Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKleczew. Będzie połączenie biblioteki i centrum kultury? Radni za

Kleczew. Będzie połączenie biblioteki i centrum kultury? Radni za

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kleczew. Będzie połączenie biblioteki i centrum kultury? Radni za
Kleczew

Autorem pomysłu połączenia jednostek jest burmistrz Mariusz Musiałowski. Jak tłumaczył podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Kleczewie, jedna instytucja to lepsza koordynacja działań. – Dochodziło do sytuacji, że imprezy zamiast się uzupełniać, konkurowały ze sobą. Działania jednej jednostki nawet przeszkadzały innej – mówił.

Argumentem mają być również finanse. Oszczędności sięgnąć mają ponad 100 tys. zł rocznie. Po zmianach instytucja będzie miała jednego dyrektora (teraz jest dwóch: jeden w bibliotece, drugi w ośrodku kultury), zwolnić ma się również jeden etat księgowego, który za pół roku przejdzie na emeryturę.

Kto będzie dyrektorem?

Pracę zachować mają natomiast wszyscy dotychczasowi zatrudnieni w obu placówkach. To łącznie 22 etaty. Zmienić ma się natomiast podział obowiązków. Jak wyjaśniał burmistrz Mariusz Musiałowski, dzięki połączeniu jednostek pracownicy jednej z nich będą mogli wymieniać się obowiązkami z pracownikami drugiej. – Obecnie w centrum kultury niektóre osoby mają po kilkadziesiąt nadgodzin – tłumaczył.

Kto będzie dyrektorem Bibliotecznego Centrum Kultury (tak ma nazywać się nowa jednostka)? Burmistrz może ogłosić konkurs lub powierzyć to stanowisko jednemu z obecnych kierowników. Rozmowy z nimi mają odbyć się w środę, choć, jak mówi burmistrz Mariusz Musiałowski, już teraz dyrektor MGOK Zbigniew Dobrzycki miał wyraził zainteresowania prowadzeniem nowej instytucji.

Nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolony z działań pani dyrektor Siupy [dyrektor biblioteki – przyp. red.]. Wydaje mi się, że mamy na pokładzie skutecznego menedżera. Nie lubię wyważać otwartych drzwi. Bardzo mocno rozważę powołanie pani Siup na to stanowisko – powiedział burmistrz Kleczewa.

Zgodzić musi się jeszcze minister

We wtorek radni podejmowali uchwałę intencyjną w sprawie połączenia instytucji. Nie jest ona jeszcze wiążąca – to dopiero wyrażenie zdania przez radnych. W większości poparli oni ten pomysł. Za głosowało dziesięciu radnych (Tomasz Biegasiewicz, Adam Chorbiński, Marian Kapela, Marek Łuczak, Halina Maciejewska, Jarosław Maciejewski, Jacek Pernal, Wiesław Stolarski, Ewa Szacowna i Dominika Woźniak), wstrzymało się dwóch radnych (Dariusz Michalak, Maciej Trzewiczyński), dwóch było przeciw (Andrzej Pawlaczyk, Jacek Tylman), nieobecny był jeden radny (Wojciech Krzywdziński).

By do połączenia biblioteki i ośrodka kultury doszło opinie wyrazić muszą jeszcze Krajowa Rada Biblioteczna, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie. Następnie zgodę musi wydać jeszcze minister kultury. Według planu połączenie mogłoby nastąpić za ok. pół roku.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole