Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Zablokowana DK25 w kierunku Kalisza przez ciężarówkę w rowie. Ruch wahadłowy w miejscowości Główiew. Utrudnienia ok. 1h.

LM.plWiadomościNa szlaku powstania

Na szlaku powstania

Dodano:
Na szlaku powstania

Członkowie Klubu Turystycznego PTTK w Koninie zaprosili 22 stycznia 2014 roku na rajd szlakiem powstania Styczniowego.

Członkowie Klubu Turystycznego PTTK w Koninie zaprosili 22 stycznia 2014 roku na rajd szlakiem powstania Styczniowego.

Data nieprzypadkowa. 151 lat temu, w nocy z 21 na 22 stycznia wybuchła insurekcja przeciw carskiemu uciskowi. Na rajd zgłosiły się grupy szkolne ze Sławska, Osieczy i z ZS CKU w Koninie oraz piechurzy z klubów PTTK i nordic - walking. Na blisko pięciokilometrowej trasie rajdu towarzyszyły piechurom prawdziwie zimowe warunki: ślizgawica i mróz. Przy dawnej leśniczówce Smuczyn, leśniczy Tadeusz Pokojowy z załogą powitał wędrowców ciepłym słowem i gorącym ogniskiem. Równie gorąco było przy pobliskiej mogile powstańczej, kryjącej prochy powstańców poległych w potyczce partii Kazimierza Mielęckiego pod Bieniszewem 1 marca 1863 r.

Wędrowcy podążali śladami 500-osobowego oddziału Emila księcia Sayn-Wittgenstein-Berleburga, który 22 marca 1863 r. przed świtem tropił siły powstańców pod komendą Kazimierza Mielęckiego. Spotkanie nastąpiło tam, gdzie od roku znajduje się tablica informacyjna i głaz pamiątkowy obok dwóch krzyży. Tutaj piechurzy porównali stare szkice Edmunda Calliera, który dowodził piechotą, z rzeczywistością. Przez 150 lat teren został zmieniony. Nie ma już jeziora Linówiec. W tym miejscu znajduje się osadnik. Prosta niegdyś droga z Kazimierza do Pątnowa została przerwana blokami elektrowni Pątnów. Lecz przeprowadzone w 2012 roku wspólne badania archeologiczne Muzeum Okręgowego w Koninie i Wielkopolskiego Forum Eksploracyjno - Historycznego udowodniły, że właśnie tym w miejscu doszło do opisywanej w pamiętnikach i współczesnej prasie bitwy.

W Muzeum Okręgowym w Koninie komisarz wystawy "Hej, strzelcy, wraz, Nnad nami Orzeł Biały ..." Janusz Gulczyński dał wykład o historii powstania. Archeolog Krzysztof Gorczyca zaprezentował wyniki badań pola bitwy pod Olszowym Młynem. Wanda Mazurek podzieliła się wieścią o zakupieniu przez muzeum obrączki Emilii Szczanieckiej, powstańczej samarytanki, spowinowaconej z rodziną Kamockich. Konkurs wiedzy o powstaniu wygrały Natalia Samulczyk z Zespołu Szkół w Sławsku i Martyna Pietraszewska ze Szkoły Podstawowej w Osieczy. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, Piotra Gołdyna i Oddział PTTK w Koninie. Smaczny żurek zafundował Oddział PTTK.

Na Wale Tarejwy w Koninie, dokąd linia Spacer MZK Konin dowiozła grupę rajdową, oczekiwali przedstawiciele władz samorządowych, harcerze z ogniskiem i bigosem. W ceremonii oddania hołdu kapelanowi wojsk powstańczych o. Maksowi Tarejwie uczestniczyli wiceprezydenci Konina Sławomir Lorek i Marek Waszkowiak, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich UM w Koninie Jacek Botor, prezes Oddziału PTTK w Koninie Andrzej Łącki, prezes TPK Piotr Rybczyński, wiceprezes TPK Henryk Janasek, delegacje szkół ze Sławska, Konina i Osieczy i zwykli turyści.

- Oddział PTTK w Koninie od zarania, czyli od 1953 roku kultywował tradycje obchodów rocznic powstania styczniowego, które na naszej ziemi zostawiło szczególnie wiele śladów - powiedział prezes Andrzej Łącki. - Antoni Studziński, nestor konińskiego krajoznawstwa, poświęcił powstaniu wiele czasu i wyszkolił z tego tematu konińskich przewodników. Cieszymy się, że młodzież chętnie bierze udział w rajdach - dodał.

 

Fot. PTTK Konin

 

 

Na szlaku powstania
sty1
sty2
sty3
sty4
sty5
sty6
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole