Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościInnowacyjne wsparcie. Projekt dla młodych ludzi w pieczy zastępczej

Innowacyjne wsparcie. Projekt dla młodych ludzi w pieczy zastępczej

Materiał promocyjny

Dodano:
Innowacyjne wsparcie. Projekt dla młodych ludzi w pieczy zastępczej
materiał promocyjny

Blisko 3,4 mln zł na kilkuletnie wspieranie pieczy zastępczej w powiecie konińskim. Wielkopolski projekt, którego częścią jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie ruszy 1 stycznia.

Vouchery dla nastolatków, dostęp do specjalistów, indywidualne usługi dostosowane do dziecka i wzmacnianie pieczy zastępczej. To tylko niektóre z działań, które będą realizowane  dzięki europejskim środkom w ramach projektu „Wparcie deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w podregionie konińskim” w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski  2021-2027,  a którego  liderem  jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Projekt będzie  realizowany w powiatach całej Wielkopolski od 1 stycznia 2024 roku do 30 czerwca 2029 roku. Na całe zadanie powiat koniński pozyskał niespełna 3,4 mln zł.

- Mamy rocznie do wykorzystania  ok.600 tys. zł. To ogromna pomoc skierowana  do naszych rodzin zastępczych – mówi Elżbieta Sroczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie.

Aktualnie w 134 rodzinach przebywa 236 dzieci. Tylko w tym roku (a ten jeszcze się nie skończył) PCPR odnotował aż 67 nowych umieszczeń. Dzięki pieniądzom z projektu, dzieci i młodzież  ze specjalnymi potrzebami będą mogły mieć wykonywane pogłębione diagnozy – szybką ścieżkę dostępu do specjalistów z  różnych dziedzin.

– Diagnozy ułatwią pracę rodzinom,  będą  wskazówką   właściwego postepowania.  Teraz ciężko jest się dostać szybko do specjalisty, a naszym priorytetem jest „oczyszczanie” drogi rodzinom zastępczym, żeby mogły skupić się na pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami – podkreśla Elżbieta Sroczyńska.

Poza tym projekt przewiduje finansowanie usług dopasowanych indywidualnie do potrzeb dziecka. To są zajęcia wspomagające rozwój, kompensujące opóźnienia edukacyjne, społeczne (m.in. logopedyczne, fizjoterapia, psychoterapia, terapia  traumy ,rehabilitacja), ale tez poprawiające jego funkcjonowanie( zajęcia dodatkowe, korepetycje), czy też zajęcia rozwijające zainteresowania.

– Każdy koordynator, który ma pod opieką rodziny zastępcze wie, co jest im potrzebne. Myślę, że bardzo łatwo wyłonimy grupę dzieci, które będziemy mogli objąć projektem – mówi dyrektorka PCPR. – Teraz rok przed pełnoletnością ustalany jest plan indywidualny usamodzielnienia dziecka w pieczy i wskazuje się osobę dorosłą, która będzie go prowadzić (opiekun usamodzielnienia). W projekcie zakładamy, że działania zaczną się dużo wcześniej, już gdzieś między 15 a 16 rokiem życia, które będą przygotowywały  do usamodzielnienia m.in. warsztaty  umiejętności, i treningi  samodzielności, grupy wsparcia Będziemy też  mieli przygotowaną ofertę voucherów  dla młodych ludzi, które będą krojone wedle ich potrzeb. To może być kurs prawa jazdy, nauka języka obcego, rozwój zainteresowań sportowych, pasji – dodaje.

 Poza tym pieniądze z projektu przeznaczone będą na usługi dla  osób pełniących funkcje rodziny zastępczej: spokrewnionej, niezawodowej i zawodowej a także dla opiekunów usamodzielnienia. Planowane są spotkania integracyjne  rodzin, grupy wsparcia,  superwizje, ale  także  adaptacja i doposażenie mieszkań dla rodzin zawodowych. Zadań jest sporo, ale pracownicy konińskiego PCPR nie mogą się ich doczekać.

- Robimy równocześnie różne inne rzeczy. To co robimy dodatkowego nie zawsze wiąże się z dodatkowymi pieniędzmi. To wielka rzecz mieć  wokół siebie współpracowników, którzy są otwarci i chętni na nowe wyzwania, jeśli  stawką jest  poprawa jakości życia naszych  beneficjentów.  Zawsze im się chce,  nie słychać „ nie da się”  – chwali swój zespół Elżbieta Sroczyńska.

PCPR czeka też na rozpatrzenie przez służby wojewody dwóch wniosków złożonych do Funduszu Solidarnościowego. Pierwszy dotyczy objęcia usługami asystenta rodziny grupy 20 – 25 osób z niepełnosprawnościami, w tym niepełnosprawne dzieci w pieczy zastępczej. Drugi wniosek dotyczy usługi wytchnieniowej specjalistycznej w domach osób ze znacznymi  niepełnosprawnościami - dorosłych i dzieci (m.in. rehabilitant, fizjoterapeuta, dietetyk, psycholog, pielęgniarka).  

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole