Kolejne dobre miejsce. Po modernizacji nie do poznania

Nowoczesna, przestronna, wygodna, otwarta, przyjazna dla wszystkich. Biblioteka w Skulsku po modernizacji to zupełnie inny obiekt.
Kapitalny remont dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt był realizowany pod egidą Instytutu Książki. Nowoczesny i przestronny obiekt jest przyjazny osobom niepełnosprawnym, seniorom i dzieciom.
– Nowa siedziba stanie się ważnym punktem na kulturalnej mapie naszego regionu – powiedział w dniu oficjalnego otwarcia Andrzej Operacz, wójt. – Miejscem tętniącym życiem i sprzyjającym rozwojowi wszystkich pokoleń naszej społeczności. Życzę mieszkańcom, czytelnikom by przychodzili tutaj z radością aby zanurzyć się w lekturze, obejrzeć wystawę, rozkoszować się kulturą, po prostu miło spędzić czas.
Budynek pochodzi z lat 70-tych ubiegłego wieku. Placówka działała w skromnych warunkach: wysoki parter, ciasne pomieszczenia, które utrudniały dostęp do księgozbioru. Dzięki dofinasowaniu przyznanemu przez ministerstwo kultury za pośrednictwem Instytutu Książki, czyli ponad dwóch mln złotych i 800 tysięcy z budżetu gminy, można było zmodernizować stary budynek. Teraz ma windę zewnętrzną, nową klatkę schodową, duże pomieszczenia na zajęcia dla seniorów i juniorów. Jest miejsce na wieczorki poetyckie, spotkania z autorami, zajęcia kulturalne.
– Nowoczesna siedziba z ulepszoną technologią pozwoli sprostać potrzebom współczesnych czytelników oraz zintegrować lokalną społeczność – powiedziała Ewa Wolaszek, dyrektorka biblioteki. Dodatkową atrakcją jest książkomat, który umożliwia dostęp do literatury na szerszą skalę. – Mamy nadzieję, że mieszkańcy gminy oraz turyści z przyjemnością będą korzystać z dostępnej, nowoczesnej przestrzeni dającej możliwość działalności kulturalnej, edukacyjnej i informacyjnej dla wszystkich.
O tym, że miniony 2022 nie był łaskawy dla tego typu inwestycji powiedział przedstawiciel Instytutu Książki. Odnotowano największą liczbę rezygnacji. – To, co się działo na rynku budowlanym z cenami, spowodowało, że nie wszystkim się powiodło. Nie wszyscy mieli odwagę, żeby to realizować. Gmina Skulsk, która pierwotnie miała dołożyć 400 tysięcy złotych, ostatecznie przeznaczyła 800 tysięcy złotych na tę modernizację. Dziękuję wójtowi i radnym za decyzję. Tylko tam, gdzie jest dobra współpraca między biblioteką, radnymi i urzędnikami, te inwestycje przebiegają bez problemu – powiedział Robert Kaźmierczak, zastępca dyrektora Instytutu Książki. I wspomniał o najnowszym wydawnictwie, na razie w formie elektronicznej. – Są to reportaże z bibliotek. Ta książka nazywa się „Dobre miejsce”. Głęboko wierzę, że na tej mapie pojawiło się kolejne dobre miejsce, jakim jest biblioteka w Skulsku. To już jest ten model instytucji, która odpowiada na potrzeby znacznie szerszego grona odbiorców.
Bibliotekarze z regionu pogratulowali nowego miejsca. – Idąc z duchem czasu otwieracie się na różne grupy w tym dzieci i seniorów wprowadzając ich w pasjonujący czas nowych technologii. Nowoczesna, przestronna, wygodna, otwarta, przyjazna dla wszystkich użytkowników, z dostępem do internetu, do półek z bogatym księgozbiorem, nowościami przyciągnie wielu mieszkańców gminy i okolic. Biblioteki mają moc – powiedziała Katarzyna Janicka, dyrektorka MGBP w Sompolnie.
- Dobra współpraca z radą to podstawa sukcesu – zauważył z kolei Damian Kruczkowski, dyrektor MBP w Koninie, która wypełnia także zadania biblioteki powiatowej. Potwierdził, że w obecnych czasach to nie tylko udostępnianie książek. – To jest tak zwane trzecie miejsce. Biblioteki są najważniejszymi instytucjami kultury w danym miejscu. Skarbnicami wiedzy. To miejsca, bez których nie będzie świadomych, wrażliwych i zaangażowanych obywateli.
W imieniu wójtów i burmistrzów aglomeracji konińskiej wystąpił Paweł Szczepankiewicz (wójt gminy Wierzbinek), przewodniczący tego gremium. – Należy podziękować za tę inicjatywę samorządowi Skulska. Możecie być dumni z tego obiektu. Kto czyta książki, żyje podwójnie – samorządowiec zacytował na koniec Umberto Eco.
Dla gości wystąpili młodzi wokaliści, a potem było zwiedzanie odnowionych wnętrz.