Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKleczew przed referendum. Jedni walczą o wysoką, drudzy o niską frekwencję

Kleczew przed referendum. Jedni walczą o wysoką, drudzy o niską frekwencję

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kleczew przed referendum. Jedni walczą o wysoką, drudzy o niską frekwencję
Odwołają Radę Miejską?

Już w najbliższą niedzielę w gminie Kleczew odbędzie się referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej. Kampanie prowadzą zarówno przedstawiciele inicjatywy referendalnej, jak i opozycyjnych wobec burmistrza radnych.

3238 osób musi wziąć udział w referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Kleczewie, by było ono wiążące. Mieszkańcy do urn pójdą już w najbliższą niedzielę, a temat frekwencji dominuje w toczącej się kampanii referendalnej.

Rozmawiają z mieszkańcami, bo ważna jest frekwencja

Marszewo, niewielkie sołectwo na granicy z gminą Wilczyn, było ostatnim przystankiem na kampanijnej trasie grupy referendalnej. W ostatnich kilkunastu dniach jej członkowie pojawili się na wszystkich siedemnastu spotkaniach sołeckich, przekonując, tłumacząc i zachęcając mieszkańców całej gminy do udziału w referendum. – To był bardzo ciekawe spotkania. Było bardzo dużo pytań, dużo wątpliwości, mam nadzieję, że udało się nam je rozwiać. Cieszymy się, że udało nam się dotrzeć do bardzo dużej liczby osób. Na spotkania sołeckie przychodzą osoby, które nie mają Facebooka, więc czasem nawet o takiej inicjatywie nie wiedzieli – mówi Ilona Paszek-Hajdrych, jedna z przedstawicielek grupy referendalnej.

Na spotkaniach z mieszkańcami przedstawiciele grupy referendalnej przedstawiają swoje zdanie na temat pracy opozycyjnych wobec burmistrza radnych z klubu Samorządni'2018, ale również zachęcają po prostu do wzięcia udziału w referendum. – Robimy wszystko, by ludzi, którzy nie wiedzą o tej inicjatywie było jak najmniej, by wzięli udział i wyrazili swoje zdanie – przekonuje Ilona Paszek-Hajdrych.

Frekwencja jest bowiem kluczowa – nawet jeżeli większość głosujących mieszkańców będzie za odwołaniem Rady Miejskiej, ale do urn nie pójdzie wystarczająco dużo ludzi, to referendum będzie nieważne, a radni utrzymają swoje stanowiska. Stąd zachęta grupy referendalnej, by iść i głosować, nawet za pozostaniem obecnej Rady.

Samorządni'2018 przekonują – zostań w domu

Dokładnie odwrotną strategię, to nie zaskoczenie, przyjęli Samorządni'2018. W ostatnich dniach opozycyjni wobec burmistrza radni rozdawali w gminie ulotki z dziesięcioma pytaniami do mieszkańców, które miały przekonywać do ich punktu widzenia. Ulotka kończy się stwierdzeniem: „Nie chcesz odwołania Rady? Zostań w domu!!!”. Na innej mieszkańcy mogli przeczytać: „Referendum? Dziękuję, nie idę!". Trójka członków klubu pojawiła się również na środowym spotkaniu sołeckim w Kleczewie.

Samorządni'2018 liczą na to, co jest największym wyzwaniem stojącym przed grupą referendalną – na zbyt niską frekwencję w referendum. Wtedy jego wynik, nawet negatywny dla radnych, nie będzie miał znaczenia. Referendum będzie po prostu nieważne.

Głosowanie w niedzielę w siedmiu miejscach

67% – tyle wynosiła frekwencja w ostatnich wyborach samorządowych w gminie Kleczew, w których burmistrzem został Mariusz Musiałowski, a na stanowiska wybrani zostali obecni radni. Takiego wyniku Kleczewowi pozazdrościć mogła niejedna gmina. To zarówno nadzieja, jak i wyzwanie dla inicjatorów referendum. To właśnie liczba głosujących mieszkańców w 2018 roku wyznaczyła granicę frekwencji w zbliżającym się referendum, którą mieszkańcy muszą przeskoczyć, by było ono wiążące. Z drugiej strony grupa inicjatywy referendalnej liczy na to, że skoro trzy lata temu aż tylu mieszkańców ruszyło do urn, to może i tym razem frekwencja nie zawiedzie.

Od soboty rozpoczyna się cisza referendalna, a w niedzielę – głosowanie. Lokale referendalne otwarte będą od godz. 7.00 do godz. 21.00. Głosować będzie można w siedmiu miejscach: Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury przy al. 600-lecia 33 w Kleczewie, Ośrodku Sportu i Rekreacji przy al. 600-lecia 21 w Kleczewie, Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Św. Kingi 7 w Kleczewie, w budynku przy ul. Strażackiej 2 w Kleczewie, w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złotkowie i w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Szkolnej 17 w Budzisławiu Kościelnym (dwie komisje).

Kleczew w przeddzień referendum. Walczą o wysoką i niską frekwencję
Kleczew w przeddzień referendum. Walczą o wysoką i niską frekwencję
Kleczew w przeddzień referendum. Walczą o wysoką i niską frekwencję
Kleczew w przeddzień referendum. Walczą o wysoką i niską frekwencję
Kleczew w przeddzień referendum. Walczą o wysoką i niską frekwencję
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole