Dzisiaj jest wtorek 21 maja 2019, imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19340) SPORT FORUM FIRMY (5339) PRACA (57) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
18 / 15oC
Jutropogoda
20 / 14oC
Pojutrzepogoda
15 / 9oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Proces wchłonięcia Geotermii Konin przez MPEC powo ... (33)Piłka nożna. Symulacja ligowa. Kto spadnie, kto aw ... (2)

Będzie referendum w sprawie nowej odkrywki PAK KWB

Dodano: 29.05.2015 13:31

Na ostatniej sesji radni zdecydowali, że 21 czerwca mieszkańcy gminy Babiak wyrażą w referendum swoją opinię na temat budowy na ich terenie odkrywki węgla brunatnego.

Dyskusja na temat budowy przez PAK KWB Konin na terenie dwóch gmin powiatu kolskiego nowej odkrywki zaowocowała inicjatywą pięciu radnych z Babiaka, by przeprowadzić wśród mieszkańców referendum na ten temat. Grupa inicjatywna zebrała prawie dziewięćset podpisów, więc sprawa trafiła na sesję Rady Gminy w Babiaku.

Projektem uchwały w tej sprawie radni zajęli się w czwartym punkcie obrad i mimo pewnych formalnych kontrowersji przyjęli ją do realizacji jednogłośnie. W referendum, które odbędzie się 21 czerwca, mieszkańcy odpowiedzą na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za budową kopalni węgla brunatnego na terenie gminy Babiak, opartej na złożu Dęby Szlacheckie?”.

Na zdjeciu: odkrywka Drzewce

  • Będzie referendum w sprawie nowej odkrywki PAK KWB

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:PAK KWB Konin,   złoże Dęby Szlacheckie,   Babiak,   gmina Babiak

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Się uśmiałem.Kleczew jeszcze 10 lat temu nie miał żadnego jeziora (nie licząc tego dołka na za kościołem), a teraz ma tzw. Maltę, kolejne 500 ha się napełnia wodą. Mądre gminy potrafią wykorzystać kopalnię.
Dodano: 29.05.2015 16:44    Przez: ~quest
Mądre gminy i mądrzy mieszkańcy... Znając życie większość będzie przeciwko. Ale oczywiście nikt nie pomyśli o tym skąd ma prąd, że ktoś ma pracę w kopalni, elektrowni itd. Jeszcze za chwilę wskoczą tam pseudoekoterroryści i będą przekonywać przeciwko kopalni..
Dodano: 29.05.2015 17:12    Przez: nalsi
Mamy XXI wiek i życie każdego z nas jest inne niż to było kilkanaście lat temu. Misja wzrostu gospodarczego kraju w którym przyszło nam żyć zależy od każdego z nas: ludzi pracy a szczególnie ludzi nauki. Chociaż ,niektoórzy mieniący się ludżmi nauki,niestety,nie prezentują stanowiska takiego jakie powinni głosić ,choćby ze względu na fakt że nauka jest motorem postępu. Próbują w wielu przypadkach przedstawiać górnictwo jako coś złego w tym kraju. A w innych krajach rozwija się i wszyscy są zadowoleni.Może czas zweryfikować swoje poglądy bo niedługo w tym kraju nic już nie pozostanie naszego.
Dodano: 29.05.2015 18:07    Przez: ~zorientowany

KOMENTARZE

Wspaniale, w końcu ktoś się skutecznie postawił tej maszynie do zamieniania ziemi w pustynię.
Dodano: 29.05.2015 14:10    Przez: ~Wodnik
Czy będzie jakies oswiecanie spoeleczenstwa o plusach i minusach powstania kopalni? Czy jakas kampania bedzie, bo sa osoby niezdecydowane, wiele ich jest....
Dodano: 29.05.2015 14:20    Przez: ~niezdecydowana
Co tu oświecać i kogo? To nie jest daleko żeby zobaczyć na własne oczy jak wyglądają sprzedana za parę "srebników" zdewastowana gminY sąsiednie po odkrywce. Zalezy co kto lubi , bez jezior tez ludzie żyją, prawda?
Dodano: 29.05.2015 14:53    Przez: ~obserwator
Się uśmiałem.Kleczew jeszcze 10 lat temu nie miał żadnego jeziora (nie licząc tego dołka na za kościołem), a teraz ma tzw. Maltę, kolejne 500 ha się napełnia wodą. Mądre gminy potrafią wykorzystać kopalnię.
Dodano: 29.05.2015 16:44    Przez: ~quest
Mądre gminy i mądrzy mieszkańcy... Znając życie większość będzie przeciwko. Ale oczywiście nikt nie pomyśli o tym skąd ma prąd, że ktoś ma pracę w kopalni, elektrowni itd. Jeszcze za chwilę wskoczą tam pseudoekoterroryści i będą przekonywać przeciwko kopalni..
Dodano: 29.05.2015 17:12    Przez: nalsi
Panie quest. Albo jest Pan głupcem albo głupca Pan zgrywa. Kleczew nie miał żadnych jezior, bo jest DOKŁADNIE obkopany ze wszystkich stron dawnymi odkrywkami. Proszę spojrzeć na mapy przedwojenne (polecam Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego) Kleczew jest tam otoczony jeziorami, stawami i bagnami. Czy myślisz ignorancie, że ryba w herbie Kleczewa to był sen wariata? Oczywiście już dawno powinno zastąpić się tą rybę buldożerem, ale to inny temat.
Dodano: 29.05.2015 17:37    Przez: ~Ulrich von Jungingen
PS: Panie quest, a jak Pan myśli, skąd te 500 hektarów będzie mieć wodę? To będzie woda SKRADZIONA jeziorom Wilczyńskim, która zamiast wracać do tych jezior ląduje w Warcie lub w dołach pokopalnianych (trudno nazwać je jeziorami, jeziorami będą za minimum 50 lat), z których większość będzie najpewniej sprzedana prywatnym właścicielom i dostaniesz śrutem w dupę jak pójdziesz tam krótkowzroczny frajerze na spacer.
Dodano: 29.05.2015 18:04    Przez: ~Ulrich von Jungingen
Mamy XXI wiek i życie każdego z nas jest inne niż to było kilkanaście lat temu. Misja wzrostu gospodarczego kraju w którym przyszło nam żyć zależy od każdego z nas: ludzi pracy a szczególnie ludzi nauki. Chociaż ,niektoórzy mieniący się ludżmi nauki,niestety,nie prezentują stanowiska takiego jakie powinni głosić ,choćby ze względu na fakt że nauka jest motorem postępu. Próbują w wielu przypadkach przedstawiać górnictwo jako coś złego w tym kraju. A w innych krajach rozwija się i wszyscy są zadowoleni.Może czas zweryfikować swoje poglądy bo niedługo w tym kraju nic już nie pozostanie naszego.
Dodano: 29.05.2015 18:07    Przez: ~zorientowany
Trzeba poczekać informacja jakaś się napewno pojawi.
Dodano: 29.05.2015 18:09    Przez: ~też chętny i żądny infor ...
Ci mądrzy mieszkańcy mają tam dość dobrze prosperujące gospodarstwa i dobrą klasę ziemi. Cały czas inwestują poprzez kredyty. Gdyby kopalnia zapłaciła im za ich dobytek to starczyło by im na spłatę kredytów, a co dalej, za co żyć, za co kupić gdzie indziej ziemię tak dobrą, za co pobudować domy i budynki. Kopalnia jest tylko kulą u nogi dla mieszkańców dla gminy. Wpłaca podatki do gminy według swoich wyliczeń wydobycia i nie ma możliwości tego kontrolowania, a więc gmina jest oszukana na kwoty milionowe. Po za tym w momencie gdy kopalnia pojawia się na gminie, państwo ucina subwencje więc na jedno wychodzi. Na koniec gmina zostaje z rozjeżdżonymi drogami wielką dziurą i wielkim bałaganem.
Dodano: 29.05.2015 22:53    Przez: ~Ambroży
No ile szczurze jeszcze będziesz się śmiał i tobie podobni hipokryci? Sprawdźcie na mapach z przed odkrywki ile jezior było tuż przy Kleczewie przed kopalnianym spustoszeniem.
Dodano: 30.05.2015 18:17    Przez: ~Kaczka w locie
Pseudoekoterroryści,to kto to?
Dodano: 31.05.2015 08:19    Przez: ~quasipseudoekoterrorysta
Panie Zorientowany, To absurd co piszesz. Nauka opisująca i objaśniająca obiektywnie zachodzące procesy i zjawiska z natury jest obiektywna. Każda inna jest sprzedajną pseudonauką. Przyrodnik nie może nie widzieć (nawet jeżeli inwestor jemu sowicie zapłaci za ekspertyzę, czy raport OOŚ ) oczywistych faktów wskazujących na degradujący wpływ kopalnictwa odkrywkowego na przyrodę. W przeciwnym wypadku jest zwykłym oszustem i naciągaczem zaprzeczającym swemu sumieniu. Niezbyt dobrze pojmuję intencję zawartą w Twej wypowiedzi: "niektórzy mieniący się ludżmi nauki, niestety, nie prezentują stanowiska takiego jakie powinni głosić". Pytam wprost: jakie Twoim zdaniem powinni prezentować stanowisko w przedmiotowej sprawie? Czy Twoim zdaniem prawdziwi i dobrzy naukowcy, to tacy co napiszą ekspertyzę i raport OOŚ zawsze zgodnie z oczekiwaniami inwestora?
Dodano: 31.05.2015 17:24    Przez: ~Leśnik
Pytanie zasadne. Raport OOS winien przedstawiac wszystkie warianty realizacji inwestycji i taki wariant należy wybrać,który jest dla środowiska najkorzystniejszy. Raport napisany ,,na życzenie "inwestora nie jest obiektywny. A to, że inwestor płaci za raport to nie znaczy,że jest napisany pod jego potrzeby. Inwestor przedstawia raport dla uzyskania decyzji ,,Srodowiskowej". Ale najlepiej jest jeżeli raport poparty jest doświadczeniem i faktami,ktore z dzialalności można stwierdzić w terenie. A fakty są namacalne.Gornictwo w.brunatnego w tym rejonie istnieje już ponad 70 lat i ,,pustyni" w tym rejonie nie widać a na wcześniejszych terenach pokopalnianych trudno wskazać miejsca gdzie tu była eksploatacja węgla odkrywkowa met.odkrywkową. Oczywiście,jeżeli ktoś chce widzieć negatywne wpływy to je widzi i o nich będzie wciąż mowił. Ale działalnośc kopalnictwa odkrywkowego ,jestem przekonany,ma więcęj pozytywnych skutków .(naturalnie należ ...
Dodano: 31.05.2015 22:33    Przez: ~zorientowany
cd.(naturalnie należy rozpatrywać wszystkie problemy związane z kopalnictwem a nie tylko problemy środowiska naturalnego choćiaż one są bardzo istotne i ważne.). Wszak żyjemy już w XXI wieku i nasze oczekiwania i potrzeby są już inne.
Dodano: 31.05.2015 22:44    Przez: ~zorientowany
Właśnie - XXI wiek, a w środku Europy odkrywkę węgla brunatnego chcą zrobić! W jakich krajach górnictwo się rozwija? W Australii, Chile na pustyni, gdzie nikt nie mieszka?W Rosji, na Ukrainie, bo nic innego nie potrafią i nie mają? Jacy WSZYSCY są zadowoleni? Rozwiń proszę. Najbardziej zadowoleni są chyba sąsiedzi kopalni, nie?Wszędzie się kopalnie zamyka, nie tylko te najgorsze - odkrywkowe!Obudź się, stary!
Dodano: 07.06.2015 21:42    Przez: ~Maciek
Myślę skąd mam prąd. I dlaczego taki drogi. I dlaczego takie brudne powietrze. A Ci, co mają pracę w kopalni: KOPCIE U SIEBIE, NIECH WASZE DZIECI I ŻONY POZNAJĄ UROKI ŻYCIA KOŁO ODKRYWKI!
Dodano: 07.06.2015 22:59    Przez: ~STOP ZŁU
Podobno niektórzy radni wykupili ziemię - piochy w Dębnie i nie tylko !!! Jakie referendum ? Kasa się liczy tylko !!!
Dodano: 29.05.2015 18:13    Przez: ~Jan
zwałki pokopalniane za międzylesiem będą zagospodar owane............
Dodano: 29.05.2015 22:24    Przez: ~józek
Ustawić kamerę i filmować tych którzy głosują na nie, i potem głupkowatym dziadygom wyłączyć prąd na chociaż 1 miesiąc, może wtedy coś zrozumieją...
Dodano: 29.05.2015 22:30    Przez: ~Luniu
Ustawić kamerę i filmować tych, co głosować będą za kopalnią a następnie zakręcić im wodę pitną, nie podciągać wodociągów, kiedy kopalnia osuszy mi studnie, nie sprzedawać chleba ani żadnej innej żywności. Niech sobie żrą torf jak pozwolą zniszczyć tak żyzną ziemię. A, i jeszcze jedno - na wakacje nad jeziorko pokopalniane. To jest hipokryzja, że pozwala się na niszczenie własnej pięknej przyrody a jedzie się na wakacje w inne miejsce gdzie ludzie są mądrzejsi i nie pozwolili zniszczyć swojej okolicy.
Dodano: 30.05.2015 07:10    Przez: ~Kaczka w locie
a CHLEB z torfu ? woda w proszku ?? a ptaki i inne naOBRAZKACH ............
Dodano: 29.05.2015 22:40    Przez: ~DOSYC JUZ..............
Ci mądrzy mieszkańcy mają tam dość dobrze prosperujące gospodarstwa i dobrą klasę ziemi. Cały czas inwestują poprzez kredyty. Gdyby kopalnia zapłaciła im za ich dobytek to starczyło by im na spłatę kredytów, a co dalej, za co żyć, za co kupić gdzie indziej ziemię tak dobrą, za co pobudować domy i budynki. Kopalnia jest tylko kulą u nogi dla mieszkańców dla gminy. Wpłaca podatki do gminy według swoich wyliczeń wydobycia i nie ma możliwości tego kontrolowania, a więc gmina jest oszukana na kwoty milionowe. Po za tym w momencie gdy kopalnia pojawia się na gminie, państwo ucina subwencje więc na jedno wychodzi. Na koniec gmina zostaje z rozjeżdżonymi drogami wielką dziurą i wielkim bałaganem.
Dodano: 29.05.2015 22:55    Przez: ~Symforian
A co z "odkrywką Ościsłowo" - poszła w zapomnienie czy po cichu będzie otwarta?
Dodano: 29.05.2015 23:30    Przez: ~Mieszkaniec Ościsłowa
To co? zamknąć te kopalnie ludzi na bruk a wyngiel od ruskich kupimy przecież polska stoi bogato więc możemy sobie pozwalać na niszczenie resztek przemysłu przez filozofie niedouczonego społeczeństwa Prosto w oczy powiedzcie tym co z węgla utrzymują swoje rodziny że wywalacie ich na bruk a nasz wschodni przyjaciel już rączki zaciera bo zbyt bedzie miał większy na wyngielJak my tej kopalni nie otworzymy teraz to za pare lat otworzą ją niemcy bez żadnego referendum swoich zatrudnią węgiel wywiozą a wam zostanie dziura bez wody i wtedy bedziecie płakać dopiero.
Dodano: 30.05.2015 08:15    Przez: ~węglik
ty nas węglik nie strasz ruskami i niemcami,bo my obawiamy sie tylko decyzji "polskiego" rządu.
Dodano: 31.05.2015 08:23    Przez: ~tubylec miejscowy
Niemcy już kupują kopalnie w polsce to co debilami są trupa ratują to wszystko to manipulacja żeby zachować te złoża dla obcych wszędzie się opłaca tylko w polsce nie zobaczycie że zostaną nam tylko dziury w ziemi a węgiel pojedzie w siną dal po co przymiarki robiĄ do wycofania węgla jako surowca opałowego ?Ps z węglem nic wspólnego nie mam górnikiem nie jestem