Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Powyborcze układanki. Obywatele się wzmocnią, Adamów dalej wiceprezydentem?

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

IMGW: W nocy z wtorku na środę prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C.

LM.plWiadomościKleszcze w natarciu. Jak się przed nimi uchronić?

Kleszcze w natarciu. Jak się przed nimi uchronić?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kleszcze w natarciu. Jak się przed nimi uchronić?

Słońce za oknem zachęca do spędzania czas w ogrodzie i majówkowych wędrówek. Pamiętajcie, żeby zabezpieczyć się przed kleszczami!

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia przypomina, że rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. W 2021 roku było ich 12,5 tysiąca, a w 2022 roku już ponad 17 tysięcy. Jeszcze kilka lat temu kleszcze atakowały przede wszystkim od końca czerwca, z krótką przerwą – do października. Teraz wystarczy, że słupki rtęci podskoczą powyżej zera, a groźne pasożyty wypatrują swojego żywiciela.

-  Nie ma już bezpiecznej pory roku, ani miejsca! Apelując o zachowanie szczególnej ostrożności, apelujemy jednocześnie o zaszczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, które może zakończyć się nawet śmiercią! – przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Kleszcze wspinają się na trawy i krzewy, maksymalnie na wysokość 120-150 cm. Człowiek, czy zwierzę ocierając się o rośliny „zabiera” je z sobą. Ich ukłucie nie boli i nie wywołuje natychmiastowych objawów. Ukąszenia łatwo można nie zauważyć. Pajęczaki mogą utrzymywać się na skórze od kilku dni do tygodnia! Jak się chronić?

– Zacznijmy od ubioru. Przed wyjściem na łono natury, tam gdzie jest dużo zieleni, należy założyć obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę kapelusz. Po powrocie do domu koniecznie trzeba się dokładnie obejrzeć. Sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, w których skóra jest najdelikatniejsza: pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych, za uszami, na granicy włosów, na karku, ramionach, pod biustem, w okolicach pępka, w pachwinach, wokół genitaliów – radzi Bożena Janicka. - Gdy tylko zauważymy wbitego w skórę pasożyta, należy natychmiast go usunąć. Absolutnie nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną ani wyciskać! Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem obrotowym. Po usunięciu miejsce po ukłuciu obserwować. Gdy pojawi się okrągłe zaczerwienienie, które się rozszerza, należy jak najszybciej udać się do lekarza – dodaje.

Najskuteczniejszym sposobem uchronienia się przed ciężkim przebiegiem kleszczowego zapalenia mózgu są szczepienia. Dostępne są dwie skuteczne i bezpieczne szczepionki, które można stosować już u dzieci od 2 roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że zaszczepienie się przeciw KZM nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, w tym przed boreliozą (tę leczy się antybiotykami).

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole