Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościModlitwa za powstańców

Modlitwa za powstańców

Dodano: , Żródło: LM.pl
Modlitwa za powstańców

Złożenie wiązanek kwiatów i wspólna modlitwa za tych, którzy walczyli o wolność – tak będą wyglądać obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

 

Złożenie wiązanek kwiatów i wspólna modlitwa za tych, którzy walczyli o wolność – tak będą wyglądać obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

W piątek, punktualnie o godzinie 17.00 pod tablicą zamieszczoną na murach kolskiej fary zostaną złożone wiązanki kwiatów. Wszyscy zebrani wezmą także udział w krótkiej modlitwie za tych, którzy zginęli podczas walki w obronie ojczyzny. Wśród walczących w Warszawie była także urodzona w Kole Zdzisława Rzepka. W 1934 r. przeprowadziła się wraz z mamą do Warszawy. Po kilku miesiącach, ze względów zdrowotnych, wróciła do Koła. W czasie okupacji, staraniem matki, pojechała do stolicy, zamieszkała przy ul. Poznańskiej 17/46, pracowała w sklepie ogólnospożywczym przy ul. Elektoralnej. Przypadkiem znalazła ulotki konspiracyjne i poprosiła pracodawcę, który okazał się szefem zgrupowania, by pomógł jej pracować w konspiracji. Złożyła przysięgę i zaczęła działać w Szarych Szeregach, w batalionie „Zośka”, pododdziale „Miotły”. Przybrała pseudonim „Wiesia”. Nosiła przesyłki, brała udział w spotkaniach. Ostatnie przed powstaniem miało miejsce na cmentarzu ewangelickim, dotyczyło między innymi jego daty i godziny. 1 sierpnia 1944 roku wyszła  z domu w tajemnicy przed matką i na Elektoralnej otrzymała torbę z opatrunkami, bluzą wojskową i opaskami: Czerwonego Krzyża i Szarych Szeregów. O 17.00 w godzinę „W” zaczęła się strzelanina. 

Zdzisława Rzepka przeżyła powstanie i w marcu 1945 roku wróciła wraz z matką do Koła. Nie opowiadała o swoim udziale w powstaniu. Po zmianie ustroju, w 1989 córka przyniosła do domu tygodnik „Służba Zdrowia” poświęcony 50. rocznicy wybuchu powstania. Tam, na przedostatniej stronie znajdowało się zdjęcie grupy powstańczej, na którym Zdzisława rozpoznała siebie. Wspomnienia Zdzisławy Rzepki zostały spisane i zamieszczone w numerze 5/2012 Rocznika Kolskiego, dostępnego m.in. w czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole.
 

Modlitwa za powstańców
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole