Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKolska Geotermia skokiem cywilizacyjnym dla miasta

Kolska Geotermia skokiem cywilizacyjnym dla miasta

Materiał promocyjny

Dodano:
Kolska Geotermia skokiem cywilizacyjnym dla miasta

Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski uczestniczył w podpisaniu przez Prezesa Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole Przemysława Stasiaka z prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Przemysławem Ligenzą - dwóch umów związanych z budową Kolskiej Geotermii: pierwszej na zwiększenie bezzwrotnej dotacji w kwocie ponad 13 mln 300 tysięcy złotych, zaś drugiej na zwiększenie niskooprocentowanej pożyczki o przeszło 18 mln zł. W podpisaniu umowy uczestniczyli również: Poseł na Sejm RP Leszek Galemba oraz wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.

Po wykonaniu drugiego odwiertu na placu należącym do Spółki MZEC, finalnym etapem prac związanych z uruchomieniem Kolskiej Geotermii jest budowa rurociągu, budynku ciepłowni, stacji filtrów, basenu zrzutowego oraz stacji uzdatniania wody wraz z odgazowywaczem próżniowym. Na to zadanie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokonał zwiększenia dofinansowania w formie bezzwrotnej dotacji. Łącznie na budowę ciepłowni geotermalnej w Kole Spółka MZEC otrzymała 28 409 462,50 zł bezzwrotnej dotacji. Z kolei pożyczka została zwiększona o przeszło 18 mln zł. Oznacza to, że nasza priorytetowa inwestycja wsparta jest bezzwrotną dotacją oraz niskooprocentowaną pożyczką z NFOŚiGW w łącznej kwocie ponad 62 mln zł netto.

Budowa kolskiej geotermii jest drugą tak dużą inwestycją w mieście (Spółka MZWiK buduje oczyszczalnię ścieków dla miasta), dlatego regularnie informujemy Państwa o jej przebiegu. Przypomnijmy – Koło posiada złoża wód geotermalnych, a kolska Spółka miejska jest w trakcie budowy ciepłowni geotermalnej. Jak twierdzi burmistrz miasta dr Krzysztof Witkowski oraz prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Przemysław Stasiak - Koło czeka zmiana cywilizacyjna, jaką jest odejście od węgla kamiennego w kierunku odnawialnych źródeł energii. Inwestycja ta znacząco wpłynie na rozwój miasta. Nowa ciepłownia będzie posiadała dublet geotermalny, tj. otwór produkcyjny i otwór chłonny – oba już gotowe. Woda będzie krążyć w obiegu zamkniętym. Ciepło dla miasta będziemy pozyskiwali z głębokości około 3 km, temperatura w otworze GT – 1 wynosi około 85 st. C., a jego wydajność to ok. 260 m3/h. Wykonanie pierwszego otworu kosztowało ponad 23 mln zł, z czego 22 mln 150 tys. zł. wynosiła dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Prezes MZEC Sp. Z o.o. Przemysław Stasiak podsumował zadanie: Wchodzimy w energię geotermalną, po 45 latach działania systemu ciepłowniczego opartego na węglu, rozpoczniemy wykorzystywanie energii odnawialnej z wnętrza ziemi. Zmniejszymy emisję dwutlenku węgla i poprawimy jakość powietrza w mieście, ponieważ drastycznie ograniczymy zużycie węgla. Przyszłe funkcjonowanie spółki opieramy na dwóch filarach: produkcji ciepła z geotermii i rozbudowie sieci ciepłowniczej.

Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski powiedział o inwestycji: Finalizujemy marzenie, którego początki sięgają 2000 roku, możemy być dumni jako miasto, że będziemy wykorzystywać energię geotermalną. Budowa Kolskiej Geotermii to skok cywilizacyjny dla naszego miasta i mieszkańców. To rezygnacja z węgla, a więc redukcja emisji CO2 do atmosfery, a co za tym idzie oszczędności związane z obecnym przymusem zakupu przez spółkę uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Pociągnie to za sobą stabilizację cen za ogrzewanie dla odbiorców. Co ważne, w przeciwieństwie do pomysłów, jakie pojawiały się w poprzedniej kadencji, geotermia będzie w 100% własnością miasta, a więc mieszkańców. Cieszę się także, że inwestycja jest odbierana pozytywnie przez mieszkańców. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że od węgla należy odchodzić, a spółka musi minimalizować koszty. Dążymy ku samodzielności energetycznej miasta, co w najbliższych latach będzie decydowało o jego prężnym rozwoju. To duży skok, otwierający przed miastem przyszłe drogi rozwoju, jak produkcja prądu, rozwój turystyki i rekreacji. Dziękuję prezesowi spółki i całemu zespołowi za wytrwałe i profesjonale dążenie do celu.

Kolska Geotermia skokiem cywilizacyjnym dla miasta
Kolska Geotermia skokiem cywilizacyjnym dla miasta
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole