Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościInwestycje w gminie Ślesin. Nowa droga i kanalizacja w Kępie!

Inwestycje w gminie Ślesin. Nowa droga i kanalizacja w Kępie!

Materiał promocyjny

Dodano:
Inwestycje w gminie Ślesin. Nowa droga i kanalizacja w Kępie!
materiał promocyjny

Gmina Ślesin pozyskała dofinansowanie na dwa niezwykle istotne zadania inwestycyjne, które poprawią komfort życia mieszkańców miejscowości Kępa. Jeszcze w tym roku powstanie tam nowa droga, a w przyszłym – kanalizacja sanitarna.

Dwa kilometry drogi gruntowej pod lasem niedługo się zmieni, jeszcze nie w asfaltową, ale zdecydowanie łatwiej będzie nią przejechać.

– To droga łącząca miejscowość Julia z Kępą, która jest alternatywą do drogi asfaltowej i biegnie pod lasem. Sporo osób w tej okolicy ma domy całoroczne i letniskowe, więc bardzo się cieszymy, że uda się wybudować dwa kilometry drogi – mówi burmistrz Mariusz Zaborowski. – Teraz jest tam droga nieutwardzona, a będzie pięciometrową drogą z kamienia, przygotowaną pod wylanie asfaltu. To byłby kolejny etap, gdzie już pewnie sami jako gmina byśmy to zrobili – dodaje.

Dofinansowanie na budowę drogi pod lasem wynosi 690 tys. zł. Pieniądze zostały przyznane gminie przez Lasy Państwowe, a samorząd do inwestycji będzie musiał zapewnić wkład własny w wysokości zaledwie 10 procent.

– To są kwoty kosztorysowe. Dokładne będą znane po przetargu. Inwestycja musi być wykonana jeszcze w tym roku – podkreśla burmistrz Ślesina.

To nie jedyna dobra wiadomość dla mieszkańców Kępy, w której powstaje coraz więcej domów.

– Realizacji doczeka się wykonana kilka lat temu dokumentacja projektowa na budowę kanalizacji sanitarnej – mówi Mariusz Zaborowski.

Okazuje się, że dokumentacja dotyczyła również innych miejscowości, tj. Wygoda, Niedźwiady Duże i Piotrkowice, gdzie kanalizację już udało się wybudować dzięki pieniądzom z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

– Wskaźnikiem była ilość zabudowań na kilometr. Kępa miała ten wskaźnik niski, bo są tam pola na długim odcinku i to nas dyskwalifikowało. Teraz pozyskaliśmy środki z drugiego rozdania Ładu Polskiego – mówi burmistrz Zaborowski. – Złożony został wniosek na 6 mln 650 tys. zł. Jesteśmy już po podpisaniu umowy, która opiewa na 7 mln 300 tys. zł. To oznacza, że mamy aż 91 procent dofinansowania – dodaje.

Umowa została podpisana w lipcu, a wykonawca ma teraz 14 miesięcy na realizację inwestycji. To będzie pierwszy jej etap. Drugi, zostanie zrealizowany z drugiego rozdania Ładu Polskiego.

– Na dokończenie kanalizacji w miejscowości Kępa otrzymaliśmy 3 mln 372 tys. zł. Przetarg musimy ogłosić do marca, więc mamy trochę czasu. Kiedy skończymy wszystko to cała Kępa będzie skanalizowana. Cieszymy się, bo to duże zadanie przy niewielkim wkładzie gminy – podkreśla Mariusz Zaborowski.

Z drugiego rozdania Polskiego Ładu gmina Ślesin pozyskała też pieniądze na inwestycje w budynki użyteczności publicznej. Wstępne promesy na ponad 3 mln zł są już na wymianę dachu i budowę fotowoltaiki w budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Młodzieżowej w Ślesinie, a także remont Sali gimnastycznej, termomodernizację i fotowoltaikę w Szkole Podstawowej przy ul. Żwirki i Wigury w Ślesinie. Za te pieniądze przy budynku byłego gimnazjum zostanie wybudowana nowa siedziba dla biblioteki. Natomiast za ponad 2 mln 930 tys. zł przebudowany zostanie budynek Szkoły Podstawowej w Ostrowążu. Tam wymieniony zostanie dach, wyremontowana będzie stara część budynku, a oba obiekty zostaną ze sobą połączone. Realizacja tych inwestycji planowana jest na przyszły rok.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole