Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak ocalić historię żydowskiej społeczności Konina? Potrzebne wsparcie

Jak ocalić historię żydowskiej społeczności Konina? Potrzebne wsparcie

Dodano:
Jak ocalić historię żydowskiej społeczności Konina? Potrzebne wsparcie
historia

Trwa zbiórka na przetłumaczenie Konińskiej Księgi Pamięci. Można dołączyć!

Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie zainicjowały zbiórkę na przetłumaczenie i wydanie Konińskiej Księgi Pamięci. To niezwykłe dzieło, napisane głównie w języku jidysz, zawiera świadectwa o życiu żydowskiej społeczności Konina przed i w trakcie Holokaustu.

W 1968 roku Stowarzyszenie Konińskich Żydów w Tel Awiwie wydało Konińską Księgę Pamięci, która trafiła na ręce dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Koninie, Lecha Hejmana. Księga ta zawiera teksty ocalałych z Holokaustu oraz tych, którzy opuścili Konin przed II wojną światową. Autorzy opisują dawny Konin, życie żydowskie oraz codzienność mieszkańców, tworząc bogaty obraz historii miasta.

- Potrzeba sporych nakładów środków, których nie posiada ani Stowarzyszenie ani Biblioteka. Wierzymy jednak, że wspólnymi siłami uda się zebrać potrzebną kwotę, aby wiedza zamknięta w tym tomie mogła stać się powszechna i dostępna dla czytelniczek i czytelników obecnie zamieszkujących Konin, ale również wszystkich osób, które zechcą do niej sięgnąć - pisze na stronie zbiórki Stowarzyszenie Przyjaciół MBP w Koninie.

Żydzi żyli w Koninie od setek lat, a ich życie i praca były nierozerwalnie związane z chrześcijańskimi współobywatelami. Konińska Księga Pamięci, napisana głównie w jidysz i częściowo w hebrajskim, była dotąd przetłumaczona jedynie fragmentarycznie na język angielski i polski. Pełne przetłumaczenie i wydanie tej księgi pozwoli na upowszechnienie wiedzy o wspólnej historii miasta i jego mieszkańców.

Można w ten sposób ocalić historię żydowskiej społeczności Konina poprzez przetłumaczenie Konińskiej Księgi Pamięci. Każda wpłata jest cenna. Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na zbiórkę na Pomagam.pl.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole