Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKolejne konsultacje w sprawie Pociejewa. Co ze stadionem?

Kolejne konsultacje w sprawie Pociejewa. Co ze stadionem?

Dodano:
Kolejne konsultacje w sprawie Pociejewa. Co ze stadionem?

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie trzeba wyburzać stadionu na wyspie, aby można było tam wybudować halę widowiskowo - sportową i baseny geotermalne z hotelem. To wnioski z analizy przygotowanej na zlecenie miasta przez jedną z firm. 

Oprócz analizy przestrzennej przygotowuje ona dokumentację potrzebną do inwestycji w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego. Firma przeprowadza też kolejne konsultacje rynkowe (te wcześniejsze przygotowało miasto), opracowuje również dokumentacje finansowa, prawną i techniczną. Na końcu opracuje program funkcjonalno - użytkowy, który pozwoli na ogłoszenie przetargu w ramach PPP. Najpierw na wyspie mają powstać baseny termalne i ewentualnie hotel, później hala widowiskowo - sportowa. 
 
Dokumenty opracowane przez firmę będą gotowe w przyszłym roku. Wtedy będzie można rozpisać przetarg w formule PPP na budowę basenów termalnych. - Pytanie, czy to zrobimy. Gdyby była lepsza sytuacja finansowa, wszystko nabrałoby przyspieszenia - mówi wiceprezydent Konina Paweł Adamów. Kolejnym etapem będzie budowa hali widowiskowo – sportowej. Jednak jak podkreśla wiceprezydent, nie będzie to możliwe w tej kadencji. 

Natomiast w przyszłym roku na Pociejewie uruchomiona zostanie budowana właśnie ciepłownia geotermalna, powstanie również park zdrojowy z tężniami obok i ścieżka pieszo – rowerowa z estakadą przez Kanał Ulgi, która połączy się z realizowaną w ramach KBO Ścieżką Nadwarciańską. Według wiceprezydenta infrastruktura ta sprawi, że Pociejewo stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne dla inwestorów, którzy będą chcieli budować tam w ramach PPP. 
 
Wiceprezydent podkreśla, że miasto nie wyda na dokumentację inwestycji PPP ani grosza. Konin pozyskał w sumie 3 miliony złotych z unijnych funduszy na opracowanie takich dokumentów. Około milion przeznaczono na Pociejewo, za resztę inne wybrane podczas przetargów firmy, przygotowują dokumentacje na parking przy ulicy Wodnej, termomodernizację budynków użyteczności publicznej i komunalnych, Trasę Warszawską i parking przy ulicy Zakole.  - Z tych wszystkich zadań najlepiej w model PPP wpisują się inwestycje na Pociejewie – dodaje Paweł Adamów. 

- Warunkiem formalnym wszystkich projektów są konsultacje rynkowe, jak ostatecznie ma być zaprojektowany basen, żeby przynosił jak największy zysk. Wcześniej takie konsultacje robiliśmy sami. Zakończyły się one tym, że Pociejewem zainteresowało się kilka firm PPP. Wykonawca przeprowadzający kolejne konsultacje otrzymał od nas wszystkie materiały. Mogliśmy nie brać tych pieniędzy i nie robić nic. Lepiej jednak, bez względu na to, kiedy inwestycje PPP ruszą być na to przygotowanym - przekonuje. Tym bardziej że o dofinansowanie inwestycji PPP można się będzie także starać u marszałka w ramach WRPO. 

fot. gospodarka.konin.pl 

Czytaj więcej na temat:pociejewo, konsultacje, ppp
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole