Dzisiaj jest niedziela 18 sierpnia 2019, imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18726) SPORT FORUM FIRMY (5345) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
21 / 19oC
Jutropogoda
21 / 16oC
Pojutrzepogoda
22 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Rozczarowujący remis Górnika. Punkt, który nie daj ... (0)III liga. Górnik Konin - Nielba Wagrowiec [RELACJA ... (0)

Z koniem w herbie 4/6

Dodano: 27.12.2013 09:27
Poznajecie? W tym miejscu straszy teraz rozebrany do połowy budynek po dawnym zakładzie odzieżowym. Kolejny fragment historii Konina w filmie "Z koniem w herbie". Odcinek 4. 



Film dokumentalny „Z koniem w herbie” powstał w 1988 roku na zamówienie prezydenta Konina z okazji 15 - ecia Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza”, a jego produkcja była koordynowana przez Koniński Dom Kultury.

Była to praca zbiorowa konińskich filmowców ( realizacja i zdjęcia: Antoni Sieńkowski, Andrzej Moś, współpraca: Janusz Koprowski, Zbigniew Murawski, Grzegorz Kaczorkiewicz, Marek Ptak ), którym pomagali przyjaciele z TV Poznań: Antoni Antkowiak (scenariusz, część zdjęć), Róża Wojta (montaż), Franciszek Mazur (dźwięk), Stanisław Kalisz (komentarz). Lektorką była Maria Wróblewska (nie występuje w napisach filmu), popularna w latach 70-tych spikerka telewizyjna, której głos był znany nie tylko w Wielkopolsce. Konsultacji historycznej podjął się Piotr Rybczyński, wtedy młody historyk i pracownik Archiwum Państwowego w Koninie. Również dzięki jego zabiegom udało się na taśmie filmowej utrwalić unikatowe i cenne dokumenty związane z historią miasta przechowywane w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Film ten, wykonany na taśmie 16mm zamknął filmową epokę w historii AKF „Muza”, która rozpoczęła się w 1974 roku realizacją filmu „Ziemia przemian i przyszłości”. W KDK zrealizowano jeszcze na czarno - białej „szesnastce” profesjonalny dokument „Moja Atlantyda”, natomiast twórczość amatorską opanował już całkowicie zapis wideo.
 
  • Z koniem w herbie 4/6

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:z koniem w herbie,   4,   Konin,   film,   Andrzej Moś,   AKF Muza,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

dawna czasy hmm. ukazana świetność Konina, w zakładach pełno młodych ludzi, miasto młodych, w mieście było życie, teraz jesteśmy świadkami upadku miasta, zamiast tworzenia infrastruktury pod inwestycje, to buduje się bulwary itp podobne głupoty które nie tworzą miejsc pracy, nasze miasto to miasto tych samych ludzi którzy są na filmie, oni się już zestarzeli, są na emeryturach, a dzieci tych ludzi musieli wyjechać za chlebem z Konina
Dodano: 27.12.2013 10:10    Przez: ~koninianin
avatar Tak naprawdę za degradację miasta odpowiadają ci wszyscy którzy, głosowali na ,,nocną zmianę''.To nawet nie jest jakakolwiek socjologiczna zagadka, po uwłaszczeniu nomenklatury gdzie praktycznie dawni aparatczycy i ich współpracownicy tani lub jawni, jegomoście pokroju,,Aktora'' itp. gnidy przejęły fabryki , media, banki , szkoły. Gadzinówki , a w nich ''resortowe dzieci ,, od rana do wieczora wmawiały i wmawiają analfabetą policzonym jak mają głosować , co kupować a teraz nawet wybrali ciemnemu ludowi nowa religie ,gender.W tym świetle ciemny polityczny lud kupił niczym nie pokryte obietnice , głosując przeciwko własnym interesom.Obejrzycie sobie te filmiki dokładnie tam były miejsca pracy dla was i waszych dzieci.Dzisiaj w tych miejscach tylko wiatr hula i walają się śmieci.Nie miejcie pretensji do nikogo to wyście to szambo wybrali ,PO ,SLD,ZSL,TR to to samo nomenklaturowe g...o ,to gó...o właśnie zniszczyło miasto
Dodano: 27.12.2013 18:22    Przez: Tomasz Kobrzycki
Oglądam serię od początku i nie mogę uwierzyć, że można było doprowadzić do czegoś takiego... Urodziłem się w 90 roku i pewnie nie mam szans zobaczyć już tak rozwiniętego Konina jak kiedyś. Praca na wyciągniecie ręki, nawet zachęcali ludzi do przyjazdu bo za mało rąk do pracy. Coś pięknego. A teraz? Jestem inżynierem i nie mogę znaleźć jakiejkolwiek pracy w tej dziurze
Dodano: 27.12.2013 12:12    Przez: ~onn
to jest wyłącznie wina rady miasta Konina(prezydenta) że sprzedali zakład i do dnia dzisiejszego nie ma żadnego inwestowania w tym miejscu.To wstyd i porażka !
Dodano: 27.12.2013 10:06    Przez: ~Renata
Taka jest prawda. Wtedy Konin się rozwijał, a teraz po równi pochyłej powoli, ale systematycznie spada w dół.
Dodano: 27.12.2013 11:06    Przez: ~też koninianin

KOMENTARZE

to jest wyłącznie wina rady miasta Konina(prezydenta) że sprzedali zakład i do dnia dzisiejszego nie ma żadnego inwestowania w tym miejscu.To wstyd i porażka !
Dodano: 27.12.2013 10:06    Przez: ~Renata
Reprezentujesz Renato żenujący poziom wiedzy. Władze miasta Konina nie miały i nie mają nic wspólnego ze sprzedażą tego obiektu. I to tylko z tego prostego powodu, że nie był on nigdy własnością miasta :)
Dodano: 27.12.2013 11:20    Przez: ~Paligłupy-do-szkoły
No to czyją był własnością i kto sprzedał ten obiekt ?
Dodano: 27.12.2013 14:32    Przez: ~?
Budynek był własnością zakładów odzieżowych Polanex z siedzibą w Gnieźnie, został sprzedany bądź oddany w ajencję spółce której nie znam(Konwart) tak to się nazywało. Firma upadła i tak znowu zostało sprzedane, ale nie wiem komu. A miasto tu nie ma nic do tego.
Dodano: 27.12.2013 17:30    Przez: ~aa
avatar Tak naprawdę za degradację miasta odpowiadają ci wszyscy którzy, głosowali na ,,nocną zmianę''.To nawet nie jest jakakolwiek socjologiczna zagadka, po uwłaszczeniu nomenklatury gdzie praktycznie dawni aparatczycy i ich współpracownicy tani lub jawni, jegomoście pokroju,,Aktora'' itp. gnidy przejęły fabryki , media, banki , szkoły. Gadzinówki , a w nich ''resortowe dzieci ,, od rana do wieczora wmawiały i wmawiają analfabetą policzonym jak mają głosować , co kupować a teraz nawet wybrali ciemnemu ludowi nowa religie ,gender.W tym świetle ciemny polityczny lud kupił niczym nie pokryte obietnice , głosując przeciwko własnym interesom.Obejrzycie sobie te filmiki dokładnie tam były miejsca pracy dla was i waszych dzieci.Dzisiaj w tych miejscach tylko wiatr hula i walają się śmieci.Nie miejcie pretensji do nikogo to wyście to szambo wybrali ,PO ,SLD,ZSL,TR to to samo nomenklaturowe g...o ,to gó...o właśnie zniszczyło miasto
Dodano: 27.12.2013 18:22    Przez: Tomasz Kobrzycki
dawna czasy hmm. ukazana świetność Konina, w zakładach pełno młodych ludzi, miasto młodych, w mieście było życie, teraz jesteśmy świadkami upadku miasta, zamiast tworzenia infrastruktury pod inwestycje, to buduje się bulwary itp podobne głupoty które nie tworzą miejsc pracy, nasze miasto to miasto tych samych ludzi którzy są na filmie, oni się już zestarzeli, są na emeryturach, a dzieci tych ludzi musieli wyjechać za chlebem z Konina
Dodano: 27.12.2013 10:10    Przez: ~koninianin
od kiedy rządzi SLD miasto umiera
Dodano: 27.12.2013 10:47    Przez: ~koniniak
a tego, że ten dobrobyt to rozkradli mieszkańcy Konina nie pomyślałeś?Jesteś młodym człowiekiem, ukształtowanym już w nowych realiach, więc masz prawo nie pamiętać, jak z braku czegokolwiek kradli z własnych miejsc pracy (po państwowe to przecież niczyje - kiedyś "pańskie" było tak samo rozkradane i doprowadzone do upadku) - z Kopalni, Elektrowni, Polmosu i całej reszty. Wszystko, począwszy od żarówki czy ołówka. To nie mogło się skończyć dobrze.
Dodano: 27.12.2013 20:34    Przez: ~pamiętam
Taka jest prawda. Wtedy Konin się rozwijał, a teraz po równi pochyłej powoli, ale systematycznie spada w dół.
Dodano: 27.12.2013 11:06    Przez: ~też koninianin
Tyle energii i świetnych ludzi ulatuje dziś z naszego miasta, a przecież może być inaczej tylko dobrej władzy nam trzeba - nie mylić z partyjniactwem bez wględu na opcje. A film świetny - widać na nim właśnie tę energię i rozwój.
Dodano: 27.12.2013 11:18    Przez: ~Swojak
aż łezka w oku się kręci... ale dzięki temu filmowi można lepiej zrozumieć to miasto i stosunki w nim panujące. jeśli ludziom przybyłym z całej Polski, z okolicznych wsi i miasteczek dostali szansę na pracę, awans społeczny, możliwość kształcenia się - to oni do dzisiaj odwdzięczają się ugrupowaniom związanym lub kojarzonym z dawnym systemem. ci ludzie nie mieli wyższych potrzeb - wystarczył im western w kinie, a potem w telewizorze, bar piwny, raz do roku rozrywka dla mas ("Derby kabaretowe"). trudno ich za to winić - na takim byli poziomie rozwojowym. nie dziwmy się więc, że jest jak jest i mamy takie elity jakie mamy. trzeba robić wszystko, aby pchnąć ten "wózek" do przodu, a nie ciągle narzekać i narzekać, siedząc z boku z założonymi rękami. a więc myślmy pozytywnie i działajmy...
Dodano: 27.12.2013 11:30    Przez: ~cinek74
nie można spadać w dół tak jak iść do tyłu ;)! Konin upada no i tyle... xD
Dodano: 27.12.2013 11:31    Przez: ~bb
CINEK-74- NO -no pchaj ten wózek,skoro masz taką prostą receptę na dobrobyt. Wtedy ludzie chcieli normalnie mieszkać,pracować,mieć w miarę dostatnie życie,-i mieli to. Czy coś się zmieniło????- no trochę obecnie chcą mieć większy komfort mieszkań i lepszy telewizor,samochód..itp. Lecz tej beztroski i poczucia bezpieczeństwa nikt nigdy już nie da..... I komu to pszeszkadzalo ????
Dodano: 27.12.2013 11:51    Przez: ~zx
Oglądam serię od początku i nie mogę uwierzyć, że można było doprowadzić do czegoś takiego... Urodziłem się w 90 roku i pewnie nie mam szans zobaczyć już tak rozwiniętego Konina jak kiedyś. Praca na wyciągniecie ręki, nawet zachęcali ludzi do przyjazdu bo za mało rąk do pracy. Coś pięknego. A teraz? Jestem inżynierem i nie mogę znaleźć jakiejkolwiek pracy w tej dziurze
Dodano: 27.12.2013 12:12    Przez: ~onn
oj kolego nie chciałbyś cofnąć się do tamtych czasów. Nie pamiętasz, to dałeś się złapać na komunistyczną propagandę. Praca była, bo w tamtym ustroju był przymus pracy, a tzw. niebieskie ptaki były tępione. To, że faktycznie część ludzi nie miała co robić i w pracy zbijała bąki - tego w materiałach z czasu PRL nie zobaczysz. A tak właśnie zepsuto ludzi i wyzwolono pokutującą do dziś roszczeniową postawę - "państwo musi mi dać". Państwo to my - pracujący, dzisiejszym obibokom świadczenia, zapomogi etc. wypłaca się z naszych podatków. Piszesz, że było pięknie. Taaaak, puste półki, guma do żucia tylko z Pewexu, cytrusy na Boże Narodzenie, a poza tym ocet i musztarda. Mięso, cukier, nawet buty na kartki. To rzeczywiście raj, nie ma co.
Dodano: 27.12.2013 20:29    Przez: ~rocznik '70
Zgadzam się w 100% z przedmówcą. Film został nakręcony na zamówienie ówczesnego prezydenta Konina( co już powinno dawać sporo do myślenia), więc siłą rzeczy był on upiększony, a że czasy były takie a nie inne, to w zasadzie większość filmów powstających w tamtym okresie były propagandowe. Dodać należy również, że to był rok 1988, a wiec schyłek PRL, w kraju coraz głośniej odzywa się Solidarność, a władza nie mogłyby pozwolić sobie na podcinaniu gałęzi na której siedziala, dlatego powstał ten film, mówiący o tym , że Konin jest rajem dla młodych ludzi, którzy znajdą w tym mieście wszystko co tylko zapragną. Niestety kapitalizm szybko pokazał niedoskonałości poprzedniego systemu. Wiele zakładów stało się nie rentownych, gdyż państwo nie było już stać na ciągłe ich dofinansowanie, to z kolei spowodowało cięcie kosztów, a że ludzi jest się najłatwiej pozbyć, to zaczęto zwalniać nie potrzebnym pracowników. Podobny los ...
Dodano: 28.12.2013 01:35    Przez: ~Hubert
Jestem pewny że przy następnych wyborach znów wybiorą tych nieudaczników którzy nic nie zrobią dla konina
Dodano: 27.12.2013 16:13    Przez: ~leo
Ludzie jak nazywał się ten nauczyciel z górniczej na filmie występujący w 6, 45 min?
Dodano: 27.12.2013 16:33    Przez: ~miłek
1 z 2
12>>