Jak zmieniała się pomoc społeczna i samorząd? Konferencja w Starym Mieście

fot. LM.pl
Gmina Stare Miasto o zmianach i wyzwaniach, czyli konferencja na 35-lecie samorządu terytorialnego i pomocy społecznej.
Z jakimi wyzwaniami mierzy się samorząd terytorialny, jak ważna jest spójna wizja rozwoju gminy, czy lepiej kontynuować działania poprzednika, czy może warto przeprowadzić rewolucję? Takie tematy podjęto podczas konferencji z okazji 35-lecia samorządu terytorialnego i pomocy społecznej, którą zorganizował Urząd Gminy Stare Miasto wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Hasło konferencji brzmiało: „Człowiek i rodzina w społeczności lokalnej – w 35-lecie samorządu terytorialnego i pomocy społecznej”. W trakcie wydarzenia odbyły się dwa panele dyskusyjne, dotyczące rozwoju samorządu terytorialnego oraz zadań pracowników socjalnych. Rozmowy prowadziła Iwona Krzyżak z portalu LM.pl.
W dyskusji „Samorząd terytorialny wczoraj i dziś” uczestniczyli: Andrzej Drewniak – wójt gminy Stare Miasto w latach 1990–2002, Dariusz Puchała – obecny wójt od 2018 roku, i Stefan Dziamara – burmistrz Rychwała od 2010 roku. Rozmawiano o rozwoju polskiej samorządności, wyzwaniach i sukcesach, o wartościach, które powinny pozostać niezmienne przez kolejne 35 lat, i o tym, co powinno się zmienić, ułatwiając codzienną pracę samorządu.
Wprowadzeniem do drugiej części konferencji, dotyczącej pomocy społecznej, był wykład dr Katarzyny Delikowskiej na temat: „Kompetencje pracownika samorządowego wczoraj i dziś”. Dr Katarzyna Delikowska jest wykładowczynią i praktykiem w obszarze nauk społecznych, specjalizującą się w pedagogice. W swoim wystąpieniu omówiła ewolucję kompetencji pracowników samorządowych w kontekście zmian społecznych i instytucjonalnych.
W drugim panelu, zatytułowanym „Pracownicy samorządowi w służbie społeczności lokalnej”, wzięły udział: Monika Donke-Cieślewicz – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, reprezentująca Wojewodę Wielkopolskiego, Olimpia Piłat-Pawlak – kierownik Działu Rozwoju Kadr Pomocy i Integracji Społecznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, oraz dr Maria Szumigalska – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście. Specjalistki dyskutowały o tym, jak zmieniały się potrzeby osób korzystających z pomocy społecznej na przestrzeni ostatnich 35 lat i w jaki sposób pracownicy socjalni dostosowywali się do przemian. Rozmawiano o barierach w realizacji usług społecznych w gminach i o tym, co zrobić, aby ułatwić pracę ośrodkom pomocy w terenie.
Spotkanie było okazją do wręczenia odznaczeń honorowych „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego” pracownicom GOPS w Starym Mieście: Joannie Derdzie i Annie Szafran. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP.
fot. UG Stare Miasto
„Retro Prasówka” - Mateusz Krzesiński (Meloradio) i Bartosz Skonieczny (LM.pl) czytają wydania gazet sprzed kilkudziesięciu lat.