Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKonieczna wymiana belek. Turyści muszą uzbroić się w cierpliwość

Konieczna wymiana belek. Turyści muszą uzbroić się w cierpliwość

Dodano:
Konieczna wymiana belek. Turyści muszą uzbroić się w cierpliwość
Interwencja

Miłośnicy Złotej Góry pytają, kiedy będzie można wchodzić na wieżę? Z powodu złego stanu technicznego gmina Krzymów wprowadziła na początku lipca zakaz wstępu.  

W pełni drewniana wieża na Złotej Górze została oddana do użytku w 2014 roku. Przez ostatnie lata była naprawiana i konserwowana. Teraz usterka okazała się poważniejsza. Na początku lata zauważono, że niektóre elementy konstrukcyjne są zniszczone. Należy je wymienić, aby można było z wieży bezpiecznie korzystać.

- W trybie pilnym trzeba wymienić sześć belek o wymiarach 25 na 25 centymetrów. Złota Góra i wieża widokowa jest ważną sprawą, bardzo często odwiedzaną atrakcją na terenie gminy. Rozpoczęliśmy więc rozmowy dotyczące naprawy, aby jak najszybciej przywrócić turystom – mówi Danuta Mazur, wójt.

Po wstępnych rozeznaniach wśród fachowców, okazało się, że koszt wymiany zniszczonych belek to około 100 tys. złotych. – Szukaliśmy dostawców drewna modrzewiowego na terenie powiatu, ale również w całej Polsce, między innymi na Podhalu. Pytaliśmy także o możliwość wykonania metalowej konstrukcji. Wszyscy domagają się na początek odpowiedniej dokumentacji, która jest właśnie kompletowana.  

Podczas lipcowej sesji, radni z gminy Krzymów zwiększyli fundusze, które były zabezpieczone na przegląd i konserwację. - Mamy nadzieję, że pozwoli na doprowadzenie wieży do stanu używalności, jak również zabezpieczenie tych elementów na przyszłość – mówi Leszek Staszak, przewodniczący Rady Gminy.  

W gminnym budżecie zabezpieczono na to około 100 tysięcy złotych.

– Pytałam także konińskie nadleśnictwo, czy mogłoby partycypować w kosztach naprawy, ale finansowo nie mogą wesprzeć ponieważ to nie jest na ich stanie.  Podpowiedziano natomiast, aby gmina wzięła udział w programie "Drewno jest z lasu" , w ramach którego można otrzymać do 100 tysięcy złotych na remont bądź nową infrastrukturę z drewna – mówi Danuta Mazur.

Pani wójt dodaje, że gromadzone są materiały niezbędne do wzięcia udziału w tym grancie. Aby wieża, która jest niewątpliwą atrakcją turystyczną w gminie i regionie, była dostępna dla turystów jeszcze w tym roku.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole