Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLot na ratunek

Lot na ratunek

Dodano: , Żródło: LM.pl
Lot na ratunek

Ponad 11 godzin w pracy, z tego niemal cztery i pół w powietrzu, spędziła załoga samolotu M-28 Bryza z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. W nocy z soboty na niedzielę lotnicy wzięli udział w akcji ratowania życia.

 

 

Ponad 11 godzin w pracy, z tego niemal cztery i pół w powietrzu, spędziła załoga samolotu M-28 Bryza z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. W nocy z soboty na niedzielę lotnicy wzięli udział w akcji ratowania życia.

Trzynasta już w tym roku „Akcja Serce” rozpoczęła się jeszcze w sobotni wieczór, kiedy lekarze i wojskowe służby dyżurne rozpoczęły proces planowania i przygotowania zadania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ kluczowym parametrem przy transplantacjach jest czas – w tym przede wszystkim czas transportu przeszczepianych organów. Wojsko bierze w nich udział ponieważ ma potrzebne ku temu siły i środki, a także utrzymuje służby które mogą natychmiast reagować na pojawiające się potrzeby.Na potrzeby akcji w jednostkach lotniczych 3. Skrzydła utrzymywana jest stała gotowość jednego samolotu oraz załogi i obsługi. Tym razem byli to lotnicy z Wielkopolski - piloci i technicy samolotu M-28 Bryza z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Lotnicy wystartowali o 2.29 w nocy z Powidza do Katowic, skąd zabrali personel medyczny zabrzańskiego Śląskiego Centrum Chorób Sercado Poznania. Tam, w czasie gdy medycy udali się do jednego z poznańskich szpitali, załoga mogła przygotować samolot do trasy powrotnej i nieco odpocząć. Po przeprowadzeniu przez lekarzy operacji pobrania serca od dawcy,lotnicy pod dowództwem kpt. pil. Andrzeja Moskowicza wykonali lot powrotny z Ławicy do Katowic, a następnie wrócili na macierzyste lotnisko w Powidzu lądując tuż po godz. 12.10. - Akcja przebiegła bardzo sprawnie. Dziękujemy wojskowym lotnikom - pochwalił szpitalny koordynator dzisiejszej akcji, Krzysztof Tkocz.

„Akcja Serce” wykonywana jest przez wojskowe samoloty na rzecz obywateli. Zdecydowaną większość z nich realizują załogi jednostek lotniczych z krakowskich Balic. Decyzją przełożonych do udziału w tych wyjątkowo priorytetowych lotach coraz częściej włączani będą lotnicy z Powidza.Będzie to dla których możliwość zdobycia nowych doświadczeń i możliwość odciążeniaw utrzymywaniu stałej gotowości do wykonywania tego odpowiedzialnego zadania kolegów z Krakowa. Duże znaczenie ma również umiejscowienie powidzkiego lotniska niemal w centrum kraju które umożliwi szybki lot  w dowolny rejon kraju na rzecz wszystkich współpracujących z wojskiem klinik  (w Zabrzu, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie i Krakowie).

Tekst: kpt. Włodzimierz Baran, foto: Wojciech Pluciński, Tomasz Blejwas 

Lot na ratunek
Lot na ratunek
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole