Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Zablokowana DK25 w kierunku Kalisza przez ciężarówkę w rowie. Ruch wahadłowy w miejscowości Główiew. Utrudnienia ok. 1h.

LM.plWiadomościKonińskie muzeum zaprasza

Konińskie muzeum zaprasza

Dodano:
Konińskie muzeum zaprasza

To już ostatnie tygodnie, podczas których w konińskim muzeum można oglądać ekspozycje czasowe.

To już ostatnie tygodnie, podczas których w konińskim muzeum można oglądać ekspozycje czasowe.

Najmłodszym wielką frajdę sprawi spotkanie z „Baśniową krainą”, wystawą wypożyczoną z Teatru Lalek „Zaczarowany świat” z Torunia. Podziwiać można na niej lalki i elementy scenografii teatralnych z jedenastu spektakli, ilustrujących zarówno bardzo znane bajki, takie jak „Jaś i Małgosia”, „Słowik” czy „Zaczarowany kuferek”, jak i zupełnie współczesne bajki, poruszające aktualne tematy, jak ekologia („Ostatnie drzewo”), korzystanie z komputera („Gdzie jest komputer?”), dbałość o czystość i higienę osobistą („Koty, kotki, kocięta”) czy podróże kosmiczne („Tajemnica nieznanej planety”). Wystawa pobudza dziecięcą wyobraźnię, wywołuje uśmiech, zwraca uwagę na bardzo ważne sprawy dotyczące otaczającego nas świata. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchają opowieści, często też uczestniczą w warsztatach plastycznych, rysując wybrane lalki i dekoracje. Komisarzem wystawy jest Ewa Andrzejczyk, zaś autorką aranżacji plastycznej Lucyna Umerle – Głaz. Wystawę będzie można oglądać do 25 sierpnia br.

Z kolei panie, niezależnie od wieku, na pewno zechcą obejrzeć niewielką wystawę „Damą być...” prezentującą akcesoria mody kobiecej z okresu 20-lecia międzywojennego. Patrzymy na drobiazgi znajdujące się w gotowalni i w torebce, przedmioty towarzyszące eleganckiej damie na balu i w operze, używane przez nią w chwili wytchnienia i odpoczynku, pomagające w życiu codzięnnym. Chwilę zadumy wywołują karnecik balowy, tabakierka, teatralna lornetka czy cygarniczka. Czujemy przypływ chłodnego powietrza od ruchu wachlarza i zapach perfum ze srebrnego flakonika, ale też ciepło rozgrzanej lokówki. Podziwiamy przybory koronkarskie, igielnik czy rozciągacz do rękawiczek, marzymy o torebce ze skóry krokodyla czy portfeliku ze skóry węża. I każda ze współczesnych, zabieganych i zapracowanych pań pragnie jednego – damą być, ach, damą być. Komisarzem wystawy jest Małgorzata Szuman-Gorczyca.

Panów z pewnością zainteresuje wystawa „Bagnet na broń” stanowiąca prezentację kolekcji Grzegorza Puchalskiego, członka Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Koninie, prezesa oddziału w Koninie Kolekcjoner zgromadził bagnety i szable z XIX i XX wieku, pochodzące z kilku krajów europejskich (Francja, Węgry, Polska, Rosja, Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Belgia, Włochy, Anglia, kraje skandynawskie), Ameryki Północnej i Południowej (USA, Meksyk, Argentyna, Brazylia), Azji i Afryki, a nawet dalekiej Australii. Możemy prześledzić historię broni białej służącej do walki wręcz. W przeważającej większości kolekcja tematycznie odnosi się do uzbrojenia Wojska Polskiego. Wystawę przygotowali Elżbieta Żaczek i Andrzej Żaczek.

Miłośnicy poszukiwania śladów dawnej historii chętnie obejrzą wystawę „Co w ziemi piszczy – znalezione w regionie” przygotowaną przez Krzysztofa Gorczycę i Katarzynę Schellner z Działu Archeologicznego oraz grono poszukiwaczy z naszego regionu  należących do Wielkopolskiego Forum Eksploracyjno – Historycznego. To już czwarta wspólna wystawa, tym razem poświęcona tłokom pieczętnym znalezionym na ziemi konińskiej oraz skarbowi znalezionemu w Puszczy Bieniszewskiej. Przedmioty znalezione przypadkowo należały do rodziny sędziego Stefana Malinowskiego, a wśród nich wyróżniono m.in. cukiernicę, skarbonkę, pudełeczka, sztućce, zegarek , kilka obiektów biżuteryjnych i kilkadziesiąt monet. To kolejny skarb znaleziony wiele lat po wojnie, drobne pamiątki będące wzruszającym śladem przeszłości. Wcześniej w starym Koninie znaleziono skrzynkę z pamiątkami rodzinnymi Zygmunta Włodarczyka. I ten skarb jest pokazywany na muzealnej wystawie, otwartej we wrześniu 2013 roku. Warto tu przy okazji nadmienić, że ta skromna, ale wiele mówiąca ekspozycja nosząca tytuł „Album koniński – skarb z ulicy Obrońców Westerplatte w Koninie” została uhonorowana w konkursie Wielkopolskie Muzealne Wydarzenie Roku – IZABELLA 2013. Otrzymała II nagrodę w kategorii Wystawiennictwo. Autorką sukcesu jest Małgorzata Szuman Gorczyca, która przygotowała już kilka wystaw nagrodzonych w konkursie IZABELLA.

Ostatnią polecaną wystawą jest przygotowana w ubiegłym roku wystawa etnograficzna „Dawne narzędzia i warsztaty rzemieślnicze”, prezentująca ginące zawody, takie jak kołodziej, rymarz, garncarz, bednarz, tkacz, cieśla, czy też wciąż wykonywane kowalstwo i stolarstwo. Zobaczyć można wyposażenie kuźni, warsztatu kołodzieja, narzędzia rymarskie i bednarskie, sposób tkania na kołowrotku czy warsztacie tkackim, podziwiać wielkie umiejętności dawnych rzemieślników, mistrzów w swoim fachu. Komisarzem kończącej się we wrześniu wystawy jest etnograf Andrzej Głaz.

 

 

Konińskie muzeum zaprasza
Konińskie muzeum zaprasza
Konińskie muzeum zaprasza
Konińskie muzeum zaprasza
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole