Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak przetrwać upały i jak zadbać o zdrowie? Najlepsze sposoby na schłodzenie się

Jak przetrwać upały i jak zadbać o zdrowie? Najlepsze sposoby na schłodzenie się

Dodano: , Żródło: LM.pl
Jak przetrwać upały i jak zadbać o zdrowie? Najlepsze sposoby na schłodzenie się
lato

Woda to najlepszy sposób na upały. W taki dzień jak dzisiaj trzeba ją pić, ale można się też w niej schłodzić.

Temperatura maksymalna ma dzisiaj osiągnąć nawet 34 stopnie Celsjusza. Meteorolodzy prognozują też burze, którym mogą towarzyszyć silne opady deszczu i porywy wiatru do 100 km/h. Póki co upał daje się we znaki i warto wiedzieć, gdzie można się schłodzić. W Koninie to przede wszystkim kurtyny wodne, które ustawiono przy targowisku na Piątym Osiedlu oraz w centrum, przy skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Alei 1 Maja. Można też posiedzieć i powdychać solankową mgiełkę przy tężni na ul. Sosnowej, albo wykąpać się w Gosławicach. Przypominamy, że do Przystani Gosławice dojechać można autobusem MZK i od przystanku do plaży kursuje bezpłatna linia wakacyjna „PG”.

Kąpieli wodnych można zażywać też w Mikorzynie, Kleczewie, Ślesinie, Licheniu i Kozarzewku. Wszędzie tam sanepid sprawdził jakość wody, a kąpielisk do godz. 18:00 strzegą ratownicy. Na kleczewskiej Malcie oraz na głównej plaży w Ślesinie schłodzić można się też korzystając z dmuchanego placu zabaw i wodnego toru przeszkód. Nieopodal ślesińskiej plaży wytchnienie mogą dać również tężnie.

Chwili wytchnienia w gorący dzień można szukać również na wodnym placu zabaw w Turku, który działa codziennie od godz. 10:00 do 20:00. Nową atrakcją, która sprawdzi się w upał jest też basen przy deptaku w Słupcy. Natomiast w Kole to tężnia w parku im. Moniuszki oraz kurtyny wodne ustawione przed ratuszem i Urzędem Skarbowym.

Pamiętajcie, że kąpiele słoneczne są zalecane ze względu na witaminę D, ale kiedy temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza, wzrasta zagrożenie udarem cieplnym. Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zalecają stosowanie kremów z wysokim filtrem UV, a także przypominają o ochronie głowy (kapelusz, czapka, chusta). W upały powinno się też wypijać więcej płynów. Dziennie zaleca się nawet dwa litry, najlepiej wody mineralnej. Przy wysokiej temperaturze nie jest wskazane spożywanie lodów. Jak podkreślają medycy, najłatwiej wtedy o infekcje. Wystrzegajmy się spożywania posiłków w niesprawdzonych barach i punktach gastronomicznych. Latem częściej dochodzi do zatruć salmonellą.

- W upalne dni, gdy lejący się z nieba żar osłabia i rozleniwia, warto zadbać o wzmacniającą i lekkostrawną dietę. W menu powinny się znaleźć produkty wspomagające produkcję melaniny i dostarczające witaminy A (wątróbka, ryby, żółte sery i żółtka jaj). Bombą witaminową są także owoce i warzywa sezonowe: truskawki, papryka, pomidory, cytryny, pomarańcze, kiwi (witamina C - wzmacnia skórę i ma działanie odtruwające). Na zdrowie i urodę wpływ mają rośliny strączkowe, melony, marchewka, szpinak - zapobiegają odwodnieniu i utrzymują opaleniznę (dostarczają witamin E i B) – informuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Korzystając z kąpieli, pamiętajcie o unikaniu niestrzeżonych kąpielisk i nie wchodzeniu do wody, gdy organizm jest rozgrzany. Może wówczas dojść do szoku termicznego, a nawet śmierci.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole