Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościInny wymiar Dnia Dziecka. Lekarze rodzinni apelują do dorosłych

Inny wymiar Dnia Dziecka. Lekarze rodzinni apelują do dorosłych

Dodano:
Inny wymiar Dnia Dziecka. Lekarze rodzinni apelują do dorosłych
zdrowie

„Najlepszym prezentem, jaki możemy dać młodemu człowiekowi, jest nasza uważność!” – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Dzień Dziecka celebrujemy na różne sposoby. To nowe zabawki, lody, kino, sale zabaw i spacery. Jednak ten dzień powinien skłonić nas też do refleksji.

-  Z danych wynika, że znaleźliśmy się w momencie, w którym mierzymy się z ogromnym kryzysem samobójczym wśród młodych osób. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2022 roku ponad 2 tysiące osób do 18. roku życia dokonało zamachów samobójczych. To o kilkaset więcej niż w roku 2021. Najbardziej jednak dramatyczne jest to, że decyzję o odebraniu sobie życia podejmują już kilkuletnie dzieci. W ubiegłym roku w grupie wiekowej 7-12 lat odnotowano aż 85 prób samobójczych – mówi Bożena Janicka.

Czynników powodujących chęć targnięcia się na życie przez młode osoby jest wiele. Jak podkreśla prezes Janicka, czują się oni samotni, cierpią na depresję, stany lękowe.

- Nie potrafią radzić sobie z emocjami: smutkiem, frustracją, gniewem. Są bardziej podatni na uzależnienia, np. dopalacze. Dochodzi presja związana z nauką, osiąganiem sukcesów – na co nacisk kładzie najbliższe otoczenie. Kolejnymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zamachów samobójczych jest nietolerancja, brak akceptacji jeśli chodzi o tożsamość płciową, czy orientację seksualną. Traumatyczną sytuacją mogącą prowadzić do skrajnych zachowań jest przemoc, której doświadcza młody człowiek. Jak wynika z doniesień medialnych, przemoc też stała się plagą – mówią lekarze PPOZ.

Dostępność do specjalistów w Polsce jest ograniczona. Dlatego najważniejsza jest uważność i czujność dorosłych: rodziców, nauczycieli, pedagogów i psychologów oraz lekarzy.

- Tylko zainteresowanie, obserwacja, rozmowa pozwolą na wychwycenie niepokojących sygnałów i natychmiastową reakcję! – podkreśla Bożena Janicka.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole