Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKatalizatory na celowniku złodziei. Koninianie uważajcie!

Katalizatory na celowniku złodziei. Koninianie uważajcie!

Dodano:
Katalizatory na celowniku złodziei. Koninianie uważajcie!

Od początku sierpnia konińska policja odnotowała trzy kradzieże katalizatorów. Okazuje się, że na niewielkiej samochodowej części można sporo zarobić. Branżowe media piszą o prawdziwej pladze w Polsce. Czy dotarła ona do Konina?

Katalizator to jeden z elementów układu wydechowego, który służy do zmniejszania emisji szkodliwych spalin w samochodzie. Przypomina on tłumik, a znaleźć w nim można takie pierwiastki jak: platyna, srebro, czy pallad. Dzięki temu za używany katalizator skupy płacą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego są one łakomym kąskiem dla złodziei. Jak donosi „Auto Świat” więcej warte są katalizatory ze starszych aut niż z nowych modeli.

- Przy niższych cenach surowców, przy mniejszym doświadczeniu w produkcji i projektowaniu "planowanego zużycia" producenci byli kiedyś znacznie bardziej rozrzutni niż teraz. Prawdopodobieństwo tego, że ktoś ukradnie nam katalizator ze starszego auta jest większe także z innego powodu. Kiedyś katalizatory umieszczano centralnie pod samochodem, w okolicach pierwszego tłumika, więc dostęp do nich spod auta jest bardzo łatwy. Ponadprzeciętnie często giną też katalizatory z popularnych hybryd – ponoć dlatego, że są z reguły w lepszym stanie – informuje „Auto Świat”.

Okazuje się, że wymontowanie katalizatora może zająć kilkadziesiąt sekund. Złodziejski trend najprawdopodobniej dotarł do Konina i powiatu konińskiego.

– Od początku sierpnia przyjęliśmy trzy zgłoszenia. Wcześniej nie odnotowaliśmy żadnego takiego przypadku – mówi Szymon Urycki z Komendy Miejskiej Policji w Koninie. – Kryminalni rozpracowują te sprawy, sprawdzają monitoringi – dodaje.

Póki co, do kradzieży katalizatorów doszło na piątym osiedlu, na Zatorzu i w Kijowcu, gm. Ślesin. Postępowanie prowadzone jest w kierunku przywłaszczenia, za które grozi od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole