Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKonin. Bez ocen w szkołach? Czy to możliwe?

Konin. Bez ocen w szkołach? Czy to możliwe?

Dodano:
Konin. Bez ocen w szkołach? Czy to możliwe?
debata

Ponad 300 osób debatowało w Konińskim Domu Kultury o ocenianiu uczniów. Czy to się może udać w polskiej szkole?

W debacie brali udział nauczyciele, eksperci w dziedzinie oceniania, rodzice, ale przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Konina i okolic. - To, co cieszyło to aktywny i dominujący udział młodych w debacie. Poruszali wiele nurtujących ich problemów. Widoczna była potrzeba i niedosyt uczniów w sferze proponowanych im w szkołach relacji. Potrzeba większej podmiotowości, decyzyjności i aktywności w zdobywaniu wiedzy przebijały się najbardziej w wypowiedziach uczniów – ocenił Robert Bielecki - neurodydaktyk, jeden z ekspertów.

Debatę rozpoczął spot filmowy zrealizowany przez Pawła Pachulskiego z grupy Szkoła Naszych Marzeń „Krytyka, ocena – komu to wszystko potrzebne” a potem teatralna etiuda o szkole - fragment spektaklu „W pogoni za życiem” Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie , które w poruszający sposób pokazały negatywne konsekwencje psychologiczne i emocjonalne tradycyjnego systemu oceniania oraz utożsamiania człowieka z otrzymaną oceną.

Nauczyciele oraz uczniowie dowiedzieli się od ekspertów o innych sposobach oceniania, które wyzwalają motywację, zwiększają poczucie własnej wartości, dają młodym obiektywny obraz mocnych stron. Uczniowie wzięli udział w warsztacie w formule World Cafe, podczas którego wypracowywali propozycje rozwiązań dla swoich szkół. - Zachęcamy do organizowania własnych debat w szkołach – powiedziała Agnieszka Gołębiowska koordynatorka ds. młodzieży i projektów kreatywnych w Urzędzie Miejskim w Koninie. 

Jako eksperci wystąpili: Ewa Radanowicz - innowatorka edukacji, autorka książki „W szkole wcale nie chodzi o szkołę” oraz „Tu dba się o dobrostan”, Magdalena Grzeszkiewicz-Brzęcka - autorka i realizatorka innowacji szkolnej „Doceniam bez ocen”, nauczycielka języka polskiego w klasach IV-VIII, trenerka Centrum Edukacji Obywatelskiej, Robert Bielecki - koniński neurodydaktyk, Jarosław Durszewicz - prezes fundacji „Szkoła bez ocen” z Lublina, Anna Berdzińska nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, Barbara Jaworowicz nauczycielka fizyki oraz Beata Kubsik nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, doradczynie zawodowe z Centrum Doskonalenia Zawodowego w Koninie.

Debata odbyła się pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Organizatorami byli: Fundacja Szkoła bez ocen, Grupa Szkoła Naszych Marzeń oraz Miasto Konin. Partnerowali: Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, Koniński Dom Kultury , Młodzieżowy Dom Kultury oraz Stowarzyszenie M-LAB .

Fot. Miasto Konin 

 

 

Konin. Bez ocen w szkołach? Czy to możliwe?
Konin. Bez ocen w szkołach? Czy to możliwe?
Konin. Bez ocen w szkołach? Czy to możliwe?
Konin. Bez ocen w szkołach? Czy to możliwe?
Konin. Bez ocen w szkołach? Czy to możliwe?
Konin. Bez ocen w szkołach? Czy to możliwe?
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole