Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWięcej policji na drogach

Więcej policji na drogach

Dodano:
Więcej policji na drogach

W tzw. długi weekend na drogach pojawi się więcej policjantów, którzy będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, zapięte pasy i stan trzeźwości kierowców.

W tzw. długi weekend na drogach pojawi się więcej policjantów, którzy będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, zapięte pasy i stan trzeźwości kierowców.

Już od czwartku na trasach wylotowych z miast pojawi się więcej patroli. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.

Jazdę utrudniać mogą też mgły, które w sierpniowe poranki pojawiają się często w okolicach zbiorników wodnych oraz na terenach bagiennych. Pamiętajmy o tym, jeśli wybieramy się w podróż wcześnie rano. We mgle zdejmijmy nogę z gazu i włączmyświatła przeciwmgłowe. Podczas jazdy nocą albo we mgle - gdy widzimy na odległość 50, 60 metrów - nie powinniśmy jeździć z prędkością większą niż 50, 60 km/h.

Policja zapowiada, że bedzie surowa dla piratów drogowych. Jeśli ktoś będzie łamać zasady bezpieczeństwa na drodze musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami - w takich sytuacjach będą wykorzystywane wszystkie instrumenty prawne i zatrzymywane prawa jazdy. Zgodnie z zapisami kodeksu wykroczeń policjant może zatrzymaćprawo jazdy i wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie kierowcy zakazem prowadzenie pojazdu na co najmniej kilka miesięcy. Chodzi o przypadki stwarzania realnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, np. przekroczenie dwukrotnie lub więcej dozwolonej prędkości w pobliżu szkół, przejść dla pieszych, wyprzedzanie na pasach, przejazd na czerwonym świetle czy wyprzedzania na trzeciego.

Nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy zdecydująsię wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po wypiciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole