Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKlimatyczne przebudzenie Konina. Zielono - niebieskie zmiany w otoczeniu

Klimatyczne przebudzenie Konina. Zielono - niebieskie zmiany w otoczeniu

Dodano:
Klimatyczne przebudzenie Konina. Zielono - niebieskie zmiany w otoczeniu
Zielone korytarze

 „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie" - to projekt dotyczący zwiększenia powierzchni terenów zielonych w mieście.

Dzięki tym inwestycjom poprawi się mikroklimat, zlikwidowane zostaną tzw. betonowe wyspy ciepła, polepszy się zagospodarowanie wód opadowych, ale przede wszystkim powstaną nowe miejsca na relaks, wypoczynek w otoczeniu zieleni. - Wśród 69 wniosków, które zostały złożone w tym programie, nasz wniosek uzyskał drugie miejsce, a więc jest możliwość sfinansowania naszego projektu, który nazwaliśmy „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” - powiedział Piotr Korytkowski, prezydent Konina podczas konferencji prasowej inaugurującej realizacje projektu. - Praca nad tym wnioskiem trwała kilka lat, zaczęła się w 2019 roku. Mamy 85-procentowe dofinansowanie tego projektu w kwocie 8 mln 230 tysięcy złotych. Wartość całego projektu to ponad 9 milionów 119 tys. złotych. Projekt będzie realizowany z podmiotem zagranicznym z Norwegii oraz z podmiotami krajowymi: Polskim Stowarzyszeniem Dachy Zielone oraz Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Będzie realizowany między 1 września 2020 a 30 kwietnia 2024 roku. Czeka nas więc kilka lat pracy.

Poszczególne punkty projektu omówiła Joanna Olczak, architekt miejski. Dzięki dofinansowaniu projektowi powstaną: dwa parki na Zatorzu oraz na V osiedlu przy ul. 11 Listopada o łącznej powierzchni 3 038 metrów kwadratowych, siedem zielonych podwórek miejskich w następujących lokalizacjach: teren przy amfiteatrze, przy Osiedlu Diamentowym, na V osiedlu, przy ul. Dworcowej, na osiedlu Chorzeń, na placu Wolności i wsypie Pociejewo.

Partnerami Konina w projekcie są: Norwegian Association for Green Infrastructure, Polskie Stowarzyszenie "Dachy Zielone" i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, który przygotuje koncepcje zagospodarowania tych terenów.

- To, co jest bardzo ważne, żeby te projekty łączyły, uzupełniały się, przenikały wzajemnie – powiedziała dr inż. Marta Weber-Siwirska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a także przedstawicielka stowarzyszenia Dachy Zielone. - Te działania będą realizowane jako zwiększenie terenów zieleni. Będziemy projektować ogrody deszczowe, dobierać roślinność, żeby była dopasowana do poszczególnych stanowisk w różnych lokalizacjach miasta. To będzie miało wpływa na miasto jako całość, a wdrożenie tych pomysłów będzie wpływało na redukcję efektu miejskiej wyspy ciepła. To swego rodzaju wyzwanie. Dlatego mamy grupę studentów, z którą staramy się pracować tak, aby oni swoje świeże wizje wnosili, a my tam, gdzie trzeba, próbujemy ich trochę przystopować, aby dostosować do konkretnego miejsca. Musi się to zmieścić w funduszu, który jest przeznaczony na te konkretne realizacje, ale staramy by było to zgodne z charakterem danego miejsca i oczekiwaniami użytkowników. Wartość estetyczne jest istotna.

Nie ma jeszcze dokładnych terminów realizacji poszczeólnych terenów. Trwają prace koncepcyjne i uzgodnienia formalne, jak chociażby w przypadku zabytkowej części miasta, czyli placu Wolności, gdzie wiele warunków należy uzgodnić z konserwatorem zabytków. Już wiadomo, że nie zgodził się na usytuowanie fontann. Pojawił się za to pomysł na wodę płynącą. W przypadku zagospodarowania rynku niezbędne są uzgodnienia formalne. W grudniu przewidziane jest spotkanie z konserwatorem zabytków w celu przedstawienia pierwszych założeń. Ciekawe dla projektantów jest także konińskie Pociejewo.

- Jestem zachwycona Koninem, jest to bardzo zielone miasto z ogromny potencjałem. Konieczne są tutaj działania porządkujące pewne fragmenty, dodanie niektórych elementów, a w niektórych fragmentach odświeżenie terenu, ale generalnie mogą powychodzić fantastyczne rzeczy – oceniła Marta Weber-Siwirska z UP we Wrocławiu.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole