Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościO kryminalistyce i profilaktyce

O kryminalistyce i profilaktyce

Dodano:
O kryminalistyce i profilaktyce

O kryminalistyce, profilaktyce i odpowiedzialności w PWSZ w Koninie. 

O kryminalistyce, profilaktyce i odpowiedzialności w PWSZ w Koninie. 

‒ Nie trzeba nauki i doświadczenia, by być profilaktykiem od zaraz ‒ apelował insp. Grzegorz Jach, natomiast st. asp. Jacek Łysek podkreślał, że wiedza, doświadczenie i predyspozycje liczą się w pracy technika kryminalistyki. Tak odmienne, choć nie przeciwstawne informacje usłyszeli uczestnicy Akademii Młodego Studenta, którą 26 listopada przygotowały Katedra Politologii i Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Biuro Promocji PWSZ w Koninie. Uczestnikami tej edycji AMS byli uczniowie klas mundurowych i nie tylko z dziesięciu szkół ponadgimnazjalnych Konina i regionu. Do udziału zaproszono także młodzież z trzech konińskich gimnazjów. 

Część poświęconą technice kryminalistycznej wypełniła prezentacja zawartości walizki specjalisty tej dziedziny. St. asp. Jacek Łysek z KMP w Koninie opowiadał, kto i kiedy może zostać technikiem kryminalistycznym, podał jakie rodzaje śladów zabezpiecza za pomocą zawartości swojej walizki. ‒ Od jakości tego sprzętu, warunków miejsca przestępstwa i oczywiście doświadczenia technika zależy cały proces wykrywczy ‒ wyjaśnił. Zachęcał też, by po zajęciach w auli, już w holu, zainteresowani samodzielnie zrobili odbitkę linii papilarnych swojego palca przy użyciu jego zestawu. Chętnych nie brakowało.

O tym jak ważnym elementem bezpieczeństwa państwa jest profilaktyka i znaczeniu udziału w nim młodzieży mówił insp. Grzegorz Jach,  pełnomocnik komendanta głównego policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego. ‒ Co ty, nie ktoś, nie ona, nie on, nie oni, zrobiłeś w sprawie profilaktyki ‒ pytał i umiejętnie wciągał uczestników akademii do zajęcia stanowiska w tej sprawie. Podkreślał: ‒ Każdy może być profilaktykiem, a wasz mundur szczególnie zobowiązuje do odpowiedniej postawy. A więc i do tego, byście nie byli obojętni, że wasi rówieśnicy piją alkohol i zażywają narkotyki. Każdego dnia w Polsce umiera jeden młody człowiek po przedawkowaniu dopalaczy. W tej chwili wielu niepełnoletnich leczy się od uzależnienia.

Grzegorz Jach od lat prowadzi ogólnopolski program „Profilaktyka a Ty” (PaT), który opiera się na propagowaniu i wcielaniu w życie profilaktyki rówieśniczej. Spotkanie zakończył spektakl „Sekret” w wykonaniu Konińskiej Grupy PaT.

 

Fot. PWSZ w Koninie 

O kryminalistyce i profilaktyce
O kryminalistyce i profilaktyce
pat3
pat4
pat5
pat6
pat7
pat8
pat9
pat10
pat11
pat12
Czytaj więcej na temat:PWSZ Konin, klasy mundurowe, aula PWSZ w Koninie,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole