Dzisiaj jest środa 8 kwietnia 2020, imieniny: Dionizego, Cezaryny, Radosława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16993) SPORT FORUM FIRMY (5476) PRACA (19) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 10oC
Jutropogoda
15 / 5oC
Pojutrzepogoda
11 / 5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

Smyczkowy jubileusz

Dodano: 9.03.2014 12:00

Miniony rok był bogaty w występy. Jubileuszowy koncert zespołu smyczkowego Ad Libitum odbędzie się 29 marca w Strefie K Konińskiego Domu Kultury.

– Kameralny oznacza niewielki, nieliczny, co odnosi się również do prezentowanych form– tłumaczył szef Ad Libitum, Mirosław Grzanka. –Wykonujemy kompozycje klasyczne i rozrywkowe rozpisane na instrumenty smyczkowe. Bywa, że adaptujemy je też do naszych możliwości wykonawczych. Zespół składa się z 6 osób, które pracują, studiują, mieszkają w różnych miastach. Próby odbywają się raz, wyjątkowo dwa razy w tygodniu. Rozmawiamy dużo o repertuarze, przesyłamy sobie przez nuty, jesteśmy w ciągłym kontakcie, jednak nie mamy tych samych możliwości, co zawodowi filharmonicy, którzy pracują ze sobą codziennie, po kilka czy kilkanaście godzin– wyjaśniał dalej Mirosław Grzanka.

Nie bez przyczyny w nazwie zespołu znalazł się łaciński termin „ad libitum”, oznaczający zapis w partyturze, który dopuszcza całkowitą swobodę, a nawet dowolność rytmu. Do założenia, a właściwie wyodrębnienia smyczkowego składu namówił Ryszard Jarosław Piotrowski, który od lat dyryguje Konin Band Orchestrą. Muzycy z Ad Libitum stanowili jej część, nadając jej zabarwienia symfonicznego. - W mieście działają big bandy, są orkiestry rozrywkowe, jest zespół akordeonowy, smyczkowego jak dotąd nie było – wyliczał M. Grzanka.

W Konińskim Kameralnym Zespole Smyczkowym Ad Libitum występują: Mirosław Grzanka i Krystian Panfil (I skrzypce), Lidia Ryś i Paulina Wawrzyniak (II skrzypce), Anna Maria Kałużna (altówka) oraz Jagoda Niemczynowicz (wiolonczela). Muzycy planują koncert w kościele dedykowany Janowi Pawłowi II, marzą też, by wystąpić w miejskim projekcie „Muzyka w Ratuszu”. W minionym roku koncertowali podczas wydarzeń organizowanych w mieście i regionie, między innymi na ostatniej Gali Biznesu, przed delegacją chińskich przedsiębiorców, w KDKowskich Zaduszkach, w koncercie noworocznym, uświetnili też muzycznie Salon Poezji Anny Dymnej z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego i Andrzeja Seweryna.

Przed nimi jubileusz. W repertuarze koncertu znajdą się utwory klasyczne i rozrywkowe, podwójny koncert skrzypcowy d-moll Bacha, "Concerto" Vivaldiego czy „Przybycie królowej Saby” Haendla. Z Ad Libitum na scenie pojawią się akordeoniści z Konińskiego Kameralnego Zespołu Akordeonowego, mandolinistka Elena Krawczyk, gitarzysta Roman Komicz. Przy fortepianie akompaniować będą Ryszard J. i Szymon Piotrowscy.

Koncert już 29 marca 2014, o 17.00 w Strefie K. Obowiązują zaproszenia.  • Smyczkowy jubileusz

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:zespół smyczkowy Ad Libitum,   Konin,   koncert,   KDK,   Strefa K,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

No proszę, jaką luke w KDK-u wypełnił pan Grzanka! Marnował się w tym MDK-u i przez to wałki robił. A do kotleta na weselach już przestał grywać?
Dodano: 10.03.2014 08:59    Przez: ~słuchacz
..no to będzie"Europa" i stary ograny do znudzenia repertuar
Dodano: 23.03.2014 23:08    Przez: ~słuchacz drugi

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.