Dzisiaj jest wtorek 9 marca 2021, imieniny: Franciszki, Katarzyny, Marcisława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17500) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-3 / -3oC
Jutropogoda
3 / -2oC
Pojutrzepogoda
2 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Mistrzostwa Wielkopolski w Boksie. Czternaście med ... (0)Wiosna a sprawa odżywiania - „Czwartkowe spotkania ... (3)

Willa osaczona przez bloki i wieżowce

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 8.03.2015 15:14
Źródło: LM.pl

W domu, z którego musieli się wyprowadzić pod koniec lat sześćdziesiątych, ulokowano najpierw Milicję Obywatelską, a po niej na długie lata zadomowiły się tam socjalistyczne organizacje młodzieżowe.

Willę przy Alejach 1 Maja 15a w Koninie (zdj. 1), sąsiadującą dzisiaj z Miejską Biblioteką Publiczną (dawniej Narodowy Bank Polski), postawił w połowie ubiegłego wieku Stanisław Torzecki (zdj. 2). Jeszcze w trakcie budowy kilkaset metrów dalej zaczęto stawiać pierwszy blok przy dzisiejszej Górniczej 1. Kiedy państwo Torzeccy już się do swojego domu w 1951 r. wprowadzili, bez przeszkód mogli obserwować jego powolny wzrost ze swoich okien, bo żadne inne budynki nie stały im jeszcze na przeszkodzie. Nie byli jedynymi, którym nie przychodziło wówczas do głowy, że ten jeden blok to zaczątek wielkiego osiedla, które kompletnie zmieni sielski krajobraz tego miejsca, a za niespełna dwadzieścia lat pozbawi ich domu.

Balkon w domu Essowej

Działkę pod budowę domu Stanisław Torzecki dostał od swoich rodziców, którzy w 1948 roku podzielili pomiędzy czwórkę swoich dzieci - trzech synów i córkę - pięć hektarów gruntu w Czarkowie. Te pięć hektarów tłumaczy też skąd u chłopskiego syna wyższe wykształcenie, skończył bowiem Stanisław na początku lat trzydziestych XX w. weterynarię w Warszawie, co stanowiło solidny fundament pod budowę dobrobytu własnego i rodziny. - Wiem, że przed wojną rodzice mieszkali w kamienicy pani Essowej - wspomina Krystyna Nienartowicz, najmłodsza z trzech córek Mieczysławy i Stanisława Torzeckich. - Z opowieści mamy zapamiętałam, że mieli balkon i piękne piece.

Pół godziny na spakowanie

Wszystko runęło w listopadzie 1939 roku, kiedy państwo Torzeccy z czteroletnią Wandzią i kilkumiesięczną zaledwie Marylką zostali przez Niemców wysiedleni. Koninianie wspominają, że ta pierwsza wywózka do Ostrowca Świętokrzyskiego była najdziksza, bo każdy dostał tylko pół godziny na spakowanie. - Mama opowiadała, że Niemcy wciąż tylko ich poganiali: raus! raus! - pamięta moja rozmówczyni. - Rzuciła niani futro jako zapłatę, a srebro i złoto, wszystko zostało w domu. Ubłagała jeszcze jakiegoś Niemca, żeby zawiadomić ojca, bo inaczej wsiadłaby do pociągu sama z dwójka małych dzieci.

strona 1 z 7
1 2 3 4 5 6 7
  • Willa osaczona przez bloki i wieżowce
  • Willa osaczona przez bloki i wieżowce
  • Willa osaczona przez bloki i wieżowce
  • Willa osaczona przez bloki i wieżowce
  • Torzecki5
  • Torzecki6
  • Torzecki7
  • Willa osaczona przez bloki i wieżowce

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Tyle lat mieszkałam na Tuwima, chodziliśmy po murku wokół tego domu i skakaliśmy z niego na mirabelki i w ogóle nie miałam pojęcia o historii tego budynku.
Dodano: 8.03.2015 18:56    Przez: ~anka

KOMENTARZE

Jaka ta komuna była straszna, bo wywłaszczyła! A dziś nie wywłaszcza się pod budowę na przykład dróg czy choćby, aby wykopać trochę błota zwanego szumnie węglem brunatnym?
Dodano: 08.03.2015 17:01    Przez: ~Realista
Jak kopalnia wywłaszczała, to ludzie za pieniądze dostane od nich to się nieźle urządzali (znam takich osobiście). Za działkę na drogę (zabraną dopiero z nakazu sądu i to też rzadko) to też uczciwe pieniądze dostaniesz . Komuniści jak wywłaszczali, to właścicieli traktowali jak wrogów ludu, którym nic się nie należy! Więc łaskawie bajek nie opowiadaj.
Dodano: 08.03.2015 19:46    Przez: ~PamiętającyPRL
Komuna: oddałaś willę duża a w zamian mieszkanie 40m2 i może jakiś grosz co nie starczył na Fiata, może jakaś kartka na Fiata czyli prawo zakupu auta: Szał.Dziś kopalnia: wywłaszczyli dom z lat 70tysch do remontu wart z 250 tys. W zamian dostali na nowy dom za 420 tys. a n ie na zakup starego domu za 250 tys. czy na mieszkanie w Koninie za 150 tys. Co mądrzejsi jeszcze zrobili z łaki sad i dostali kasę za ziemie 2x więcej wartą. Dziś jest raczej normalnie.
Dodano: 09.03.2015 10:46    Przez: ~dziś
Przedostatnie zdjęcie. Widok willi z góry - Teraz po oddaniu przez Bank! Okropne ogrodzenie, straszne dziury przed garażami, garaże jakby od 20 lat nie malowane, trawnik gorszy niż na boisku czy łące. Centrum miasta Powiatowego! Wstyd. Ludzie na wsi lepiej wokoło domów mają. Te dziury przed garażem każdy dobry gospiodarzy by kamieniami wypełnił dla wygody i ozdoby. Garaż by pomalował z wrotami lub już kup[ił nowe; może tanie i blaszane ale nowe. Rolnik ma średnią płace wyższa niż w mieście. Jak patrzę na rolników a nie ogrodników ze wsi co robią dorywczo na 2-4ha to dbają o swoje otoczenie lepiej niż ludzie w mieście. Czemu u Was wszystkie trawniki przy ulicach pełne są śmieci, papierosów, trawa wydeptana lub wysuszona. Na Zatorzu na Chopina 1 czy 2 lata temu zrobili przestrzeń między chodnikiem a ulicą ładnie a dziś to syf. Ludzie nie wstyd Wam w tym mieście. Przyjedzcie na wieś się porządku nauczyć i dbać o otoczenie.
Dodano: 09.03.2015 10:55    Przez: ~wiesniak z Konina
przecież kurde wiadomo że ludzie na wsi mają lepiej wkoło domów :) co Ty z choinki się urwałeś ?
Dodano: 11.03.2015 10:03    Przez: ~dsgfds
Dzisiaj dokonuje się eksmisji na bruk w skali masowej i bez powodu.
Dodano: 08.03.2015 17:50    Przez: ~zappa
Zappa, ustawa zabrania eksmisji na bruk. Musi być zastępcze mieszkanie, np barak.
Dodano: 09.03.2015 03:11    Przez: ~mara
Mieszkałem od1959 r na ul. Poznańskiej 10 ( obecnie przedszkole na ul.Kosmonautów) i będąc kilkuletnim chłopcem byłem w tym domu ze swoją mamą i pamiętam ten balkon o którym była mowa w artykule.Dużo z tamtych czasów uleciało już z pamięci,ale czasy te wspominam z nostalgią,Chodziłem do SP nr 6,która mieściła się w miejscu dzisiejszej fontanny przy ul Dworcowej (mniej więcej).
Dodano: 08.03.2015 17:54    Przez: ~Jurek
Tyle lat mieszkałam na Tuwima, chodziliśmy po murku wokół tego domu i skakaliśmy z niego na mirabelki i w ogóle nie miałam pojęcia o historii tego budynku.
Dodano: 08.03.2015 18:56    Przez: ~anka
ja tez tam sie bawiłem , mieszkałem tuwima 2 i czesto na jordanowskim sie urzędowało w latach '75 - '85
Dodano: 11.03.2015 18:06    Przez: ~tomala
Nie rodowity Koninian opowiada historie naszego miasta co za ironia.
Dodano: 08.03.2015 19:47    Przez: ~starszy
Ważne, że pisze.
Dodano: 08.03.2015 21:58    Przez: ~Młody
Jak to nie-rodowity? Przecie w Koninie urodzony...
Dodano: 09.03.2015 20:58    Przez: ~Hę?
był tam też swego czasu komisariat policji, za garażami były boksy dla wilczurów
Dodano: 08.03.2015 22:27    Przez: ~xyz
teraz to demokracja i luksusowe czasy komornik wchodzi z buciorami bez powodu i w swietle prawa czysci ci maiatek i dorobek calej rodziny pszedtem to szkop a teraz kto teraz to sa dobre czasy nie faine co same luksusy tylko wybory i szerokie i glebokie koryta i zlodzieistwo legalne
Dodano: 09.03.2015 00:45    Przez: ~x x x x x x x
Z tą różnicą że za komuny nie byłeś niczemu winien i zabierano, obecnie jak jesteś zadłużony, nabrałeś kredytów i nie możesz spłacić.
Dodano: 09.03.2015 03:26    Przez: ~fakt
Staszica też zawłaszczyli do chwili obecnej. To pokoleniowe metody komunistów.
Dodano: 09.03.2015 11:02    Przez: ~JOla
"Weterynarz sam jeździł wtedy do gospodarskich zwierząt, zajmując się ich dolegliwościami i pomagając w porodach lub badał mięso i warunki uboju zwierząt u rzeźników". Zapewniam autora, że weterynarz nadal jeździ do krowy czy konia a nie odwrotnie. Nikt świni weterynarzowi pod lecznicę w bagażniku też nie przywiezie. Zaś to co jest teraz w miastach to lecznice dla zwierzątek domowych, których kiedyś praktycznie nie leczono a i dzisiejszy weterynarz z miasta wiele by też krowie czy koniowi nie pomógł.
Dodano: 09.03.2015 11:18    Przez: ~weterzynarz
Zgadzam się całkowicie, dlatego napisałem "Trzeba jednak pamiętać, że w niczym nie przypominała dzisiejszych miejskich lecznic dla zwierząt" :)
Dodano: 09.03.2015 12:53    Przez: ~Robert Olejnik
Czemu ci idioci jeżdżą na halogenach?! (fot nr 1) Dajcie już spokój z tym - po co to robicie? To ani ładnie, ani fajnie nie wygląda... żal :/ ale no cóż prawdziwi "koniniacy" to totalni palanci jednak! :D jak widać na tej pierwszej fotce porażka.... wstyd mi za was...