Dzisiaj jest wtorek 20 kwietnia 2021, imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17787) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (56) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
8 / 8oC
Jutropogoda
14 / 5oC
Pojutrzepogoda
6 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Bon ton również w pracy - „Czwartkowe spotkania z ... (1)MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (9)

Wojskowo na błoniach

Dodano: 10.05.2014 19:38
Źródło: LM.pl

Pokaz jazdy konnej, strzały z armaty i dawny burmistrz Konina. Tak wyglądał pierwszy Koniński Piknik Patriotyczny.

Koninianie na jeden dzień przenieśli się w lata 30-te. Na błoniach nie zabrakło młodych ludzi w strojach z epoki, a do obejrzenia manewrów wojskowych prezydenta Józefa Nowickiego zaprosił ówczesny burmistrz Wincenty Grętkiewicz, który na pikniku pojawił się z żoną Apolonią. – Cieszę się na to wspaniałe widowisko – mówił Michał Wanjas, nauczyciel historii III Liceum, który wcielił się w rolę burmistrza Grętkiewicza.

Pokazom grup rekonstrukcyjnych przyglądała się również córka Wincentego Grętkiewicza, która specjalnie do Konina przyjechała wspólnie z synem z Wrocławia. – Jechałam bardzo stremowana tym, co będzie się tu działo. Trochę czuć tego klimatu z tamtych lat – mówiła Hanna Jarodzka, córka burmistrza Konina. – Mój tata był niższy i nie miał zarostu – dodała patrząc na odgrywającego rolę Grętkiewicza.

Wincenty Grętkiewicz był burmistrzem Konina w latach 1934-1939. W czasie drugiej wojny światowej został aresztowany i wywieziony. Jak wspomina jego córka, okupację rodzina Grętkiewiczów spędziła na wsi. Po wojnie ojciec pani Hanny pracował m.in. w Narodowym Banku Polskim. Zmarł w 1984 roku we Wrocławiu.

Poza historią Konina w pigułce, podczas pikniku na błoniach można było podziwiać mundury i sprzęt jakim dysponowali żołnierze, zagrać w gry planszowe, ale również przejechać się motocyklem z okresu drugiej wojny światowej. 

  • Wojskowo na błoniach
  • DSC_0484
  • DSC_0376
  • DSC_0378
  • DSC_0379
  • DSC_0381
  • DSC_0382
  • DSC_0384
  • DSC_0385
  • DSC_0386
  • DSC_0387
  • DSC_0388
  • DSC_0391
  • DSC_0392
  • DSC_0393
  • DSC_0394
  • DSC_0395
  • DSC_0396
  • DSC_0399
  • DSC_0403
  • DSC_0404
  • DSC_0413
  • DSC_0421
  • DSC_0423
  • DSC_0427
  • DSC_0428
  • DSC_0429
  • DSC_0431
  • DSC_0433
  • DSC_0434
  • DSC_0436
  • DSC_0437
  • DSC_0439
  • DSC_0441
  • DSC_0444
  • DSC_0445
  • DSC_0447
  • DSC_0453
  • DSC_0455
  • DSC_0457
  • DSC_0458
  • DSC_0461
  • DSC_0464
  • DSC_0465
  • DSC_0468
  • DSC_0471
  • DSC_0473
  • DSC_0476
  • DSC_0477
  • DSC_0479

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar Pana a raczej towarzysza Józefa to ówczesny burmistrz zaprosiłby go ale do Berezy Kartuskiej a nie na paradę kawalerii.To jest kłamswo historycze i profanacja najjaśniejszej II RP . Natpmiast co dla samego pikniku i pokazu to był piekny, dziekuję młodym ludziom za wsaniałe przeżycie , te piękne mundury, wspaniały ceremoniał II RP , aż łza w oku się zakręciła.Szkoda iż najpierw komuna zohydziła wojsko , a kondominium czyli PRL- bis został rozbrojony.Wojska mamy tyle ile pomiesci stadion , a to i tak głównie sztabowcy, a wszysze dowództwo szkolone było przez GRU-u.Całe nowe dowództwo nie związane z Rosją zostało zamordowane w Smoleńsku. Komuna i POszambo miast obronności promuje homoseksualizm i innych zboczeńców.Putin a nawet Łukaszenko samymi czapkami zarzucili by naszą armię.Aby być bezpiecznym bo NATO się wypnie ,trzeba POszambo, komunę i całe te proruskie elyty przy urnach osunąć od władzyNie więc głosujmy na POszambo i lewactwo
Dodano: 11.05.2014 08:26    Przez: Tomasz Kobrzycki
Byłem, widziałem i warto było. Świetnie zaprezentował się Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej. Cwałują, szarżują i tną szablami jak profesjonaliści. Ciekawe były też pokazy grup rekonstrukcyjnych z II wojny światowej i stoiska z bronią tamtego okresu. Udana impreza.
Dodano: 10.05.2014 20:15    Przez: ~koninianin
Super impreza :) Niesamowici ludzie z pasją -wielki szacun dla organizatorów i uczestników pokazów :) A dziewczyny -w mundurkach i strojach retro -po prostu prześliczne! -no myślałem, że mi się normalnie głowa ukręci ;)
Dodano: 10.05.2014 22:07    Przez: ~skromny koniniak
niestety prawda jest taka ,ze czym wiecej idiotow takich ja ty tym bardziej ten kraj upada:(
Dodano: 10.05.2014 21:22    Przez: ~szczepan
To była bardzo udana impreza, właśnie tak należy uczyć patriotyzmu. Czekamy na kolejne imprezy w historycznym klimacie. Gratulacje dla organizatorów!
Dodano: 10.05.2014 22:42    Przez: ~uczestniczka pikniku

KOMENTARZE

Byłem, widziałem i warto było. Świetnie zaprezentował się Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej. Cwałują, szarżują i tną szablami jak profesjonaliści. Ciekawe były też pokazy grup rekonstrukcyjnych z II wojny światowej i stoiska z bronią tamtego okresu. Udana impreza.
Dodano: 10.05.2014 20:15    Przez: ~koninianin
Jasełka dla wyborców co by się nie kapnęli że czerwono POmarańczowa mafia chce znowu do koryta.Ludziska to widowisko to za wasze POdatki,więc jak służby zdrowia niet,roboty niet a składka na złodziei tak?
Dodano: 10.05.2014 21:18    Przez: ~miniu
Pokazy na dużo wyższym poziomie niż ubiegłoroczna inscenizacja bitwy pod Ignacewem. I wreszcie ciekawe i fachowe komentarze w tle. Duże brawa dla naszych ułanów i pozostałych wojaków z grup rekonstrukcyjnych. Podobało mi się. Ludzi było jak na Konin sporo, ale połowa zrobiła w tył zwrot jak skończyły się popisy jazdy.
Dodano: 10.05.2014 21:33    Przez: ~konio
To była bardzo udana impreza, właśnie tak należy uczyć patriotyzmu. Czekamy na kolejne imprezy w historycznym klimacie. Gratulacje dla organizatorów!
Dodano: 10.05.2014 22:42    Przez: ~uczestniczka pikniku
avatar Pana a raczej towarzysza Józefa to ówczesny burmistrz zaprosiłby go ale do Berezy Kartuskiej a nie na paradę kawalerii.To jest kłamswo historycze i profanacja najjaśniejszej II RP . Natpmiast co dla samego pikniku i pokazu to był piekny, dziekuję młodym ludziom za wsaniałe przeżycie , te piękne mundury, wspaniały ceremoniał II RP , aż łza w oku się zakręciła.Szkoda iż najpierw komuna zohydziła wojsko , a kondominium czyli PRL- bis został rozbrojony.Wojska mamy tyle ile pomiesci stadion , a to i tak głównie sztabowcy, a wszysze dowództwo szkolone było przez GRU-u.Całe nowe dowództwo nie związane z Rosją zostało zamordowane w Smoleńsku. Komuna i POszambo miast obronności promuje homoseksualizm i innych zboczeńców.Putin a nawet Łukaszenko samymi czapkami zarzucili by naszą armię.Aby być bezpiecznym bo NATO się wypnie ,trzeba POszambo, komunę i całe te proruskie elyty przy urnach osunąć od władzyNie więc głosujmy na POszambo i lewactwo
Dodano: 11.05.2014 08:26    Przez: Tomasz Kobrzycki
im więcej patriotów tym kraju im więcej tego patriotycznego bełkotu tym bardziej ten kraj będzie schodził na psy
Dodano: 10.05.2014 20:18    Przez: ~polak katolik
niestety prawda jest taka ,ze czym wiecej idiotow takich ja ty tym bardziej ten kraj upada:(
Dodano: 10.05.2014 21:22    Przez: ~szczepan
bardzo ładnie tylko jakoś brakło tłumów na tym widowiskudla kogo te jasełka?kto za to wszystko płaci?
Dodano: 10.05.2014 20:45    Przez: ~widz
dlaczego oni męczom konie - gdzie obrońcy praw zwierząt?
Dodano: 11.05.2014 08:33    Przez: ~Koniniak
Szkoda ,że Józef na kasztance nie wjechał niczym jego imiennikPiłsudski!
Dodano: 10.05.2014 21:06    Przez: ~cechu
a józio oprócz uroczystości to coś jeszcze robi ?
Dodano: 10.05.2014 21:24    Przez: ~koninianin z przymusu
Robi, robi tylko dyskretnie.
Dodano: 11.05.2014 07:21    Przez: ~WC
Więcej ludzi było na pochodzie 1go Maja...
Dodano: 10.05.2014 21:46    Przez: ~byłemwidziałem
ale fajne...czapki.
Dodano: 10.05.2014 21:50    Przez: ~Gosć
Brawo dla tych pasjonatów którzy się tam prezentowali, ale na nasze miasto i wielkie zapowiedzi to tylko powinno być tłem, brakowało prawdziwych pokazów. Nasze władze nie potrafią nawet zorganizować szkół by brały udział w takich wydarzeniach, liczy się tylko walka o władze, może koninianie zaczną myśleć i wybiorą dobrego gospodarza miasta.
Dodano: 10.05.2014 21:53    Przez: ~Kknin
Super impreza :) Niesamowici ludzie z pasją -wielki szacun dla organizatorów i uczestników pokazów :) A dziewczyny -w mundurkach i strojach retro -po prostu prześliczne! -no myślałem, że mi się normalnie głowa ukręci ;)
Dodano: 10.05.2014 22:07    Przez: ~skromny koniniak
I właśnie dzięki takiej "nowoczesnej" armii w 1939 r Niemcy mieli otwartą drogę na Warszawę.
Dodano: 10.05.2014 22:35    Przez: ~Pokazy ok
1 z 2
12>>