Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZmiany w PWSZ

Zmiany w PWSZ

Dodano:
Zmiany w PWSZ

Świadcząca usługi komercyjne szkoła językowa i wybory nowego rektora to najważniejsze zmiany w konińskiej PWSZ, jakich można się spodziewać w tym roku.

Świadcząca usługi komercyjne szkoła językowa i wybory nowego rektora to najważniejsze zmiany w konińskiej PWSZ, jakich można się spodziewać w tym roku.

Szkoła Językowa to nowa jednostka organizacyjna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, której otwarcie we wrześniu tego roku zapowiedział rektor Mirosław Pawlak. Oprócz prowadzenia lektoratów języków obcych dla studentów uczelni, szkoła będzie również świadczyła usługi na zewnątrz, co jest głównym powodem jej utworzenia. - Nie jesteśmy jeszcze w stanie przewidzieć, jak duże będzie zapotrzebowanie na usługi naszej Szkoły Językowej, ale bez względu na to, czy przyniesie nam ona zyski duże czy małe, to będzie to dla nas na pewno duże przedsięwzięcie promocyjne – powiedział prof. Mirosław Pawlak. - Oprócz nauki języków obcych zamierzamy też świadczyć usługi tłumaczeniowe – dodał.

Szkoła Językowa PWSZ w Koninie będzie miała siedzibę przy ul. Wyszyńskiego 3c, obok uczelnianej biblioteki, gdzie mieści się obecnie Wydział Budownictwa, Mechaniki i Inżynierii Środowiska. Ten z kolei zostanie przeniesiony do budynku po zlikwidowanej Szkole Podstawowej nr 5, gdzie obecnie prowadzone są prace adaptacyjne i remontowe. Rektor nie chciał zdradzić nazwiska osoby, która będzie kierowała Szkołą Językowa PWSZ.

Wraz z końcem roku akademickiego 2014/15 kończy się też kadencja rektora Mirosława Pawlaka, który zapowiedział wczoraj, że będzie się starał o ponowny wybór. Na razie nie ma kontrkandydata, ale chętni mają jeszcze miesiąc na zgłoszenie się do wyścigu o to stanowisko. Wybory nowego rektora odbędą się 3 marca.

W krótkim podsumowaniu ponad trzech lat swojej kadencji Mirosław Pawlak powiedział, że jest z niej zadowolony. Wśród powodów do zadowolenia na pierwszym miejscu wymienił utworzenie studiów magisterskich na kierunkach filologia angielska z językiem niemieckim i filologia germańska z językiem angielskim. - Sukcesem zakończyła się rekrutacja na oba kierunki – dodał Jerzy Jasiński, prorektor PWSZ w Koninie ds. kształcenia – na których studiuje obecnie 60 osób.

Dr Jerzy Jasiński podkreślił też, że choć z roku na rok spada liczba studentów przyjmowanych do PWSZ, to jest to spadek nieznaczny. - W tym roku akademickim przyjęliśmy na studia o dwanaście osób mniej, niż w roku ubiegłym – poinformował. - Jesteśmy więc w sytuacji o wiele lepszej niż uczelnie, gdzie ten spadek sięga nawet dwudziestu kilku procent, ale mamy też świadomość, że prędzej czy później również i my odczujemy skutki niżu demograficznego.

Żeby przyciągnąć studentów, konińska PWSZ stara się o otwieranie nowych kierunków, na przykład energetyka czy finanse i rachunkowość, ale też rezygnuje z tych, na które nie ma chętnych. Wśród tych ostatnich znalazła się politologia oraz turystyka i rekreacja, których ostatni studenci opuszczą PWSZ w tym roku akademickim.

Rektor Mirosław Pawlak pochwalił się też zaproszeniem reprezentacji konińskiej uczelni – jedynej spośród PWSZ - do pałacu prezydenckiego w Warszawie na podsumowanie obchodów 25-lecia wolnej Polski. Podkreślił też kilkakrotnie, że bardzo sobie chwali współpracę w konińskim magistratem.

Zmiany w PWSZ
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole