Skocz do zawartości
LM.plWiadomościJak chronić się przed cyberprzestępcami?

Jak chronić się przed cyberprzestępcami?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami?

Dowiedz się, jak najlepiej chronić swoje połączenie internetowe przez cyberprzestępcami.

Ataki cyberprzestępców w ostatnich latach stają się coraz częstsze. Nasza rzeczywistość w dużym stopniu przeniosła się do sieci, gdzie zostawiamy informacje o sobie, dodajemy numery swoich kart i podajemy miękkie dane, które często mogą zostać przechwycone i wykorzystane na naszą niekorzyść. Jak się zatem chronić przed cyberprzestępczością?

Jaki jest cel cyberataków?

Celem ataków cyberprzestępców najczęściej jest osiągnięcie korzyści finansowych. Przestępcy działający w sieci mogą podszyć się na przykład pod bank, prosząc o ponowne wykonanie przelewu lub informując o dodatkowych promocjach, w których możemy wziąć udział. W ten sposób bardzo często udaje im się wyłudzić od klientów pieniądze, zachęcając do dobrowolnych wpłat.

Niektórzy cyberprzestępcy jako cel swoich ataków wybierają osoby lub firmy, od których mogą wydobyć ważne, poufne informacje, dotyczące różnego rodzaju projektów, przedsięwzięć i tym podobnych, w celu zdyskredytowania danego podmiotu.

Jakie są efekty ataku cyberprzestępców?

W przypadku dużych firm lub instytucji konsekwencjami cyberataków mogą być na przykład utrata klientów, reputacji firmy czy straty finansowe. Czasami ataki cyberprzestępców paraliżują działanie danej firmy na kilka godzin, tworząc w ten sposób olbrzymie straty.

Jeśli chodzi natomiast o osoby fizyczne, to cyberprzestępstwo najczęściej wiążą się z utratą pieniędzy lub zablokowanym kontem. Zdarza się również, że przez ataki hakerów do internetu wyciekają prywatne dane, co może mieć negatywny wpływ nie tylko na reputację ofiary, ale też na jej zdrowie psychiczne. Bardzo często hakerzy korzystają z atakowanych urządzeń do wykonywania czynów karalnych, co prowadzi poszkodowanych do bezpośrednich kontaktów z policją i organami sądowymi.

Jak chronić się przed cyberprzestępczością?

Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na przeciwdziałanie cyberprzestępczości. Dowiedz się, jak zabezpieczyć swój komputer i poufne dane.

  • Tworząc hasła do takich aplikacji, jak na przykład bankowość elektroniczna, pamiętaj o tym, że powinny być one bardzo skomplikowane, unikalne i długie. Muszą zawierać kompilację wielkich i małych liter oraz różnych znaków specjalnych lub cyfr. Ważne hasła nie mogą być standardowe, nie korzystaj więc z imion, dat urodziny lub innych ważnych wydarzeń z twojego życia. Cyberprzestępcy będą w stanie łatwo złamać takie zabezpieczenia.
  • Pamiętaj, aby regularnie zmieniać hasła do ważnych aplikacji, takich właśnie jak bankowość elektroniczna czy skrzynka mailowa, na której znajdują się ważne informacje. Zaleca się, aby dokonywać zmian hasła raz na 3-4 miesiące.
  • Korzystaj z najnowszych, zaktualizowanych programów antywirusowych - najlepiej od wiodących i uznanych producentów.
  • Nigdy nie klikaj w linki przychodzące do nas w podejrzanych wiadomościach lub takie pochodzące z niepewnych stron internetowych. Należy również mieć na uwadze to, aby nie wchodzić w załączniki przesyłane w nietypowych mailach, w takim formacie jak pdf. czy xls. Bardzo często zawierają one oprogramowanie, które posłuży cyberprzestępcom np. do włamania się na twoje konto bankowe.
  • Dbaj o to, aby połączenie z przeglądarki internetowej, z którego korzystasz, było szyfrowane. Jak to sprawdzić? Wystarczy, że zwrócisz uwagę na to, czy w adresie internetowym zamiast http pojawia się https.
  • Nie instaluj aplikacji ani wtyczek, które wyświetlają się jako konieczne do zainstalowania, aby móc bez przeszkód korzystać z danych treści czy stron. Bardzo często mają w sobie złośliwe oprogramowanie, które może poważnie zainfekować twój sprzęt.

Czy można zrobić coś więcej?

Szukając oferty internetu do swojego domu, warto sprawdzić, czy operator, na którego się decydujesz, ma dodatkowe usługi związane z zapewnieniem bezpiecznego połączenia. Wybierając internet domowy od UPC, możesz skorzystać z Pakietu Bezpieczeństwa UPC. Niezależnie od tego, na jaki pakiet się zdecydujesz - 300 Mb/s, 750 Mb/s czy 1 Gb/s - w każdej z tych opcji możesz cieszyć się dostępem do Pakietu Bezpieczeństwa.

W ramach Pakietu klienci zyskują dostęp do 5 licencji, które mogą zostać zainstalowane na dowolnych 5 urządzeniach. W ten sposób możesz zadbać o bezpieczeństwo nie tylko na swoim komputerze, lecz także tablecie czy smartfonie. Dzięki temu masz możliwość zabezpieczenia swoich zakupów w sieci, ochrony danych i haseł oraz ochrony najmłodszych użytkowników przed niewłaściwymi i niebezpiecznymi treściami w sieci.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Pakietu Bezpieczeństwa, zapytaj o poradę konsultantów infolinii UPC.

Czytaj więcej na temat:
internet, bezpieczeństwo
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole