Dzisiaj jest sobota 28 marca 2020, imieniny: Anieli, Renaty, Kastora WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18331) SPORT FORUM FIRMY (5466) PRACA (29) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
8 / 6oC
Jutropogoda
2 / 0oC
Pojutrzepogoda
5 / 0oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Prezydent wprowadza pakiet pomocy przedsięb ... (8)Wojewoda omówił ze starostami obecną sytuację epid ... (0)

Z koniem w herbie 1/6

Dodano: 24.12.2013 10:53

Od dzisiaj, przez kilka najbliższych dni, będziemy prezentować Konin z lat 80-tych. To filmowy powrót do przeszłości. Historię powstania filmu opowiada Andrzej Moś z Konińskiego Domu Kultury.

Film dokumentalny „Z koniem w herbie” powstał w 1988 roku na zamówienie prezydenta Konina z okazji 15 - ecia Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza”, a jego produkcja była koordynowana przez Koniński Dom Kultury.


Tak duże, monograficzne, właściwie półprofesjonalne, przedsięwzięcie filmowe udało się zrealizować dzięki pomocy finansowej; Kopalni Węgla Brunatnego, Fabryki Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego, Zespołu Elektrowni PAK, Huty Aluminium, Wielobranżowej Spółdzielni Pracy, Wojewódzkiego Związku Spółdzielczości Mieszkaniowej, Zakładu Produkcji Odzieży „Polanex”. Zdjęcia inscenizowane, ilustrujące legendę o powstaniu Konina, nakręcono w Mieczownicy dzięki współpracy z tamtejszą Państwową Stadniną Koni.

Była to praca zbiorowa konińskich filmowców ( realizacja i zdjęcia: Antoni Sieńkowski, Andrzej Moś, współpraca: Janusz Koprowski, Zbigniew Murawski, Grzegorz Kaczorkiewicz, Marek Ptak ), którym pomagali przyjaciele z TV Poznań: Antoni Antkowiak (scenariusz, część zdjęć), Róża Wojta (montaż), Franciszek Mazur (dźwięk), Stanisław Kalisz (komentarz). Lektorką była Maria Wróblewska (nie występuje w napisach filmu), popularna w latach 70-tych spikerka telewizyjna, której głos był znany nie tylko w Wielkopolsce. Konsultacji historycznej podjął się Piotr Rybczyński, wtedy młody historyk i pracownik Archiwum Państwowego w Koninie. Również dzięki jego zabiegom udało się na taśmie filmowej utrwalić unikatowe i cenne dokumenty związane z historią miasta przechowywane w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Film ten, wykonany na taśmie 16mm zamknął filmową epokę w historii AKF „Muza”, która rozpoczęła się w 1974 roku realizacją filmu „Ziemia przemian i przyszłości”. W KDK zrealizowano jeszcze na czarno - białej „szesnastce” profesjonalny dokument „Moja Atlantyda”, natomiast twórczość amatorską opanował już całkowicie zapis wideo.

Zdjęcia do „Z koniem w herbie” zrealizowano na negatywie ORWO NC-3, który wywoływano partiami w laboratorium Telewizyjnej Wytwórni Filmowej POLTEL w Warszawie. Ten „enerdowski” negatyw z powodu niskiej czułości dostarczał operatorom wiele problemów w realizacji zdjęć we wnętrzach. Załatwione „po znajomości” 90mb.( to ok. 8 min. materiału) negatywu Kodaka (Eastman Color) wykorzystano przede wszystkim w filmowaniu dużych wnętrz, m.in. hali elektrolizy Huty Aluminium, sali widowiskowej KDK i GDK „Oskard".

W okresie zdjęciowym, warszawskie laboratorium TWF POLTEL wykonywało również pozytywowe kopie robocze („materiał dziennej produkcji”), a po zmontowaniu filmu Ośrodku TVP w Poznaniu, w Warszawie dokonano „ścięcia negatywu” oraz wykonano kopię wzorcową obrazu i negatyw tonu. Kopie seryjne 16mm z dźwiękiem optycznym ( 2 szt.) wykonały Łódzkie Zakłady Wytwórcze Kopii Filmowych. Łącznie nakręcono prawie 3 godziny materiału roboczego, z którego powstał film o długości 59 minut. Pozytywowe odrzuty montażowe („ścinki”) ponownie trafiły do montażowni w ręce Róży Wojta, gdzie po starannym przejrzeniu dokonano ich ostatecznej selekcji. Ujęcia wadliwe technicznie trafiły do kosza. Pozostałe ujęcia, dobre pod względem technicznym i operatorskim, zostały zmontowane w osobne bloki tematyczne: „Miasto”, „Przemysł”, „Historia”, „Sport”, „Oświata” i zachowane w archiwum KDK.

W warstwie wizualnej cały film, jak i te posegregowane „odrzuty”, stanowią dziś wielką wartość dokumentalną. Jest na tych ujęciach zarejestrowany widok miasta i jego infrastruktury z końca epoki „realnego socjalizmu” - są budynki i obiekty, których już nie ma (np. brykietownia w Marantowie), fragmenty miasta, które uległy przemianie ( Plac Wolności, ul. Warszawska), inne osiedla dopiero powstawały ( np. Chorzeń). Niekiedy, oglądając ujęcia filmu (np. stacji PKP) towarzyszy nam refleksja, że czas zatrzymał się w miejscu.

Utrwalono również wizerunki osób zasłużonych dla lokalnej społeczności, chociażby ojca konińskiej szermierki Zenona Ryszewskiego, seniorów w czasie spotkania Towarzystwa Przyjaciół Konina oraz wiele anonimowych osób, których już nie ma wśród nas, albo też wtedy, ponad 25 lat temu, uśmiechają się do kamery, jako uczniowie czy… przedszkolaki.

Łacińska przysłowie mówi „verba volant, scripta manet” (słowa ulatują, pismo pozostaje), ale niekiedy i słowa i pismo ulatują, a film i fotografia, w miarę upływu lat, staje się coraz cenniejszym dokumentem mijającego czasu. Pamiętajmy jednak, że tak jak pismo utrwalone na tabliczkach, pergaminowych zwojach, czy na kredowym papierze, tak i taśma filmowa, czy analogowy zapis wideo, niestety nie są wieczne. Aby następne pokolenie filmowców, dziennikarzy, czy historyków mogło z tych archiwalnych już taśm skorzystać, konieczne jest ich „odświeżenie” (oczyszczenie, odpylenie) i następnie profesjonalne zdigitalizowanie. Warto też zwrócić uwagę, że „Z koniem w herbie” to tylko część konińskiej filmografii, którą warto utrwalić, ale od czegoś trzeba zacząć. Czas ucieka („Tempus fugit”).

Andrzej Moś

  • Z koniem w herbie

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:z koniem w herbie,   Konin,   film,   Andrzej Moś,   AKF Muza,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Do Tomasza Kobrzyckiego - Panu życzymy również zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie rodzinnym, wśród kochających osób.
Dodano: 24.12.2013 12:54    Przez: ~Normalni-mieszkańcy
avatar Ja to skomentuje słowami piosenki Kazika Staszewskiego.Nocno zmiano,,Coście sku......ny uczynili z tą krainą''.
Dodano: 24.12.2013 11:29    Przez: Tomasz Kobrzycki

KOMENTARZE

Świetny pomysł,brawo.
Dodano: 24.12.2013 11:27    Przez: ~yahoo
kobrzysiu ty juz wiecej nie bierz bo sie wykonczysz
Dodano: 24.12.2013 20:34    Przez: ~mala strata
Czemy ty,kobrzysiu piszesz o sobie "polka"-czyżbyś akceptował gender?
Dodano: 25.12.2013 17:36    Przez: ~lala
ateiści i dżęderyści to nie obywatele polscy/rodacy? ;o
Dodano: 06.01.2014 16:08    Przez: ~daqwid2727
avatar Ja to skomentuje słowami piosenki Kazika Staszewskiego.Nocno zmiano,,Coście sku......ny uczynili z tą krainą''.
Dodano: 24.12.2013 11:29    Przez: Tomasz Kobrzycki
Do Tomasza Kobrzyckiego - Panu życzymy również zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie rodzinnym, wśród kochających osób.
Dodano: 24.12.2013 12:54    Przez: ~Normalni-mieszkańcy
panu tomaszowi bździ się,że jego życzenia mają moc sprawczą,że jest takim małym osiedlowym jezusem.rodzinie pana tomasza-dużo zdrowia!
Dodano: 24.12.2013 17:52    Przez: ~psychiatra
jak ta chora popierdółka coś napisze,to mi zaraz przechodzi sympatia do prawiczków.
Dodano: 24.12.2013 21:28    Przez: ~szkarlatyna
Niewielu ich jest,ale w pewnych MO-mentach są bardzo aktywni,a mam na myśli czerwonych homo-sowietikus/SLD/ i oszalałych z nienawiści TR-utni z Palkociarni.
Dodano: 25.12.2013 08:48    Przez: ~PO-dlec
twoja hejtowana komuna postawiła to miasto. komuna upadła i to miasto też upadnie prędzej czy później. taki jego smutny los... z samego konsumpcjonizmu nie wyżyje tak małe miasto, potrzeba nam turystyki albo przemysłu, nic innego tutaj do sprzedania nie mamy.
Dodano: 06.01.2014 16:10    Przez: ~daqwid2727
Ustawili fotoradar,a jak Mieszko przekroczył prędkość na koniu to wylecieli z krzaków i mandat.To niewiele się zmieniło.
Dodano: 24.12.2013 11:35    Przez: ~Solejuk
Niestety niewielu już zostało rdzennych mieszkańców.Zdecydowana większość to spęd robotników z całego kraju.
Dodano: 24.12.2013 13:14    Przez: ~żal
Czyli dowodów,że Konin jest miastem nie ma.Powinna tym zająć się komisja Antoniego M!
Dodano: 24.12.2013 11:37    Przez: ~Prowokacja
Dokładnie głąbie nie douczony wtedy nie było statusu miasta tylko było Wielkie Księstwo Poznańskie.
Dodano: 24.12.2013 12:38    Przez: ~Prowokuj_dalej_glabie
...jeszcze jedno jak się tak uparłeś miasta to jedynym miastem wtedy było Wolne Miasto Karków ;)
Dodano: 24.12.2013 12:45    Przez: ~dla_glaba
w KONINIE wiele zosatlo z lat 80 ! chociazby działania SM NA ZATORZU !
Dodano: 24.12.2013 11:43    Przez: ~majacy dosyc tamtego ...
Wspaniały prezent na święta dla tych którzy interesują się historią swojego miasta,brawo
Dodano: 24.12.2013 11:52    Przez: ~Blacky
A CO SIE ZMIENIŁO ? ? KIEDYS BYŁ KONWART jako zakład pracy ! a teraz rozwalony budynek po tym zakładzie ! TO JEST TA ROŻNICA ?? zeby nie ludzie pracujacy za granica i przywozocy kase ! to juz dawno BY BYŁA NYNDZA TOTALNA !
Dodano: 24.12.2013 14:42    Przez: ~bida z nyndza ....... ...
Chciałbym aby powstała z tego płyta DVD,którą można by kupić w dowolnej [placówce kulturalnej w Koninie.Chętnie taką płytę bym kupił.Mam wiele wspomnień o Koninie ale jest to kropla w Warcie.
Dodano: 24.12.2013 15:17    Przez: ~Koninianin
a plyty chodnikowe tez kupiszkup pan pustak
Dodano: 25.12.2013 06:07    Przez: ~cegła
Ciekawy temat ....
Dodano: 24.12.2013 21:01    Przez: ~karacista
Ciekawy film. Szkoda, że tak mało znany do tej pory.
Dodano: 24.12.2013 21:48    Przez: ~Swój
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.