Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKolej Konin – Turek. Analizowane są dwie trasy, ruszają konsultacje społeczne

Kolej Konin – Turek. Analizowane są dwie trasy, ruszają konsultacje społeczne

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kolej Konin – Turek. Analizowane są dwie trasy, ruszają konsultacje społeczne
Kolej+

Dwie trasy możliwego przebiegu linii kolejowej Konin – Turek analizowane są w ramach przygotowywania studium tego projektu. W przyszłym tygodniu zaplanowane są dwa spotkania w ramach konsultacji społecznych tej inwestycji.

Jak informuje powiat turecki, jeden z samorządów, które włączyły się w finansowanie opracowania studium planistyczno-prognostycznego dla budowy linii kolejowej Konin – Turek, w ramach prac nad tym studium odbyły się już dwa spotkania robocze. Ustalone zostały wstępnie dwie alternatywne trasy przebiegu nowej linii. Według jednej połączenie miałoby prowadzić przez Tuliszków i Stare Miasto do Konina. Druga koncepcja mówi o Brudzewie, Władysławowie, Krzymowie i wpięciu się w istniejącą magistralę E20 w okolicach Kramska.

Podczas spotkań dyskutowano również o możliwości przewozu towarów projektowaną linią. Według planistów będzie to możliwe. – Jednakże dodatkowa infrastruktura temu służąca, taka jak terminale cargo i bocznice, może znacząco podnieść koszty realizacji projektu, a tym samym obniżyć projekt w rankingu całego programu Kolej+ – informuje w komunikacie powiat turecki. – W przygotowywanym projekcie należy wziąć pod uwagę możliwość rozbudowy infrastruktury towarowej w późniejszym okresie, już po zakończeniu budowy kolei pasażerskiej.

Podobnie ma się sprawa z ewentualną dalszą rozbudową linii już poza Turek. – Najprawdopodobniej przystanek w Turku ulokowany byłby w południowej części miasta, w rejonie gdzie planowany miał być przebieg obwodnicy południowej Turku, czyli na południe od osiedla Zapałczanego lub we wschodniej części miasta. Oba te rozwiązania dadzą możliwość dalszej rozbudowy – czytamy w komunikacie.

Kolejnym krokiem w wykonaniu studium będą konsultacje społeczne. Dla mieszkańców gmin powiatu  tureckiego (Turku, Kawęczyna, Władysławowa, Brudzewa, Malanowa, Tuliszkowa, Przykony i Dobrej) konsultacje w formie hybrydowej odbędą się w czwartek 30 września o godzinie 16.30. Stacjonarnie spotkanie odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Turku przy ulicy Parkowej 3, również o godz. 16.30.

Dla mieszkańców gmin powiatu  konińskiego (Stare Miasto, Krzymów, Kramsk oraz Konina) konsultacje w formie online  odbędą się w piątek 1 października 2021 r. o godzinie 16.30.

Aby wziąć udział w konsultacjach, należy przesłać informację o chęci uczestnictwa na adres mailowy konsultacje@bbf.pl do 28 września (wtorek). Link do telekonferencji zostanie przesłany zainteresowanym osobom 28 września (wtorek) wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi projektu.

Pomysł budowy linii kolejowej pomiędzy Koninem, a Turkiem pojawił się przy okazji rządowego programu Kolej+. Forsują go lokalni działacze PiS z wiceministrem Ryszardem Bartosikiem na czele. Samorząd województwa wielkopolskiego zgłosił projekt do programu wraz z czterema innymi liniami. Wszystkie projekty uzyskały akceptację PKP PLK S.A. Kolejnym krokiem jest wykonanie do listopada wspomnianego studium.

fot. powiat turecki

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole