Arsenal, FC Twente, Legia Warszawa, czy Lech Poznań – m.in. w tych klubach grają piłkarze z regionu konińskiego. Sprawdź, jak wiedzie się konińskim (i nie tylko) wychowankom.

Krystian Bielik (Arsenal)

Wychowanek konińskiego Górnika był w styczniu bohaterem jednego z najgłośniejszych transferów w polskiej piłce ostatnich lat. Piłkarz Legii Warszawa przeniósł się do Premier League pod koniec stycznia i od tego czasu czeka na swój debiut. W ostatnich dniach koninianin został zgłoszony do rozgrywek – będzie występował z numerem 36. Po pierwszych treningach chwalił go Arsene Wenger – Pierwsze znaki są bardzo pozytywne. Jest młody i ma wielki talent. Pozwólmy mu nas zaskoczyć.

Filip Bednarek (Jong FC Twente)

Wychowanek Sokoła w połowie stycznia dowiedział się, że holenderski klub nie zamierza przedłużać z nim umowy. Pomimo tego w ostatnim meczu rezerw FC Twente w Eerste Divisie (drugi poziom rozgrywek) Bednarek rozegrał 90 minut. Jego zespół wygrał 3:1 z Telstarem, a w drugiej połowie kleczewianin wykazał się kilkoma interwencjami, ratującymi jego drużynę.  Jong FC Twente awansował na czternaste miejsce (gra 20 drużyn).

Marcin Kamiński i Jan Bednarek (Lech Poznań)

Poznań to popularny kierunek wybierany przez piłkarzy z regionu konińskiego. Obecnie w pierwszej drużynie Kolejorza jest dwóch zawodników, wywodzących się klubów z powiatu konińskiego. Pierwszy z nich to Marcin Kamiński (wychowanek Górnika Konin) – obrońca Lecha w ostatni weekend powrócił do rozgrywek Ekstraklasy i w meczu z Pogonią Szczecin rozegrał pełne 90 minut. Trudniej o występy będzie Janowi Bednarkowi, wychowankowi Sokoła Kleczew. Lech zimą sprowadził do kadry kolejnego obrońcę, a w kontekście kleczewianina pojawiały się spekulacje o wypożyczeniu. Na razie Bednarek jednak wciąż jest w Poznaniu, a w sobotę zagrał 60 minut w spotkaniu rezerw ze Śląskiem II Wrocław. Poznaniacy wygrali 3:2.

Dawid Smug (Miedź Legnica)

Konin ma również reprezentanta na poziomie I ligi. To Dawid Smug, jeszcze do niedawna piłkarz młodzieżowych drużyn Interu Mediolan. Po powrocie do kraju Smug związał się z trzynastym zespołem I ligi, a w ostatnim tygodniu rozegrał wraz z nim dwa sparingi. W zeszłą środę Miedź pokonała GKS Katowice 2:1 (Smug zaliczył pierwszą połowę i zachował czyste konto), a w sobotę legniczanie wygrali z Górnikiem Wałbrzych 4:0 (znów pierwsza połowa i znów czyste konto).

Daniel Szczepankiewicz (Siarka Tarnobrzeg)

Potwierdzony jest również nowy klub innego wychowanka Górnika Konin – Daniela Szczepankiewicza. Bramkarz reprezentujący w przeszłości m.in. Wisłę Płock w rundzie wiosennej zagra w ósmym zespole II ligi – Siarce Tarnobrzeg. W minionym tygodniu koninianin zaliczył przegraną 1:4 z GKS Tychy (Szczepankiewicz zagrał pierwszą połowę i wpuścił jednego gola) oraz remis 0:0 z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza (Szczepankiewicz zagrał w drugiej połowie).

Kacper Wojdak (Lech Poznań juniorzy starsi)

Piłkarze z regionu konińskiego obecni są również w drużynach rezerwowych i młodzieżowych. W juniorach poznańskiego Lecha występuje Kacper Wojdak, urodzony w Turku, wychowanek Ola Władysławów. Obrońca Lecha przygotowuje się obecnie do występów w Centralnej Lidze Juniorów, a także gra w reprezentacji Polski do lat 17. W minionym tygodniu Wojdak wystąpił w trzech meczach podczas towarzyskiego turnieju w La Mandze (Hiszpania). Biało-czerwoni zajęli pierwsze miejsce, wygrywając 3:0 z Norwegią, 4:0 ze Szwecją i przegrywając 0:1 z Danią.

Filip Karbowy i Wiktor Sobczyk (Legia II Warszawa, Legia Warszawa 1998)

Dwóch piłkarzy z regionu konińskiego obrało kierunek wschodni i reprezentuje obecnie barwy stołecznej Legii. W rezerwach tego klubu gra piłkarz z Turku – Filip Karbowy. Pomocnik Legii II rozegrał ostatnio 60 minut w sparingu z Sokołem Serock. Jego drużyna wygrała 5:0. W juniorskiej drużynie legionistów występuje natomiast kolanin Wiktor Sobczyk. Były piłkarz Olimpii nie wystąpił w ostatnim meczu kontrolnym przeciwko ŁKS Łomża, zaliczył jednak 53. minuty 8 lutego w zremisowanym bezbramkowo starciu z Lechem Poznań.

Damian Siek, Arkadiusz Widelski i Aleks Sieradzki (Zawisza II Bydgoszcz, Zawisza Bydgoszcz juniorzy starsi)

Po udanych występach w lidze wojewódzkiej przed kilkoma laty wyróżniający się piłkarze Górnika i Sparty Konin powędrowali do Zawiszy Bydgoszcz. Obecnie w jej rezerwach i zespołach juniorskich gra trzech koninian – Damian Siek, Arkadiusz Widelski i Aleks Sieradzki. Trudna sytuacja bydgoskiego klubu i chaos organizacyjny panujący w Zawiszy powodują, że przyszłość koninian w tym klubie stoi pod znakiem zapytania. Z Bydgoszczy do Górnika powrócił już m.in. Maciej Rojewski.

Jakub Szczepankiewicz (Wisła II Płock)

Walkę o miejsce w rezerwach I-ligowej Wisły Płock toczy bramkarz z Konina – Jakub Szczepankiewicz. Wisła II Płock występuje w IV lidze grupie mazowieckiej, gdzie zajmuje ósme miejsce. Szczepankiewicz w ostatnich dniach zagrał w pierwszej połowie sparingu przeciwko Błękitnym Raciąż i zachował czyste konto. Mimo tego jego zespół ostatecznie przegrał 2:3.

Nasi w wielkim świecie: gdzie grają piłkarze z regionu?