będą „Z narodzenia Pana”, „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy śliczna Panna”, „Dzisiaj w Betlejem” po „A Gaelic Blessing”, „Jesus child”, „Shepherd’s pipe carol” i „Gdy się Chrystus rodzi”.

Pochodzący z Konina Henryk Wojnarowski kieruje Chórem Filharmonii Narodowej od roku 1978. – Urodziłem się w Sławsku, ale od zawsze związany jestem z Koninem, tu są groby moich rodziców i brata. Do liceum chodziłem w Koninie, gdzie po raz pierwszy, mając 16 lat, zorganizowałem chór, który dał koncert podczas imienin dyrektora Kozłowskiego – wspominał po latach.

Dyrygenturę symfoniczno - operową ukończył w warszawskiej PWSM, w klasie Stanisława Wisłockiego. W latach 1960-78 był dyrygentem i kierownikiem Chóru Teatru Wielkiego w Warszawie, przygotował tam około 80 premier i kilka prapremier operowych. Z chórem Filharmonii Narodowej artysta z wielkimi sukcesami koncertuje od wielu lat w licznych ośrodkach filharmonicznych w kraju i za granicą z udziałem renomowanych orkiestr symfonicznych polskich i europejskich (m. in. w mediolańskiej La Scali w latach 1985, 1989 i 1990, w Berlinie, Mediolanie, Monachium, Paryżu, Rzymie, Madrycie, Jerozolimie).

Współpracował z najwybitniejszymi współczesnymi dyrygentami, takimi jak Gary Bertini, Sergiu Comissiona, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Lorin Maazel, Jerzy Maksymiuk, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Krzysztof Penderecki, Helmuth Rilling, Witold Rowicki, Jerzy Semkow, Giuseppe Sinopoli, Stanisław Skrowaczewski, Leopold Stokowski, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Bohdan Wodiczko. Przygotował cały kanon dzieł wokalno - instrumentalnych wszystkich epok, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej muzyki współczesnej (m.in. wszystkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego z udziałem chóru. Uczestniczył w wielu prawykonaniach polskich i światowych. Wraz z chórem Filharmonii Narodowej dokonał znacznej ilości archiwalnych nagrań radiowych i płytowych. Na swoim koncie sześć nominacji do najbardziej prestiżowej nagrody przemysłu fonograficznego - Grammy. W październiku 2005 roku został laureatem nagrody im. Jerzego Kurczewskiego, jedynej w kraju nagrody honorującej twórców chóralistyki, przyznawanej w Poznaniu od 1999 roku. W czerwcu 2011 roku został honorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 

Koncert bożonarodzeniowy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole